1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy czekają nas obiady bez ziemniaków? RAPORT
obrazek wpisu

Czy czekają nas obiady bez ziemniaków? RAPORT

obrazek autora

12.07.2023

13 lipca przypada Dzień Frytek, jednak miłośnikom smażonych ziemniaków może nie być do śmiechu. Warzywa te drożeją w zastraszającym tempie. Co stoi za podwyżkami cen?

Czy czekają nas obiady bez ziemniaków?

Jak donosi Tygodnik Rolniczy, ziemniaki są obecnie rekordowo drogie. Na portalu możemy przeczytać, że ceny ziemniaków na przetwórstwo na rynku UE wzrosły na przestrzeni roku o ponad 60%, a obecne stawki są najwyższe od 2014 roku.

Drastyczny wzrost cen wynika z kilku czynników. Oczywistym jest wzrost kosztów produkcji – cen prądu, paliw i nawozów. Specjaliści zauważają, że w tym roku sadzenie ziemniaków miało miejsce później niż zazwyczaj. Co więcej, zeszłoroczne zapasy ziemniaków były mniejsze niż zwykle, dlatego szybciej się kończą i nie zaspokajają w pełni popytu.

Zmiany cen widza jednak nie tylko osoby z branży rolniczej. Widzą je niestety także konsumenci.

Stare ziemniaki podrożały bardziej niż młode

Przyjrzeliśmy się historycznym ofertom na ziemniaki z 3 popularnych supermarketów. Pod lupę wzięliśmy osobno ziemniaki młode i stare. Informacji szukaliśmy w gazetkach z drugiego kwartału zeszłego i bieżącego roku.

W 2022 roku znaleźliśmy 9 ofert promocyjnych dla ziemniaków zwykłych, tzw. starych, a w 2023 było ich jedynie 6 w takim samym okresie. W 2023 kilogram ziemniaków był droższy aż o 65,3%, co pokrywa się z danymi cytowanymi wyżej.

Z kolei ziemniaki wczesne, tzn. młode, znalazły się w 11 gazetkach z 2022 i w aż 14 gazetkach z 2023. Ich cena również się zmieniła, choć nie tak dramatycznie. Młode ziemniaki podrożały „tylko” o 27,76%.

W porównaniu z wieloma innymi produktami spożywczymi ziemniaki są wciąż relatywnie tanie. Nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie stały się niedostępnym rarytasem, jednak kto wie, jak sytuacja będzie wyglądać za kilka lat?

Szczegóły badania

W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Biedronka, Lidl, Netto. Gazetki obowiązywały w II kwartale 2022 oraz w II kwartale 2023 roku.

Przedmiotem porównania było 20 ofert z 2022 i 20 ofert z 2023 roku.

W analizie uwzględniliśmy oferty z najniższą cenę za kilogram.