1. Strona główna
  2. Blog
  3. Ile kosztuje posłanie dziecka do szkoły? Nawet te publiczne kosztują sporo!
obrazek wpisu

Ile kosztuje posłanie dziecka do szkoły? Nawet te publiczne kosztują sporo!

obrazek autora

18.10.2022

Choć darmowe podręczniki dla uczniów szkół podstawowych znacznie odciążyły portfele rodziców, wciąż nie można powiedzieć, że publiczna edukacja w Polsce jest bezpłatna. Galopująca inflacja podkreśla ten fakt jeszcze bardziej.

Komitet rodzicielski, składki klasowe, ubezpieczenie, pomoce naukowe i wiele innych rzeczy wciąż drenują portfele rodziców. Rosną ceny posiłków w szkolnych stołówkach, słychać też głosy o składkach na ogrzewanie szkół. Drożeje odzież, papier, dojazdy, żywność. Jak z tymi wydatkami radzą sobie polscy rodzice? Zapytaliśmy ich o to.

Czy rodzice odczuwają wzrost kosztów szkolnictwa?

67,4% ankietowanych posłało we wrześniu dzieci do szkoły. Najwięcej z nich posłało jedno (50,6%) lub dwójkę dzieci (37,1%).

Aż 86,5% z nich przyznało, że skompletowanie wyprawki szkolnej było w tym roku bardziej kosztowne niż jeszcze rok wcześniej

Jak rodzice szukają oszczędności wśród szkolnych wydatków?

Jakie sposoby na oszczędzanie mają rodzice polskich uczniów? Ankietowani najliczniej przyznawali, że częściej niż rok temu szukali promocji (60,7%) oraz sprawdzali, jakie pomoce naukowe zostały dzieciom z zeszłego roku (59,6%). Wielu rodziców zdecydowało się też kupić tańsze rzeczy, niż rok wcześniej (32,6%).

Chcieliśmy się też dowiedzieć, co zdaniem rodziców wiąże się z największymi wydatkami. Poprosiliśmy ich, aby sami wymienili, która część szkolnych zakupów jest dla nich największym szkolnym wyzwaniem.

Najczęściej wymieniane odpowiedzi to: ubrania i obuwie, plecak oraz podręczniki. Pojedyncze odpowiedzi dotyczyły m.in. laptopa, drukarki, zajęć dodatkowych czy przyborów szkolnych.

Podsumowanie

Rodzice od dawna wiedzą, że bezpłatne szkolnictwo to duże uproszczenie. To prawda, że za samo posłanie dziecka do publicznej szkoły nic się nie płaci. Nie zmienia to jednak faktu, że dużo wydatków bezpośrednio lub pośrednio związanych ze szkołą stanowi poważne wyzwanie dla wielu domowych budżetów i to nie tylko we wrześniu.

Wszystko drożeje w błyskawicznym tempie, a inflacja nie ominęła szkół. Nawet jeśli uczniowie szkół podstawowych dostają darmowe podręczniki, ich rodzice muszą zmierzyć się m.in. z rosnącymi cenami wyżywienia na stołówkach, wyższymi składkami na szkolne wycieczki i wydatkami na korepetycje, których z powodu pandemicznych lockdownów potrzebuje bardzo wielu uczniów.

Już teraz mówi się, że zimą rosnące koszty ogrzewania i energii elektrycznej popchną wiele szkół do powrotu do nauki zdalnej. To pociągnie za sobą kolejne, niemałe koszty, jak zakup laptopa czy tabletu, jeśli do tej pory dziecko nie posiadało własnego sprzętu.

Rodzice oszczędzają, jak mogą, ale co zrobią, gdy obetną już wszystkie zbędne wydatki, a ceny dalej będą rosnąć?

Demografia

82,8% badanych to kobiety, 16,1% to mężczyźni.

Ankietowani to w większości ludzie w wieku 35-44 lat.

Najwięcej ankietowanych mieszka w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców.

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 132 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 23.9-13.10.2022.