1. Strona główna
  2. Blog
  3. Wolimy oszczędzać na jedzeniu niż pamiątkach? Urlop po polsku
obrazek wpisu

Wolimy oszczędzać na jedzeniu niż pamiątkach? Urlop po polsku

obrazek autora

20.05.2024

Stereotypowy Polak urlop woli spędzić na remoncie mieszkania niż na dalekich wojażach, jednak nasze ostatnie badanie pokazało, że przekonanie to nie może być dalsze od prawdy.

Prawie 73% ankietowanych użytkowników aplikacji Moja Gazetka przyznało, że w tym roku planuje przynajmniej jeden urlopowy wyjazd. Gdzie i jak będą go spędzać? Co jest dla nich ważne, wybierać cel podróży? Przeczytaj ten artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Gdzie Polki i Polacy jadą na urlop?

Jak wspomnieliśmy wyżej, niemal 73% ankietowanych przyznało, że w tym roku wyjeżdża gdzieś na urlop — a w tym 68% na urlop krajowy i 32% na zagraniczny.

Nawet jeśli respondenci planują więcej wyjazdów, odpowiedzi dotyczą tylko jednego — tego, który uważają za główny, najważniejszy w tym sezonie.

Ankietowani, którzy na urlop zostają w kraju, zdecydowanie najchętniej obierają za cel morze (43%). Bałtyk dzierży palmę pierwszeństwa, a za nim… jest długo, długo nic. Na drugim miejscu co prawda znalazły się ex aequo wyjazdy na wieś i w Karkonosze, jednak na oba miejsca zagłosowało ledwie po 8% respondentów.

Inne popularne, krajowe destynacje, to m.in. Mazury (7%), Tatry i wyjazdy do miasta (po 6%) i Bieszczady (5%).

Pojedynczy badani wskazywali też m.in. na Pieniny, Podlasie, Kujawy czy Beskid Niski.

A co z urlopami zagranicznymi?

W przypadku wyjazdów zagranicznych nie ma jednego, tak wyraźnego faworyta. Na pierwszym miejscu z wynikiem 11% znalazły się bowiem aż 3 kraje: Turcja, Hiszpania i Włochy. Dalej, z wynikiem 10%, znalazła się Chorwacja.

Inne, także popularne kraje na urlop, to np. Grecja (7%), Egipt (6%) czy Tunezja, Ukraina, Albania i Bułgaria (po 4%).

Pojedyncze odpowiedzi wskazywały jeszcze m.in. na Wietnam, Rumunię czy Portugalię.

Co więcej, 60% osób wyjeżdżających za granicę robi w Polsce zakupy na drogę, a 58% także zakupy na pobyt lub część pobytu — więcej o temacie oszczędności na urlopie piszemy nieco niżej.

Zwyczaje urlopowe Polek i Polaków

Kolejne pytania dotyczyły różnych aspektów spędzania urlopu — już bez podziału na wyjazdy krajowe i zagraniczne. Czy domyślasz się na przykład, co dla badanych okazało się najważniejsze podczas wybierania miejsca na urlop?

Dla 43% są to liczne atrakcje turystyczne, a dla 42% pogoda. Niemal równie istotne są też bliskość natury (39%), ceny noclegów (37%) i dostęp do plaży (30%).

Pozostałe odpowiedzi zyskały niej niż 30% głosów, a są to dobra kuchnia regionalna (21%), ceny jedzenia (19%), bliskość dużego miasta (12%) oraz znajomość języka ankietowanych (6%).

Pojedyncze głosy padły także m.in. na koncerty i łatwy dojazd.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Jak długo trwa polski urlop i kiedy się odbywa? Respondenci najczęściej będą wyjeżdżać na 5-7 dni — zadeklarowało to 35% ankietowanych. 18% pojedzie na 8-10 dni, a 14% na 3-5 dni.

Najpopularniejszym terminem na urlop bez zaskoczenia okazały się wakacje szkolne, czyli lipiec (38%) i sierpień (37%). Mniej popularne są miesiące graniczące ze szczytem sezonu, czyli czerwiec (15%) i wrzesień (13%).

A wszystkim, którzy jeszcze nie wybrali daty swojego tegorocznego urlopu polecamy nasz artykuł, w którym przeanalizowaliśmy dni wolne od pracy w 2024. Przedstawiamy tam kombinacje, które pozwolą maksymalnie wydłużyć wolne przy wykorzystaniu minimalnej liczby dni urlopowych u pracodawcy: https://mojagazetka.com/blog/niedziele-handlowe-2024

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Choć to szkolne wakacje wyznaczają termin większości urlopowiczów, duża część ankietowanych na wakacje wybiera się tylko we dwoje (41%), a niektórzy samodzielnie (5%).

W większym gronie, w tym z dziećmi, na wakacje wybiera się 54% respondentów, w tym po 19% z nich w trójkę lub czwórkę, a 8% w 7 osób lub więcej.

Choć żyjemy w czasach tanich lotów, to zdecydowana większość badanych wybiera się na urlop samochodem (55%), a samolot znalazł się dopiero na drugim miejscu (23%). Podium zamyka pociąg, którym na urlop zamierza dojechać 15% ankietowanych. Pojedyncze osoby pochwaliły się, że wybierają bardziej oryginalne środki transportu, jak motocykl, kamper czy samochód z doczepioną przyczepą kempingową.

Warto zauważyć, że standardowy wymiar urlopu oraz długość wakacji szkolnych pozwalają na więcej niż jeden wyjazd. Zapytaliśmy więc ankietowanych, ile razy mają zamiar wyjeżdżać w tym roku na urlop z przynajmniej jednym noclegiem.

41% zaplanowało tylko jeden wyjazd, a 37% dwa wyjazdy. 16% badanych wyjedzie w tym roku 3 razy, 3% 4 razy, a 2% 7 razy lub więcej

Ile kosztują wakacyjne wyjazdy?

Urlop to oczywiście nie tylko przyjemność, ale i wydatek, w dodatku dla wielu jeden z większych w domowym budżecie. Postanowiliśmy podpytać respondentów także o finansowy aspekt ich wakacyjnych wyjazdów.

Dowiedzieliśmy się m.in., że najkosztowniejszą częścią urlopu dla większości respondentów jest nocleg, który wymieniło aż 51% z nich. Po 15% głosów zebrały atrakcje i wyżywienie, a 14% osób stwierdziło, że najwięcej wydadzą na dojazd.

Ile kosztują wakacje Polek i Polaków? W dużej mierze podejście ankietowanych jest oszczędne — co piąta zapytana osoba deklaruje, że nie wyda na nie więcej niż 500 zł na osobę. 17% ma budżet w zakresie 701-1000 zł na osobę, a 14% 1001-1500 zł na osobę.

A czy ankietowani szykują się na większe wydatki niż rok temu? Okazuje się, że 41% liczy się z tym, że w przeliczeniu na osobę wyda więcej niż w 2023, a 24% twierdzi, że nie. Pozostali nie wiedzą.

Z czego wynikają te większe wydatki? Osoby, które przyznały, że w tym roku zapłacą za wakacje więcej, wskazały kilka głównych powodów. Dla 61% z nich są to wyższe ceny na miejscu i to zdecydowanie najczęściej podawana przyczyna. Inne to m.in. droższy dojazd i dłuższy wyjazd (po 28%) i więcej atrakcji już na miejscu (21%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Są wydatki, są też oszczędności

Skoro są duże wydatki, pojawiają się również myśli o oszczędzaniu. Aż 47% respondentów przyznało, że podczas urlopu stara się ograniczać wydatki i ma na to swoje sposoby.

Najpopularniejszym sposobem na oszczędzanie pieniędzy na wakacjach jest samodzielne przygotowywanie posiłków, które wybiera 46% respondentów. 43% unika kosztownych atrakcji, a 38% zabiera z domu wszystko, co może się przydać.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Szczegóły badania

Dane wykorzystane w badaniu pochodzą z ankiety przeprowadzonej w aplikacji Moja Gazetka w dniach 13-17.5.2024 na grupie 313 osób.