1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak oszczędzać na zakupach w 2022? cz. 2
obrazek wpisu

Jak oszczędzać na zakupach w 2022? cz. 2

obrazek autora

17.09.2022

Moja Gazetka jest źródłem wiedzy o promocjach i oszczędnych zakupach, dlatego mamy dla Ciebie kolejne sposoby na to, by wydawać mniej.

Jeśli jeszcze nie czytałaś, nie czytałeś pierwszej części naszego poradnika, zachęcamy do nadrobienia zaległości — znajdziesz ją tutaj.

Poniżej znajdziesz kontynuację listy skutecznych sposobów na tańsze zakupy, nawet w czasach wysokiej inflacji!

Sposób nr 1: Inwentaryzacja szafek i spiżarni

Nie dopisuj produktów do listy zakupów „na oko”, bo wydasz więcej pieniędzy, niż rzeczywiście potrzeba. Przed każdymi większymi zakupami koniecznie zajrzyj do wszystkich zakamarków, w których przechowujesz produkty spożywcze. Spisz na kartce, jakie produkty i w jakich ilościach masz w zapasie.

Może się okazać, że przez podczas każdego wyjścia do sklepu kupowałaś kaszę i teraz masz 3 opakowania, a w lodówce leży jeszcze sporo warzyw. Staraj się zużyć do końca to, co już napoczęte, a potem wykorzystać to, co jeszcze nie zostało otwarte, ale leży od jakiegoś czasu na półkach. Kupuj nowe produkty dopiero wtedy, gdy skończą się poprzednie.

Sposób nr 2: Planowanie obiadów z tego, co już masz

Tu przyda Ci się praca, którą wykonasz w punkcie nr 1. Pewnie znajdziesz zapomniany słoik przecieru pomidorowego, przetwory od mamy czy paczkę „dziwnego” makaronu, na który nigdy nie znalazłaś pomysłu. Po zrobieniu listy produktów, które masz w kuchni, możesz usiąść do planowania obiadów na kilka następnych dni. Wykorzystaj w nich maksymalną ilość tego, co już masz. 

Nie zmieniaj ryżu na ziemniaki, jeśli ten pierwszy masz w szafce, a te drugie musiałabyś kupić. Zużywaj do końca to, co napoczęte — z tej połówki selera, która została po gotowaniu rosołu, możesz zrobić zupę albo frytki. Dowolne warzywa możesz upiec, zblendować z puszką pomidorów, doprawić i mieć fantastyczny sos do makaronu.

Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać dany produkt, zastanów się albo wygoogluj, czy:

  • możesz zmienić jego konsystencję, np. na purée, pastę, bruschettę, posiekać, zmienić w klopsiki?
  • możesz poddać go obróbce termicznej, np. usmażyć, ugotować, upiec?
  • możesz coś do niego dodać, np. przyprawy, śmietanę, zioła, oliwę?

Planuj posiłki tak, abyś musiała dokupić jak najmniej nowych produktów.

Sposób nr 3: Analizowanie cen produktów w nowy sposób

Aplikacja Moja Gazetka służy oczywiście do znajdywania promocji, ale można wykorzystać ją również do głębszej analizy aktualnych ofert. Jak to zrobić?

Analizowanie cen produktów — sposób 1

Najpierw wybierz sklepy, w których masz możliwość zrobienia zakupów. Gdy już zdecydujesz, gdzie możesz iść lub jechać, dla każdego z tych sklepów utwórz w aplikacji osobną listę zakupów. O tym, jak zrobić listę zakupów, przeczytasz w naszej instrukcji.

Do każdej z list dodaj produkty, które Cię interesują, z aktualnie obowiązujących gazetek. Do listy dla sklepu A dodaj produkty z gazetek ze sklepu A, do listy dla sklepu B dodaj produkty z gazetek ze sklepu B itd.

Gdy uzupełnisz wszystkie listy, wejdź do każdej z nich kolejno i podlicz, ile w sumie kosztują produkty, które dodałaś do każdej listy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie tym razem najbardziej opłaca się jechać na zakupy.

Analizowanie cen produktów — sposób 2

Lista zakupów może pomóc też w inny sposób. Każdy z nas ma produkty, które kupuje regularnie. Warto stworzyć taką uniwersalną listę dla każdego sklepu z osobna i podczas zakupów uzupełnić ją o ceny — można dopisać je po prostu w wierszu z nazwą produktu. Potem wystarczy podliczyć kwotę, do jakiej sumują się ceny produktów z poszczególnych list.

Dzięki temu, przed kolejnymi zakupami:

  • będziesz mogła oszacować, na jaki wydatek się przygotować;
  • będziesz mogła jeszcze dokładniej określić, gdzie bardziej opłaca się jechać na zakupy.

Produkty na liście zakupów możesz zaznaczać jako „kupione” i „do kupienia” dowolną ilość razy. Warto więc stworzyć taką bazę cen i korzystać z niej regularnie, zamiast za każdym razem wpisywać produkty do nowej listy.

Sposób nr 4: Półki z przecenami

Wiele supermarketów ma wyznaczone z przecenionymi produktami. Może to być fragment ściany chłodniczej lub osobna lodówka, przeznaczony do tego regał, kosz lub box albo wózek ustawiony przy kasach. Warto do nich zaglądać, bo często zawierają smakowite kąski!

Co można tam znaleźć? Z naszych obserwacji wynika, że najczęściej pracownicy supermarketów umieszczają tam 2 rodzaje produktów:

  • produkty podstawowe, których sklep zawsze musi mieć duży zapas, jak sery, wędliny, jogurty, mięso, pieczywo itp.
  • produkty ekskluzywne i drogie, które sprzedają się rzadko, jak pieczywo bezglutenowe, wegańskie zamienniki mięsa i nabiału, rzemieślnicze piwo, wysokiej jakości słodycze, ryby, zagraniczne sery itp.

Produkty przecenione mogą mieć krótki termin ważności lub uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, żeby nie kupować ich impulsywnie, tylko dlatego, że są tanie — to często kończy się wyrzuceniem części z nich do kosza. Weź tyle, ile wiesz, że wykorzystasz — zawsze możesz przyjść z powrotem za kilka dni.