1. Strona główna
  2. Blog
  3. Miód coraz tańszy, tylko czy wciąż można nazywać go miodem?
obrazek wpisu

Miód coraz tańszy, tylko czy wciąż można nazywać go miodem?

obrazek autora

19.05.2023

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Podczas gdy pszczelarze zastanawiają się, co mogą zrobić dla ochrony tych owadów i zwiększenia efektywności swoich hodowli, my przyjrzeliśmy się cenom miodu.

Przeanalizowaliśmy gazetki wybranych sieci handlowych z maja bieżącego i ubiegłego roku pod kątem obecności promocji na miód wielokwiatowy. Wynik naszej jest zaskakujący!

Miód tanieje w szybkim tempie

Miód zawsze był produktem niemal luksusowym i nigdy nie należał do najtańszych, stąd nie stosuje się go w gospodarstwach domowych tak często, jak np. cukier.

W dobie rosnących cen zdecydowanej większości produktów spożywczych większość osób raczej nie spodziewa się, że potanieje akurat taki produkt, jak miód. A jednak. Nasza analiza wykazała, że ceny miodu wielokwiatowego oferowanego przez sieci handlowe znacząco spadła – aż o 20% w porównaniu do cen z zeszłego roku.

Na podstawie ofert z maja 2022 obliczyliśmy średnią cenę na poziomie 24,69 zł za kilogram. W ofertach z maja 2023 roku średnia cena plasuje się na poziomie 20,80 zł za kilogram. Wbrew pozorom jednak nie jest to dobra wiadomość dla konsumentów miodu.

Porównanie średnich cen miodu wielokwiatowego z gazetek promocyjnych
w maju 2022 i maju 2023.

Podróbki miodu z Chin stoją za niskimi cenami

Portal pasieka24p.pl podaje, że orientacyjna cena kilograma miodu wielokwiatowego w skupie wynosi ok. 20 zł brutto. Jak to możliwe, że taka sama ilość miodu w supermarkecie kosztuje 22, 18, a nawet 14 zł?

Za niskimi cenami, atrakcyjnymi tylko z pozoru, stoi import z Chin. Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej przetestowało próbki miodu importowanego do Unii Europejskiej. Badania te wykazały, że 46% z nich to podróbki miodu.

Jak podrabia się miód? W badanych próbkach wykryto zawartość syropów cukrowych, które mają pełnią rolę „wypełniacza”. Słoiki przeznaczone na sprzedaż wypełnia się częściowo miodem, a częściowo syropem, dzięki czemu koszt produkcji znacząco maleje.

Maleje też jednak jakość miodu. Miód rozcieńczany w ten sposób nie zawiera tak dużych ilości enzymów i mikroelementów, jak prawdziwy, naturalny produkt. Nie jest też tak bogaty w smaku.

Niestety, miodom z pasiek trudno jest konkurować z tanimi, często podrabianymi miodami. Problem tkwi w tym, że bez badań laboratoryjnych nie rozpoznamy podróbki – na etykiecie nie ma bowiem żadnych informacji o zastosowanych dodatkach.

Szczegóły badania

W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Auchan, Biedronka, Carrefour, Delikatesy Centrum, Dino, E.Leclerc, Kaufland, Selgros. Gazetki obowiązywały w maju 2022 oraz 2023 roku.

Przedmiotem porównania było 9 ofert z 2022 i 7 ofert z 2023 roku.