1. Strona główna
  2. Blog
  3. 67% Polaków leczy przeziębienie miodem
obrazek wpisu

67% Polaków leczy przeziębienie miodem

obrazek autora

13.12.2023

Miód to głównie są węglowodany i woda, jednak najcenniejsze są w nim te składniki, które występują w mniejszych ilościach — enzymy, przeciwutleniacze, flawonoidy czy witaminy. Jak widać, jest doskonałym, naturalnym połączeniem bogatego, słodkiego smaku i właściwości prozdrowotnych.

W trwającym obecnie okresie jesienno-zimowym, gdy często łapiemy niegroźne infekcje, spożycie miodu wzrasta. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się bliżej temu, jaki stosunek do miodu mają użytkownicy Mojej Gazetki oraz jakie są ich sposoby na pokonanie przeziębienia. 

Na temat trendów wśród sprzedawców i konsumentów miodu oraz jakości tego produktu wypowiedziała się natomiast Teresa Kobiałka, redaktorka naczelna czasopisma „Pasieka”.

Polacy i przeziębienie

Największa grupa ankietowanych przyznała, że choruje na przeziębienie 1-2 razy w roku — taką odpowiedź wybrało 52,5%. Kolejne 27,2% wskazało, że jest przeziębione częściej niż 3 razy w ciągu roku. Większość badanych dość regularnie sięga więc po różne metody walki z tą niegroźną, ale też nieprzyjemną przypadłością.

Jak Polki i Polacy walczą z przeziębieniem? Najliczniejsza grupa wybiera domowe metody — sięga po nie aż 74,4% badanych. Na drugim miejscu, ale dużo dalej za faworytem, znalazło się kupowanie lekarstw bez wcześniejszej wizyty u lekarza — 46,1%. Podium zamyka troska o nawadnianie organizmu — 30,6% ankietowanych przyznało, że pije w tym czasie więcej napojów.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Miód najlepszym lekarstwem

Ustaliliśmy już, że domowe metody leczenia są najchętniej wybierane przez przeziębione Polki i Polaków. Postanowiliśmy podrążyć ten temat i dowiedzieć się, które z nich wybierają najczęściej.

Największą popularnością cieszy się jedzenie miodu — sięga po niego 67,1%. 53% je produkty bogate w witaminę C, a 50,2% pije zioła, herbaty i inne napary.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

67,1% je miód, gdy dopadnie ich przeziębienie, ale aż 93,6% wszystkich badanych uważa go za dobry produkt w walce z tą chorobą.

Ma to odzwierciedlenie w poziomie spożycia miodu o różnych porach roku. 78,3% twierdzi, że w okresie przeziębieniowym zużywają go więcej, niż wiosną i latem.

Miód warto spożywać przez cały rok, np. robiąc kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne kuracje. Ma on nie tylko właściwości prozdrowotne, lecz również doskonale wzbogaca potrawy i napoje swoim aromatem a mamy do wyboru różne jego odmiany oraz sprawdzi się jako składnik domowych kosmetyków. Coraz częściej można spotkać ofertę miodów w małych słoiczkach jako upominek, np. w podziękowaniu dla gości weselnych czy na konferencjach firmowych. Jest więc postrzegany również jako ekskluzywny zamiennik mniej zdrowych słodyczy. — mówi Teresa Kobiałka, redaktorka naczelna czasopisma „Pasieka”.

Pokrywa się to z ofertą supermarketów. W 2022 roku we wszystkich gazetkach dostępnych w naszej aplikacji znaleźliśmy 906 ofert na miód. 532 z nich, czyli prawie 60%, były dostępne w okresie październik-grudzień.

Średnio rocznie spożycie miodu na osobę w gospodarstwach domowych ankietowanych najczęściej wynosi 0,5-1 l. Rekordziści, którzy jedzą go więcej niż 2 litry na osobę rocznie, stanowią 16,9% respondentów.

Jak używamy miodu i skąd go bierzemy?

Miód jest nieodzownym składnikiem niektórych wypieków, deserów i napojów. Jak lubią używać go użytkownicy Mojej Gazetki?

Na pierwszym miejscu ex aequo znalazło się zastosowanie jako lekarstwo na przeziębienie oraz dodatek do ciepłych napojów — 64,4%. 42% używa miodu jako dodatek do musli, jogurtu, kanapek, grzanek itp. Podium zamyka dodawanie miodu do ciast — 36,1%.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Miód ma o wiele bogatszy skład niż np. cukier biały. Jest mieszaniną ponad 180 różnych substancji, a część z nich determinuje jego właściwości przeciwwirusowe, drobnoustrojowe, przeciwzapalne, antyseptyczne oraz lecznicze. Nic dziwnego, że postrzegany jest nie tylko jako zdrowszy zamiennik cukru i innych słodzików, a także jako lekarstwo oraz suplement diety, który może uchronić nas przed zachorowaniem. Należy jednak pamiętać o odpowiednim spożywaniu oraz przechowywaniu tego produktu, aby nie utracił swoich cennych właściwości. Najważniejsze jest, aby go nie przegrzewać. Za bezpieczny próg uważa się 41ׄ°C, czyli nie należy dodawać go np. do gorącej herbaty, a dopiero po jej przestudzeniu. Najważniejszym enzymem znajdującym się w miodzie, jest oksydaza glukozy, która jest odpowiedzialna właśnie za działanie biobójcze względem wirusów, bakterii, pierwotniaków i grzybów. Enzym ten jest białkiem, a więc w wysokiej temperaturze dochodzi do jego „ścinania” i utraty cennych właściwości, a proces ten jest nieodwracalny. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie tego reżimu temperaturowego względem miodu, jeśli chcemy skorzystać z jego cennych prozdrowotnych właściwości. Co do przechowywania miodu, to lepiej trzymać go w szafce niż na blacie, ponieważ nie służy mu światło słoneczne — dodaje Teresa Kobiałka.

Skąd brać miód?

Jakiś czas temu pisaliśmy o miodzie z supermarketów i skali problemu, jakim są sprzedawane na masową skalę podróbki miodu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://mojagazetka.com/blog/miod-tanszy-ale-nieprawdziwy

Z tego powodu konsumenci powinni być szczególnie uważni, kupując miód produkowany w hurtowych ilościach.

Gdy jednak zapytaliśmy użytkowników o to, skąd biorą miód, okazało się, że 24,2% kupuje miód od różnych pszczelarzy, a 19,9% zawsze w jednej, zaufanej pasiecie. Tyle samo dostaje lub kupuje od rodziny. 19,4% rzeczywiście kupuje miód w supermarketach.

Warto zwracać uwagę na pochodzenie miodu  — potwierdza Teresa Kobiałka z „Pasieki”. Najlepiej nabywać go bezpośrednio od pszczelarza. Po pierwsze wspieramy lokalną działalność, a po drugie – mamy dużo większe prawdopodobieństwo, że kupimy pełnowartościowy produkt, nierozcieńczony syropem cukrowym, nieprzegrzany i bez niechcianych dodatków, jak np. pozostałości leków w przypadku miodu importowanego spoza UE. Oczywiście w mniejszych sklepach również można nabyć miody od pszczelarza – warto dokładnie sprawdzić etykietę, skąd miód pochodzi. Z pewnością konsumenci mogą zwracać uwagę na cenę miodu – ten od pszczelarza będzie droższy, co może zniechęcać do zakupu. Pamiętajmy jednak, że wraz z obniżeniem ceny za produkt, jego jakość również często jest niższa.

Demografia

79,2% ankietowanych to kobiety, a 20,8% to mężczyźni.

Najliczniejsza grupa badanych ma 35-44 lata i stanowi 34,2% ogółu.

Najwięcej ankietowanych mieszka w miejscowościach do 10 tys. mieszkańców, co stanowi 27,3% ogółu.

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 438 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 20-22.11.2023.