1. Strona główna
 2. Blog
 3. Nowe niedziele handlowe 2024 — zmiany i aktualne daty
obrazek wpisu

Nowe niedziele handlowe 2024 — zmiany i aktualne daty

obrazek autora

19.04.2024

Czy zbliża się koniec zakazu handlu w niedziele? To jeszcze nie jest przesądzone, jednak politycy pracują nad nową propozycją regulacji handlu w niedzielę. Już niedługo może się okazać, że niedzielne zakupy znów będą możliwe, jednak jest jeden kruczek… Przeczytaj i sprawdź, o co chodzi!

Niedziele handlowe — zmiany, o których myśli rząd

Już niebawem rząd będzie dyskutować nad ustawą wprowadzającą z powrotem wolny handel w niedziele. Rządzący nie planują jednak wracać do stanu sprzed 2016 roku, gdy mogliśmy robić zakupy w każdą niedzielę.

Nowy projekt zakłada, że sklepy będą mogły być otwarte w dwie niedziele w miesiącu. Do tego każdy pracownik ma mieć zagwarantowane dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

Jedni uważają niedziele handlowe za potrzebne dla polskiej gospodarki, a inni w ogóle ich nie chcą. Zdanie Polek i Polaków jest w tej kwestii podzielone prawie po równo, dlatego 2 niedziele handlowe w miesiącu wydają się być odpowiednim kompromisem.

Niedziele handlowe 2024

Zgodnie z dotychczasowymi, wciąż obowiązującymi obecnie przepisami, na ten rok zaplanowane mamy 7 niedziel, podczas których zrobimy zakupy. W dniu pisania tego artykułu 2 z nich już za nami, a w 2024 wciąż czekają nas niedziele handlowe:

 • 28 kwietnia
 • 30 czerwca
 • 25 sierpnia
 • 15 grudnia
 • 22 grudnia (niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem)

Dni handlowe i niehandlowe możecie także sprawdzić na aplikacji Moja Gazetka oraz na naszej stronie https://mojagazetka.com/dni-handlowe.

Maj — niedziele handlowe

Na przełomie kwietnia i maja wiele osób planuje krótszy lub dłuższy urlop, często z grillem na działce. Wszyscy Ci, którzy potrzebują dodatkowego zaopatrzenia na wolne dni, będą mieli okazję zrobić zakupy w niedzielę handlową 28 kwietnia.

W dni wolne od pracy, czyli 1 i 3 maja zakupy można zrobić najwyżej na stacji benzynowej lub w małym, prywatnym sklepiku.

Dni wolne od pracy 2024

Dni wolne od pracy często są też dniami, w których obowiązują ograniczenia handlu lub jego całkowity zakaz. Dni wolne od pracy to w najbliższym czasie to:

 • 1 maja (środa) — Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) — Święto Konstytucji 3 Maja
 • 19 maja (niedziela) — Zielone Świątki
 • 30 maja (czwartek) — Boże Ciało

 Bardziej obszerny artykuł o dniach wolnych od pracy w tym roku przeczytasz na naszym blogu. Znajdziesz tam daty dni świątecznych oraz niedziel handlowych, a także wyliczenia, jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy, aby zyskać jak najdłuższy urlop: https://mojagazetka.com/blog/niedziele-handlowe-2024

Przykładowo, bardzo korzystnie pod względem urlopowym wypada w tym roku majówka. 1 i 3 maja to środa i piątek. Jeśli weźmiemy więc urlop na poniedziałek, wtorek i czwartek znów mamy okazję do 9-dniowego odpoczynku. Jeśli jeszcze nie masz zaplanowanego urlopu na te dni, zaplanuj go jak najszybciej!

Co jeszcze warto wiedzieć o nowych niedzielach handlowych?

Ani politycy, ani sieci handlowe, nie mówią jeszcze nic o godzinach otwarcia sklepów w nowe niedziele handlowe.

Wiele sklepów otwartych w dotychczasowe niedziele handlowe jest otwartych w innych godzinach niż w dni powszednie. Podobnie było przed wprowadzeniem niedzielnego zakazu handlu, gdy supermarkety w niedziele zazwyczaj działały 1-2 godziny krócej niż od poniedziałku do soboty.

Nie wiadomo też, czy otwarcie sklepów w dwie niedziele w miesiącu będzie miało znaczący wpływ na zmianę cen produktów. Z jednej strony mamy przewidywane większe przychody sklepów, z drugiej konieczność płacenia pracownikom za dodatkowe dni pracy. Dowiemy się tego dopiero w praktyce.