1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybierać produkty bezglutenowe?
obrazek wpisu

Jak wybierać produkty bezglutenowe?

obrazek autora

15.04.2021

Dieta bezglutenowa wymaga spożywania produktów pozbawionych glutenu – białka występującego w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. Stosuje się ją głównie w przypadku celiakii i alergii. 

Mimo że w sklepach można znaleźć mnóstwo teoretycznie bezglutenowych produktów, nie zwalnia to nas z obowiązku weryfikacji ich składu na własną rękę. Jak wybierać produkty bezglutenowe? Przeczytaj!

Sprawdzaj oznaczenia produktów bezglutenowych

Przekreślony, zielony kłos to jedyny oficjalny znak, który gwarantuje brak glutenu w produkcie. Wygląda on tak:

Aby móc umieścić na swoim produkcie ten symbol, producent musi spełnić rygorystyczne wymogi. Organizacją odpowiedzialną za nadzór nad przyznawaniem oznaczenia jest Europejskie Zrzeszenie Stowarzyszeń Osób z Celiakią (AOECS) i jej program Europejskiego Systemu Licencyjnego (European Licensing System, ELS).

Wszystkie inne podobne oznaczenia z kłosem nie dają tej gwarancji. Jednak brak „oryginalnego” kłosa nie oznacza automatycznie, że produkt zawiera gluten. Warto zwracać uwagę na skład produktu oraz opisy na opakowaniu.

Co to znaczy „może zawierać gluten”?

Uwaga „może zawierać gluten”, którą często można zobaczyć na produktach naturalnie bezglutenowych, jest ostrzeżeniem dla alergików i chorych na celiakię. Można znaleźć ją głównie na produktach, które wprawdzie nie powinny zawierać glutenu, jednak mógł się do nich dostać.

Taka adnotacja oznacza, że np. w zakładzie produkującym dany produkt używa się składników zawierających gluten. Nie używa się ich do produkcji bezglutenowego produktu, ale mogą się do niego przedostać, jeśli są np. wytwarzane, przechowywane lub pakowane w tym samym pomieszczeniu.

Test UOKiK – czy producenci żywności bezglutenowej zawsze mówią prawdę?

 Z myślą o osobach na diecie bezglutenowej UOKiK zlecił badania składu produktów bezglutenowych – przebadano m.in. m.in. słodycze, mąki i makaron z produktów naturalnie bezglutenowych czy wyroby mięsne.

Okazało się, że na 33 przebadane produkty 1 przekroczył normy dla żywności bezglutenowej.

Więcej o badaniu przeczytacie na stronie https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17358

Produkty bezglutenowe w aplikacji Moja Gazetka 

Dzięki udoskonalonej wyszukiwarce produktów możecie z łatwością wyszukiwać w naszej aplikacji produkty bezglutenowe. Wystarczy wpisać odpowiednią frazę w okienko na górze ekranu i przeglądać propozycje.

Produkty można też dodać do listy zakupów, która również jest dostępna w Mojej Gazetce.

Aplikację można pobrać ze strony mojagazetka.com.