1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sprytne pomysły na świętowanie, które nie obciążą domowego budżetu
obrazek wpisu

Sprytne pomysły na świętowanie, które nie obciążą domowego budżetu

obrazek autora

17.12.2020

Oszczędzanie zawsze jest w modzie, a przed świętami szczególnie! Zwłaszcza w tym roku, gdy z powodu pandemii wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.

Dobrze, że udane Święta to nie takie z drogimi prezentami i stołem, który ugina się od ciężaru wymyślnych potraw! Udane Święta to takie, gdzie jest radosna atmosfera, dużo zabawy i wspólnie spędzony czas. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, który pozwoli zaoszczędzić na świątecznych zakupach, a przy okazji spędzić więcej czasu razem.

Ugotujcie tyle, ile zjecie

Niby prosta zasada, a wciąż wielu, o ile nie większość, Polaków ma problem z jej zastosowaniem. Może dlatego, że nie wiedzą, jak oszacować właściwą ilość jedzenia?

Aby do zrobić, przede wszystkim należy ustalić menu i spisać na kartce wszystkie dania, które chcecie mieć na świątecznym stole. Trzeba zapytać domowników, co każdy z nich będzie jadł najchętniej i zrezygnować z potraw, które gotuje się jedynie dla tradycji.

Drugi krok to oszacowanie ilości dla każdego z domowników. Pierogi będziecie jeść codziennie czy tylko w jeden dzień? Czy każdy bez wyjątku zje kawałek schabu ze śliwką? Czy wszyscy jadają sałatkę jarzynową? Policzenie porcji jest za pierwszym razem trochę czasochłonne, ale warte zachodu.

Oszczędne zakupy

O oszczędnych zakupach pisaliśmy już wiele razy, bo właśnie w tym pomaga nasza aplikacja. Przed świątecznymi zakupami przejrzyjcie aktualne promocje w Mojej Gazetce i wybierzcie sklep, do którego najbardziej opłaca się pojechać.

Przed zakupami warto zrobić jeszcze dwie rzeczy — sprawdzić, co już macie w domu, a następnie spisać listę brakujących produktów. Listę zakupów można także utworzyć w naszej aplikacji i udostępnić ją innym domownikom.

A gdy już będziecie w sklepie, nie dajcie się nabrać na „fałszywe” promocje, jak droższe wielopaki czy obniżki ceny o 5 groszy.

Inne porady na temat oszczędnych zakupów znajdziecie m.in. tutaj:

Niech każdy coś przyniesie

Kolejna zasada jest prosta. Jeśli Święta obchodzicie w większym gronie, niech każdy coś przyniesie. Umówcie się, kto zrobi barszcz, kto ulepi uszka, a kto upiecze ciasto.

Dzięki temu każdy zaoszczędzi sporo pieniędzy oraz naprawdę dużo czasu. Praca zespołowa to przepis na udane świętowanie!

Mniejszy budżet na prezenty = większa kreatywność

Nie sztuka kupić drogi prezent. Sztuka to znaleźć coś, co jest nietuzinkowe, ciekawe i kosztuje tylko kilka lub kilkanaście złotych. Warto szukać takich rzeczy w gazetkach promocyjnych, w sieci czy w sklepach ze starociami.

Już samo szukanie pomysłu na budżetowy prezent to frajda, ale też niezła wspólna zabawa, jeśli przygotowujecie poszczególne podarunki razem. Aby stworzyć prawdziwe kreatywne wyzwanie dla rodziny, można dodać trochę utrudnień, np. żadnych skarpetek, słodyczy czy rzeczy z IKEA.

Pomysły na niedrogie i oryginalne prezenty znajdziecie w tych artykułach: