1. Strona główna
 2. Blog
 3. 4 powody, dlaczego warto brać paragon
obrazek wpisu

4 powody, dlaczego warto brać paragon

obrazek autora

10.08.2023

Każdy z nas robi zakupy stacjonarne lub przez internet. Ale czy każdy z nas pamięta o tym, aby wziąć paragon lub upomnieć się o niego, gdy sprzedawca nie poda nam go pierwszy? Raczej nie, a szkoda, bo paragon fiskalny pełni kilka istotnych funkcji i zawsze warto zabierać go ze sobą. Przeczytaj, dlaczego trzeba zbierać paragony!

Co to jest paragon fiskalny?

Paragon fiskalny to dokument, który potwierdza wykonanie transakcji i drukowany jest przez kasę fiskalną. Powinny znajdować się na nim takie elementy, jak:

 • napis „paragon fiskalny”
 • dane sprzedawcy: nazwa, adres, NIP
 • wykaz sprzedanych produktów lub usług
 • numer kasy fiskalnej

Co istotne, od 2020 roku sprzedawcy mogą posługiwać się również e-paragonami, które są tak samo ważne, jak te papierowe. Jeśli więc w swojej paczce zamówionej przez internet nie znalazłeś papierowego kwitka, sprawdź email — być może otrzymałeś właśnie e-paragon. Jeśli nie, koniecznie poproś sprzedawcę o dosłanie tego dokumentu.

Czy paragon niefiskalny wystarczy?

Paragon niefiskalny służy do uczenia się obsługi kasy fiskalnej lub testowania urządzenia i nie jest dokumentem sprzedaży.

Czasami tą nazwą określa się też rachunki lub paragony kelnerskie. Nie są one jednak wydrukowane przez kasę fiskalną i nie powinny być przekazywane klientowi jako dowód zakupu. Pełnią rolę wyłącznie informacyjną.

Po co brać paragon? 1: Jest przydatny w reklamacji

Paragon fiskalny umożliwia złożenie reklamacji w dowolnym momencie. Tak, to prawda, że reklamację można złożyć także posługując się innymi dokumentami — więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule — jednak paragon bez wątpienia jest najwygodniejszy.

Paragon często przyspiesza proces zwrotu towaru, ponieważ nie wymaga szukania transakcji w systemie czy na koncie bankowym. To ważny dokument potwierdzający transakcję, dlatego zaleca się zachowanie go na cały czas trwania gwarancji.

Więcej o zwrotach i reklamacjach przeczytasz także tutaj: https://mojagazetka.com/zwrot-reklamacja-z-przeceny-i-wyprzedazy/ 

Po co brać paragon? 2: Wpływa na uczciwą konkurencję

Uczciwa konkurencja polega na zachowaniu zasad przejrzystego biznesu z poszanowaniem dobrych obyczajów oraz interesów wszystkich stron — klientów, dostawców, pracowników itp. To coś więcej niż tylko dobre praktyki — przedsiębiorcy są zobligowani prawnie do przestrzegania zasad uczciwej konkurencji.

Jak branie paragonu wpływa na te praktyki? Daje pewność, że przedsiębiorca w prawidłowy sposób odprowadza podatki i trafiają one tam, gdzie powinny — do budżetu państwa, nie do kieszeni sprzedającego.

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale każdy płaci podatek podczas każdych zakupów. To podatek VAT, którego stawka jest uwzględniona na paragonie. Może to być 5%, 8% lub 23% ceny produktu lub usługi.

Po co brać paragon? 3: Ułatwia porównywanie cen

Zbieranie paragonów zdecydowanie ułatwia porównywanie cen produktów. Zwłaszcza obecnie, gdy zmieniają się one bardzo często.

Warto zbierać paragonu z tego samego sklepu, aby móc przekonać się, jak szybko i o ile wzrastają ceny w danej sieci handlowej.

Warto też zbierać paragony z różnych sklepów, aby wygodnie porównywać ceny ulubionych, często kupowanych produktów pomiędzy sieciami.

Ceny można także porównywać, korzystając z gazetek promocyjnych, choć w nich niestety nie znajdziemy wszystkich produktów co do jednego, a jedynie wybraną ofertę.

Po co brać paragon? 4: Ułatwia planowanie domowego budżetu

Zbieranie paragonów pomaga także planować domowy budżet. Warto pod koniec miesiąca przejrzeć wszystkie zebrane paragony i przeanalizować je. Można dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, jak np.:

 • Na co wydajemy najwięcej?
 • Czego kupujemy najwięcej?
 • Gdzie można znaleźć pole do oszczędności?
 • Jaki budżet przeznaczyć na kolejny miesiąc?
 • Jakie niekoniecznie potrzebne produkty kupiliśmy i ile one kosztowały?

Na podstawie paragonów można stworzyć listę zakupową z najczęściej kupowanymi produktami i zapisać ją np. w naszej aplikacji, aby mieć ją zawsze pod ręką w razie zakupów.