Odpowiednio przechowywane warzywa i owoce mogą przetrwać długie miesiące. Dzięki temu możemy cieszyć się ich smakiem nawet wtedy, gdy za oknem śnieg i ujemne temperatury. Jakie warzywa i owoce sezonowe warto włączyć do diety zimą?
Jabłka i gruszki
Spośród ogromnej liczby gatunków jabłek i gruszek można wybrać odpowiedni do każdego rodzaju potraw. Do pieczenia, gotowania, smażenia, a także spożycia na surowo. Ten wachlarz możliwości sprawia, że jabłka i gruszki nie znudzą się przez całą zimę! A dobrze zajadać się nimi regularnie, ponieważ ich pyszny smak skrywa w sobie całą masę składników odżywczych. Jabłka bogate są w błonnik i antynowotworowe flawanoidy, a gruszki charakteryzują się wysoką zawartość regulującego ciśnienie potasu.
Banany
Owoce egzotyczne mają zimą swój czas! Jednymi z nich są banany. Słodkie, miękkie i uwielbiane przez wiele osób świetnie sprawdzą się jako zdrowa przekąska lub składnik deserów. Mimo stosunkowo wysokiej zawartości węglowodanów nie trzeba ich unikać. Wysoka zawartość potasu i pektyn rekompensuje kaloryczność.
Cytrusy
Zimą warto sięgnąć także po cytrusy. Pomarańcze, mandarynki i grejpfruty są nie tylko smaczne i soczyste! Wzmacniają odporność, mają właściwości antybakteryjne, wspomagają trawienie i pomagają utrzymać dobre samopoczucie nawet w najbardziej szare dni!
Warzywa korzeniowe (np. marchew, pietruszka, buraki, seler)
Marchewka i pietruszka to prawdziwe skarby, które pomogą w walce o zdrowie. Pierwsza, bogata przede wszystkim w beta-karoten, wspiera prawidłowe funkcjonowanie wzroku i ma bardzo korzystny wpływ na stan skóry. Druga jest źródłem witaminy C oraz korzystnie działa m.in. na układy: krążenia, trawienny i moczowy. Burak z kolei znany jest jako superfood, czyli rodzaj żywności niezwykle bogatej w wiele składników odżywczych.
Warzywa cebulowe (np. cebula, czosnek, por)
Cebula, obecna w wielu potrawach polskiej kuchni, w połączeniu z czosnkiem i porem to prawdziwa bomba witaminowa! Znane są jako źródła witamin A, C i E oraz mikro- i makro elementów: m.in. magnezu, potasu, kwasu foliowego oraz żelaza. Wzbogacają smak licznych dań, dzięki czemu łatwo wprowadzić je do codziennego menu.
Warzywa strączkowe (np. fasola, groch, soczewica)
Warzywa strączkowe charakteryzuje wysoka zawartość białka, niski indeks glikemiczny oraz sporo usprawniającego trawienie błonnika. Zawierają również węglowodany, więc bywają kaloryczne, jednak nie można z nich rezygnować. Kalorie w warzywach strączkowych nie są bowiem puste. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, wapń, fosfor, magnez, jod, potas oraz witaminy z grupy B, a także przeciwutleniacze to powody, dla których warto regularnie spożywać fasolę czy groch.
Kapusta
Kapusta bywa niedoceniana, jednak na szczęście jej stereotyp jako ciężkostrawnego, nieciekawego warzywa zanika. Zielona lub czerwona główka kapusty jest bowiem przepełniona wartościowymi składnikami. Zawartością witaminy C pokonuje cytrynę, zawiera komplet witamin z grupy B, sporą dawkę witaminy A, a także trochę K, E oraz rutyny. Poza tym siarka, magnez, potas, wapń, żelazo i kwas foliowy. I wszystko to przy bardzo niskiej kaloryczności – ok. 40 kcal w 100 gramach.
Jeśli zależy Ci na zdrowym odżywianiu pamiętaj, że jedzenie sezonowo to nie wszystko. Podczas zakupów łatwo nabrać się na marketingowe sztuczki, dlatego przeczytaj jeszcze artykuł o produktach, które uważane są za zdrowe, a wcale takie nie są!