1. Strona główna
  2. Blog
  3. Owoce i warzywa sezonowe w lipcu – co kupić i jak wybrać najlepsze?
obrazek wpisu

Owoce i warzywa sezonowe w lipcu – co kupić i jak wybrać najlepsze?

obrazek autora

14.07.2023

Lipcowe dni w Polsce obfitują w bogactwo świeżych owoców i warzyw. To idealny czas, aby cieszyć się smakiem sezonowych produktów, a także zrobić zapasy na jesień i zimę.

Przetwory z warzyw i owoców są bowiem niemal naszym sportem narodowym, zaraz po grillowaniu i chodzeniu na grzyby. W naszym ostatnim badaniu okazało się, że prawie 90% użytkowników Mojej Gazetki robi przetwory, najbardziej lubią dżemy i inne słodkie smarowidła, a wiele osób ma nawet swoje własne uprawy, z których plony pakują do słoiczków i zamrażarek. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

W tym artykule przyjrzeliśmy się szerokiej gamie owoców i warzyw sezonowych dostępnych w Polsce w lipcu. Podpowiadamy w nim, jak wybierać najlepsze owoce i warzywa oraz jakie są ich najlepsze zastosowania w przetworach.

Owoce sezonowe w lipcu

Owoce sezonowe w lipcu są nie tylko pyszne, ale również bogate w cenne składniki odżywcze. Dostarczają witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy, które wspierają organizm w utrzymaniu zdrowia. Ale nie tylko świeże owoce mają te właściwości – częściowo można zatrzymać je w przetworach. Przeczytaj więc, jakie owoce wybrać i co z nich wyczarować.

Jak wybrać dobre maliny?

Maliny są tak pyszne, jak delikatne. Łatwo się gniotą i szybko psują, dlatego istotne jest, by kupując maliny, być bardzo uważnym. Wybieraj więc tylko te o intensywnym, głębokim i równomiernym kolorze. Maliny powinny być jędrne, ale delikatne w dotyku.

Unikaj malin, które wyglądają, jakby “zeszło z nich powietrze” – to znak, że leżą już długo i w głębi opakowania może już rozwijać się pleśń. Nie kupuj też malin, które puściły sok, widać na nich wyschnięte miejsca lub pleśń.

Jakie przetwory z malin? Z malin najlepiej zrobić sok lub zamrozić je w woreczkach. Dżem z malin zawiera dużo pestek, za którymi nie każdy przepada, ale cierpliwi mogą przecierać maliny przez sitko i robić dżem z powstałego w ten sposób musu.

Jak wybrać dobre wiśnie?

Wybieraj tylko wiśnie o intensywnym, równomiernym kolorze – ciemnoczerwonym lub prawie czarnym. Unikaj bladych, jasnoczerwonych wiśni, bo te będą zbyt kwaśne i nawet cukier w przetworach niewiele pomoże. Nie kupuj też wiśni, które są pęknięte, mają brązowe plamy lub puściły już dużo soku. Najlepiej wybierać wiśnie z ogonkami, bo te zachowują świeżość na dłużej.

Jakie przetwory z wiśni? Z wiśni warto zrobić dżemy i kompoty, a także wydrylowane zamrozić w woreczkach.

Jak wybrać dobre borówki?

Jak w przypadku pozostałych owoców, również w przypadku borówek ważny jest kolor. Kupuj tylko te o intensywnym, jednolitym, ciemnym niebieskim lub fioletowym kolorze. Powierzchnia borówek powinna być gładka i matowa – błyszczące owoce są jeszcze niedojrzałe.

Jakie przetwory z borówek? Z borówek wiele osób robi dżemy, mrozi je lub zasypuje cukrem w słoiczkach.

Jak wybrać dobre porzeczki?

Kupując porzeczki, przyjrzyj się, czy na gałązkach nie ma zbyt wielu niedojrzałych owoców. Ponadto czerwone i białe porzeczki powinny być błyszczące, a czarne – matowe. Im mocniejszy, ciemniejszy kolor, tym owoc będzie słodszy. A jak rozpoznać świeże porzeczki? Podobnie, jak wiele innych owoców – muszą być suche i jędrne, a do tego mocno trzymać się gałązki.

Jakie przetwory z porzeczek? Porzeczki są bardzo delikatne i zawierają dużo wody, przez co nie są najlepszymi owocami do mrożenia. Z powodzeniem można jednak przerobić je na dżemy lub soki.

Warzywa sezonowe w lipcu

Jedzenie warzyw sezonowych to kulinarne doznanie! W lipcu mamy doskonałą okazję korzystać z ich smaku, wartości odżywczych i korzyści dla zdrowia. Warzywa sezonowe to świeżość, intensywny smak i składniki odżywcze, dlatego warto zrobić z nich też trochę zapasów na później.

Jak wybrać dobre ogórki gruntowe?

Dobre ogórki muszą być jędrne, elastyczne i mieć żywy, zielony kolor. Nie kupuj ogórków, które są żółtawe, bo to znaczy, że zostały zerwane dawno i będą kwaśne. Z kolei bardzo ciemne ogórki są gorzkie, więc takich też unikaj.

Ponadto sprawdź, czy ogórki nie są piankowe w dotyku – weź ogórka do ręki i lekko naciśnij. Jeśli czujesz, że zapada się do środka, lepiej go nie kupuj.

Jakie przetwory z ogórków? Ogórki gruntowe bezdyskusyjnie królują wśród przetworów na polskich stołach. Kiszone, małosolne, korniszony, ogórki w różnych zalewach i sałatkach – dla każdego znajdzie się odpowiedni smak!

Jak wybrać dobre pomidory?

Wybieraj pomidory o intensywnym, jednolitym kolorze odpowiednim dla danej odmiany – czerwonym, malinowym żółtym itd. Nie kupuj takich, które wydają się blade lub są jeszcze zielonkawe. Nie bierz też egzemplarzy zbyt miękkich, bo są już na skraju przydatności do zjedzenia. Pomidory powinny być jędrne, ale delikatne w dotyku, nie za twarde, nie za miękkie. Nie kupuj też takich, które mają “wodniste” plamy lub zagniecenia.

Jakie przetwory z pomidorów? Z uwagi na dużą zawartość wody pomidory nie nadają się do mrożenia, jednak można zrobić z nich mnóstwo innych przetworów, jak keczup, sosy, leczo, passaty, soki, koncentrat i przecier, a także sałatki, np. z zielonych pomidorów.

Jak wybrać dobrą fasolkę szparagową?

Dobra, świeża fasolka szparagowa jest jędrna, ale elastyczna w dotyku. Unikaj więc fasolki, która jest miękka i wiotka. Zwróć też uwagę na to, czy nie jest nadmiernie przesuszona. Świeża fasolka co prawda nie jest przesadnie błyszcząca, jednak taka, która leży zbyt długo na straganie, jest z kolei za bardzo matowa.

Wybieraj strączki o jednolitym kolorze, bez plam i obeschniętych miejsc. Staraj się kupować mniejsze strączki, bo stara, przerośnięta fasolka szparagowa będzie po ugotowaniu łykowata.

Jakie przetwory z fasolki szparagowej? Fasolkę można zamrozić, obgotowaną zamknąć w słoikach, a także dodawać ją do sosów i sałatek.