1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wykorzystuj to, co zwykle wyrzucasz. Podpowiadamy jak!
obrazek wpisu

Wykorzystuj to, co zwykle wyrzucasz. Podpowiadamy jak!

obrazek autora

11.06.2020

Zastanawiałeś, zastanawiałaś się kiedyś, ile Twoich śmieci wcale nie musi lądować w koszu? Duża część odpadków, które wszyscy odruchowo wyrzucamy, nadaje się do wykorzystania, a nawet — zjedzenia.

Nasze propozycje dla wielu osób pewnie okażą się nieoczywiste i zaskakujące. To, co je łączy, to prostota zastosowania, dzięki czemu naprawdę każdy może wprowadzić je do swojego domu!

Na pozór niejadalne, naprawdę pyszne!

Wiele części warzyw i owoców, które zazwyczaj wyrzucamy do pojemnika na bio, jest jadalnych i — co więcej — całkiem smacznych! Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać niektóre z nich.

Ścinki warzyw, więdnące natki i obierki trzymaj w zamrażarce, aż uzbiera się ich wystarczająco, by zrobić wywar na zupę. Nie ma znaczenia, jakie warzywa znajdą się w tym miksie — w razie potrzeby zawsze możesz dorzucić do niego seler czy marchewkę.

Zapiekanka z czerstwego chleba to prosty sposób na szybki, awaryjny obiad. Wystarczy namoczyć suche pieczywo, dodać jajko, ulubione dodatki i upiec.

Inne pomysły to pesto z liści rzodkiewki, posiekane liście kalafiora dodane do leczo czy potrawki warzywnej, szypułki truskawek jako dodatek do sałatki.

Zachęcamy do szukania zero-waste’owych przepisów w sieci — pomysły są zaskakujące i apetyczne!

Stara gazeta zamiast worka na śmieci

Patrzyłeś/ patrzyłaś kiedyś na worki na śmieci jak na produkt, który kupuje się dosłownie po to, aby od razu wyrzucić go do kosza? Taka perspektywa daje do myślenia i skłania do poszukiwania bardziej rozsądnej alternatywy.

Do pojemników na plastik i metal, papier oraz szkło można nie wkładać worków w ogóle. Wystarczy je myć po wyrzuceniu śmieci.

Z kolei do pojemnika na odpady zmieszane warto na dnie położyć kilka kartek przeczytanej gazety. Ułatwi opróżnienie kosza, który później również wystarczy jedynie umyć.

Do pojemnika na BIO nie możemy dać ani gazety, ani worka. Oczywiście, można wkładać odpadki bez żadnej osłonki, jednak czasem trudno je wysypać do kontenera. Dla ułatwienia dno można wyłożyć zwiędłym liściem sałaty lub kapusty, kępką liści rzodkiewki czy natką marchwi lub innym, podobnym „materiałem”.

Wysyłasz paczki? Wykorzystaj butelki

Jeżeli masz w zwyczaju pić wodę lub inne napoje z plastikowych butelek, a jednocześnie zdarza Ci się wysyłać paczki, możesz połączyć obie czynności. Choć brzmi to niejasno, to bardzo proste.

Otóż puste butelki po napojach świetnie sprawdzają się jako wypełniacz do przesyłek. Są lekkie, a jednocześnie mają sporą objętość, zatem przydadzą się zwłaszcza w sytuacji, gdy wysyłasz delikatne przedmioty, które łatwo uszkodzić. Wystarczy wyłożyć nimi przestrzeń między ściankami kartonu a wysyłanym przedmiotem.

Nie kupuj plastikowych doniczek — możesz je mieć za darmo

Uprawiasz rośliny ozdobne lub sadzonki do ogródka warzywnego? Nie kupuj doniczek produkcyjnych, jeśli na co dzień jesz śmietanę, jogurty czy warzywa z puszki. Opakowania po nich doskonale nadają się do sadzenia niewielkich roślin. Aby uniknąć przelania roślin, warto wywiercić w dnach kilka otworów odpływowych.

Natomiast do rozsady pojedynczych, małych sadzonek możesz wykorzystać wytłaczanki po jajkach.

 

Zachęcamy do szukania podobnych rozwiązań wokół siebie oraz na stronach i blogach poświęconych ekologii. To nie tylko troska o środowisko, ale też oszczędność pieniędzy. Po podliczeniu wszystkich, drobnych wydatków, które udało się uniknąć dzięki wykorzystywaniu tego, co często wyrzuca się do kosza, w perspektywie roku można uzyskać naprawdę sporą sumę!