1. Strona główna
 2. Blog
 3. Co zrobić z nadmiarem jedzenia po Świętach?
obrazek wpisu

Co zrobić z nadmiarem jedzenia po Świętach?

obrazek autora

21.12.2022

Już drugiego dnia Świąt w wielu domach pojawia się ten sam problem. Wszyscy domownicy już pojedli sobie świątecznych potraw i nie mają ochoty na więcej. Każdy marzy o pizzy lub zupie pomidorowej, podczas gdy lodówka wciąż pełna jest sałatek, wędlin i kapusty z grochem. 

Co zrobić z tym całym jedzeniem, aby się nie zmarnowało? Przeczytaj poniżej!

Zamróź to, co będziesz chcieć zjeść

Mrożenie to najprostszy sposób na przedłużenie trwałości jedzenia. Gdy odpoczniemy chwilę od świąt, wielu z nas z przyjemnością odgrzeje sobie porcję bigosu albo odmrozi kawałek piernika.

Większość z nas wie, że można zamrozić pierogi albo mięso. Ale lista produktów, które można wrzucić do zamrażarki, jest o wiele dłuższa!

Produkty, które można zamrozić:

 • zioła
 • masło
 • grzyby
 • pieczywo
 • ciasta bez masy
 • żółty ser w kostce
 • obrane jajka na twardo
 • prawie wszystkie warzywa i owoce
 • niektóre dania, np. zapiekanki, roladki, zupy
 • ryby i mięso surowe i gotowane, pieczone, smażone

Produkty, które nie nadają się do mrożenia:

 • sałata
 • jogurt
 • ogórek
 • cytrusy
 • majonez

Trzeba pamiętać, że mrozić można tylko produkty świeże. Jeśli jedzenie już zaczyna być „wczorajsze”, mrożenie nie zahamuje procesu psucia.

Nie można mrozić też produktów, które już zostały wcześniej raz rozmrożone.

Oddaj potrzebującym

Na wstępie chcemy podkreślić najważniejszą rzecz — osobom potrzebującym oddajemy tylko pełnowartościowe, dobre jedzenie. Nie czekamy, aż zacznie się psuć, obeschnie i będzie nieświeże.

Jak znaleźć osoby, którym można oddać nadmiar jedzenia? To zależy, co mamy do oddania.

Domowe dania — zupy, obiady, sałatki, ciasta itp. — można zanieść do jadłodzielni lub lodówki społecznej. Jest ich coraz więcej, również w mniejszych miastach, i najczęściej znajdują się koło kościołów, placówek pomocowych, w centrum miast lub dzielnic. Informacji o takich miejscach najlepiej szukać w internecie.

Innym sposobem jest przekazanie jedzenia bezpośrednio do potrzebującej osoby czy rodziny. Kontakt do takich osób można znaleźć m.in. na lokalnych grupach pomocowych na Facebooku.

Jeśli masz jedzenie oryginalnie zapakowane — np. konserwy, makarony, wędliny, sery itp. — możesz oddać je organizacjom pomocowym, które rozdzielają dary lub przygotowują z nich wspólne posiłki. Zanim jednak zawieziesz im produkty, zadzwoń i dopytaj, czy jest to w danym momencie możliwe.

Wyrzuć zgodnie z przepisami

Jeśli jedzenie jest zepsute, nie ma innego wyjścia, jak je wyrzucić. Zimą kompostowanie na własną rękę jest mocno utrudnione z uwagi na niskie temperatury, dlatego najlepiej wyrzucić zepsute jedzenie do właściwych kontenerów.

Jedzenie można wyrzucać do pojemników na odpady bio lub odpady zmieszane. Zanim to zrobisz, upewnij się, że wybrałeś właściwy pojemnik.

Wszystko zależy od wytycznych w Twojej miejscowości. Najczęściej jednak do pojemników bio można wrzucać jedynie niektóre odpady roślinne — bez tłuszczów, jajek, mięsa, kości, pestek, ciast itp. i bez worków na śmieci.

Pamiętaj też o tym, aby jedzenie wyciągnąć z opakowań i wyrzucić je osobno, do właściwych kontenerów.

Nie zostawiaj jedzenia poza kontenerem, bo może przyciągnąć szczury, dziki i innych nieproszonych gości

Nie dawaj zwierzętom jedzenia dla ludzi!

Jedzenie dla ludzi jest dla ludzi, nie dla zwierząt. Resztki ze świątecznego stołu w żadnym wypadku nie nadają się ani dla domowego pupila, ani do dokarmiania dzikich zwierząt, bo mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Ptaki dokarmiane chlebem cierpią później na tzw. anielskie skrzydło. To zespół chorobowy, który objawia się deformacją stawu, w wyniku czego skrzydło zaczyna odstawać na zewnątrz ciała i uniemożliwia ptakom latanie.

Z kolei psy, koty i inne zwierzęta dokarmiane niewłaściwym lub nieświeżym jedzeniem są narażone na problemy żołądkowe, zatrucia pokarmowe, a nawet śmierć. Wiele produktów, które my jemy ze smakiem, dla zwierząt są niebezpieczne lub nawet trujące! To m.in. sól, wiele przypraw, cebula, czekolada, niektóre orzechy i bakalie, wiele owoców i warzyw, produkty smażone, czyli rzeczy, których pełno w świątecznych daniach.

Jeśli nie chcesz wyrzucać jedzenia, staraj się lepiej planować zakupy i kupować tyle, ile rzeczywiście Twoja rodzina jest w stanie zjeść. Pomoże Ci w tym nasza aplikacja, w której znajdziesz najlepsze promocje i stworzysz listę zakupów.