1. Strona główna
  2. Blog
  3. Prawie 90% badanych robi przetwory! Ale dlaczego?
obrazek wpisu

Prawie 90% badanych robi przetwory! Ale dlaczego?

obrazek autora

12.07.2023

Dżemy, kiszonki, mrożonki, kompoty, soki, sałatki… Wszystkie te przetwory robimy w jednym celu – żeby zatrzymać na dłużej ukochane smaki lata.

Zapytaliśmy więc użytkowników i użytkowniczki Mojej Gazetki o ulubione przetwory i jeszcze o kilka innych rzeczy. Przeczytajcie, czego się dowiedzieliśmy!

Dlaczego w ogóle robimy przetwory?

Okazuje się, że prawie 90% badanych robi przetwory z owoców lub warzyw. A dlaczego? Największa grupa badanych, bo aż prawie 57% robi przetwory, bo uważa, że są zdrowsze niż kupowane. Kolejna najpopularniejsza odpowiedź, wybrana przez niemal 48% ankietowanych, to opinia, że są smaczniejsze niż przetwory ze sklepów.

Co ciekawe, tylko co 4 ankietowana osoba uznała, że robienie przetworów opłaca się bardziej niż ich kupowanie. Wszystkie odpowiedzi prezentujemy poniżej.

A co z osobami, które przetworów nie robią? Tych ankietowanych również zapytaliśmy o powody. Najliczniejsza grupa (ponad 44%) odpowiedziała, że nie ma na to czasu. Z kolei prawie 31% nie ma miejsca do przechowywania słoików z przetworami. Wszystkie odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Jakie przetwory robimy najczęściej?

Zdecydowanie największą popularnością wśród badanych cieszą się przetwory na słodko. Dżemy, powidła i konfitury robi w domu ponad 73% z nich. Drugie miejsce na podium zajmują kiszonki (ponad 58%), a trzecie – kompoty (prawie 49%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Do momentu zakończenia ankiety, czyli 2 lipca, ankietowani najczęściej zdążyli już zrobić dżemy i kompoty. 

Dżemy, konfitury i marmolady owocowe przygotowało bowiem prawie 45% osób odpowiadających na to pytanie. 50% z nich to dżemy truskawkowe, co pokazuje, jak wielkim uczuciem darzymy te owoce i jak bardzo chcemy, by pozostały z nami na dłużej niż tylko przez krótki, truskawkowy sezon.

Osobom, które chcą wykorzystać w pełni dostępność świeżych truskawek, proponujemy skorzystanie z przepisów dostępnych w naszym serwisie:

Wracając, do naszego badania, drugim najczęściej robionym przetworem okazał się kompot – zdążyło go przygotować już ponad 17% odpowiadających. Inne liczne głosy podały jeszcze na kiszonki, soki i mrożonki.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Ulubione przetwory owocowe i warzywne

Zapytaliśmy ankietowane osoby o to, jakie przetwory lubią najbardziej. Wśród przetworów owocowych królują, dżemy, konfitury i powidła – słodkie smarowidła wskazało aż 68%.

Z kolei ulubione przetwory warzywne to zdecydowanie ogórki – kiszone, korniszony i małosolne wskazało aż 47% pytanych.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Skąd najczęściej bierzemy owoce i warzywa na przetwory?

Ponad 47% ankietowanych używa do przetworów tego, co wyhodują na własnych grządkach. Nieco ponad 19% badanych kupuje warzywa i owoce na bazarze, a ok. 12% kupuje u rolnika lub producenta albo dostaje od rodziny lub znajomych.

Co ciekawe, najmniejsza grupa badanych kupuje owoce i warzywa na przetwory w sklepie –  tylko 9,5%

Ile kosztuje nas robienie przetworów?

Zdecydowanie najwięcej respondentów, bo niemal połowa, wskazało, że w ciągu roku wydają na przetwory kwotę między 100 a 200 zł. Jedynie nieco ponad 5% wydaje na domową produkcję przetworów więcej niż 500 zł w ciągu całego roku.

O ile podrożało robienie domowych przetworów?

Koszty domowych przetworów można obniżyć, uprawiając własne warzywa i owoce lub kupować większe ilości prosto od rolników, a także odkładając słoiki do powtórnego wykorzystania. To istotne tym bardziej, gdy ceny produktów niezbędnych do przetworów rosną szybciej niż inflacja i zarobki.

Produkty na wczesnoletnie przetwory w ciągu roku podrożały bowiem o średnio 20,98%. Największą podwyżkę cen zanotowały cukier żelujący (3:1 350 g, 2:1 500 g), który podrożał o ponad 50% oraz ogórki gruntowe, których cena wzrosła o ponad 41%.

Jedyny produkt, którego cena w porównaniu z zeszłorocznymi ofertami jest niższa, to zestaw do kiszenia, który potaniał o 9,75%.

Demografia

W badaniu wzięło udział 85,6% kobiet i 14,4% mężczyzn.

Największa grupa ankietowanych to osoby w wieku 35-44 lat (35%).

Największa grupa ankietowanych to mieszkańcy miejscowości do 10 tys. mieszkańców (36,5%).

Szczegóły badania

W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Aldi, Biedronka, Kaufland, Lidl i Netto. Gazetki obowiązywały w czerwcu 2022 oraz w czerwcu 2023 roku.

Przedmiotem porównania było 30 ofert z 2022 i 31 ofert z 2023 roku.

W analizie uwzględniliśmy wyłącznie promocje bez dodatkowych wymogów, jak np. posiadanie karty lojalnościowej lub zakup więcej niż 1 sztuki.

Ankieta została przeprowadzona na grupie 289 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 26.6-2.7.2023.