1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wiosenne porządki tanio, szybko i skutecznie
obrazek wpisu

Wiosenne porządki tanio, szybko i skutecznie

obrazek autora

10.03.2023

Wiosenne porządki to doskonały moment na odgracenie mieszkania oraz dodanie mu świeżości i lekkości.

Zanim jednak zabierzesz się za pucowanie każdego centymetra kwadratowego swojej kuchni, łazienki i salonu, przeczytaj nasze porady. Dzięki nim sprzątanie będzie dużo tańsze!

Sprawdź, co masz w domu

Przed każdymi zakupami sprawdzaj, co masz już w domu. Ta zasada dotyczy także zakupów środków czystości przed dużymi porządkami.

Zrób więc przegląd „chemii domowej” i sprawdź, czego rzeczywiście brakuje. Może się okazać, że części produktów wcale nie musisz kupować tym razem.

Zobacz też, w jakim stanie są domowe sprzęty do sprzątania. Jeśli od jakiegoś czasu masz w planach wymianę odkurzacza czy myjki parowej, najpierw zobacz, czy da się je naprawić. Sprzętom AGD zawsze warto dać szansę w serwisie, bo często wcale nie są tak złym stanie, jak się nam wydaje. Zdarza się, że wystarczy wymiana filtra lub drobnych elementów, aby sprzęt działał jak nowy.

Zrób to sama, zrób to sam

Większość środków czystości można zrobić samodzielnie, używając prostych składników dostępnych w każdym supermarkecie. Są tańsze, bardziej ekologiczne, a tak samo skuteczne, jak gotowe produkty.

Chcesz wiedzieć, jak zrobić domowy płyn do szyb, płyn do podłóg albo mleczko do czyszczenia? Zajrzyj do naszego artykułu o ekologicznym sprzątaniu.

Samodzielnie można zrobić też ściereczki do sprzątania. Wystarczy poszukać starych koszulek, ręczników, poszewek i pociąć je na mniejsze kawałki. 

Te z poliestru oraz z cienkiej bawełny będą dobre do mycia okien i luster, frontów meblowych oraz delikatnych powierzchni, cienka bawełna będzie też dobra do armatury i innych metalowych elementów, a grubsze szmatki zrobione z ręcznika najlepiej sprawdzą się do mycia wanny, toalety, parapetów czy kuchennego blatu.

Nie daj się nabrać

Producenci wprost prześcigają się w oferowaniu nam przeróżnych produktów, które w teorii mają usprawniać sprzątanie. W praktyce jednak najczęściej jedynie drenują nasze portfele. Zanim skusisz się na zakup rewolucyjnej pomocy w porządkach, zastanów się, czy rzeczywiście jest Ci potrzebna.

Np. elektryczna szczotka do szorowania wanny, prysznica czy płytek w teorii ma przyspieszać sprzątnie, ale w rzeczywistości trwa ono w zasadzie tyle samo, co mycie wszystkiego szmatką. A nawet dłużej, bo powierzchnia szczotki jest dużo mniejsza niż powierzchnia ściereczki, więc przy myciu czegokolwiek trzeba być niezwykle dokładnym.

Inny przykład to płyny do luster, do okien, do kabiny prysznicowej — nie musisz mieć wszystkich 3, wystarczy 1, bo wszystkie wymienione powierzchnie są do siebie podobne i czyści się je tymi samymi substancjami.

Sprzątaj z głową

W wiosennych porządkach nie chodzi o to, aby się zamęczyć. Chodzi o przygotowanie domu, mieszkania na wiosnę, by miło spędzać w nim czas.

Podziel więc zadania na harmonogram i sprzątaj część codziennie, zamiast spędzać cały weekend od rana do nocy na sprzątaniu.

Zaangażuj w sprzątanie też innych domowników, nawet jeśli nie zrobią tego tak perfekcyjnie, jak Ty. Dzieci możesz zmotywować, obracając porządki w zabawę, np. kto pierwszy skończy swoją część lub kto pozbiera więcej naczyń zostawionych w różnych zakamarkach mieszkania.