1. Strona główna
  2. Blog
  3. Gdzie w Polsce są butelkomaty?
obrazek wpisu

Gdzie w Polsce są butelkomaty?

obrazek autora

05.04.2024

System kaucyjny opakowań to mechanizm mający na celu zachęcanie do odzyskiwania i ponownego wykorzystywania opakowań, zamiast pozostawiania ich na składowiskach śmieci.

W Polsce będzie obowiązywał on od 2025, jednak już teraz jest wiele sklepów, które przyjmują butelki (i nie tylko!) bez paragonu. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Po co nam system kaucyjny?

System kaucyjny polega na tym, że podczas zakupu niektórych produktów klienci płacą dodatkową kwotę za ich opakowania, która jest zwracana im po zwrocie pustych opakowań do wyznaczonych punktów. Ta zwracana kwota stanowi rodzaj kaucji, która ma motywować do odpowiedzialnego postępowania z opakowaniami.

System kaucyjny jest potrzebny, bo zmniejsza ilość odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci lub zanieczyszczają środowisko naturalne, napędza recykling odpadów i może stanowić dodatkowe źródło niewielkiego dochodu dla konsumentów.

Systemy kaucyjne najczęściej są stosowane w przypadku butelek plastikowych, szklanych, puszek aluminiowych czy innych opakowań wielokrotnego użytku.

Dlaczego powtórne wykorzystywanie istniejących opakowań jest ważne?

Część opakowań z butelkomatów przeznaczana jest do recyklingu, a część — głównie opakowania szklane — zostaje wykorzystana ponownie bez przetwarzania.

Powtórne korzystanie z istniejących opakowań jest korzystniejsze niż ich recykling, bo redukuje zapotrzebowanie na nowe surowce potrzebne do produkcji opakowań.

Proces produkcji opakowań wymaga zużycia energii i zasobów naturalnych, takich jak woda, prąd i surowce. Powtarzając użycie istniejących opakowań, unikamy konieczności wytworzenia nowych, co przyczynia się do oszczędności zasobów i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Gdzie już teraz można oddać opakowania bez paragonu?

Butelkomat to urządzenie służące do automatycznego przyjmowania i sortowania butelek PET, a często także innych opakowań użytku, najczęściej wykonanych z plastiku lub szkła. 

Jak działa butelkomat? Użytkownik wrzuca pustą butelkę lub inne opakowanie do otworu w urządzeniu. Butelkomat automatycznie identyfikuje typ opakowania, a następnie przenosi je do odpowiedniego miejsca wewnątrz urządzenia, gdzie jest przechowywane do momentu, gdy zostanie opróżnione przez operatora.

Użytkownik za oddane opakowania otrzymuje zwrot kaucji, najczęściej w postaci bonu na zakupy. Gdzie w Polsce można znaleźć takie urządzenia?

Butelkomaty w Lidlu

W Lidlu jedna butelka daje 5 gr rabatu na zakupy. Może to niewiele, ale przy większej liczbie śmieci, które normalnie i tak wyrzuciłoby się do kosza, można uzbierać atrakcyjną sumę.

Sieć informuje, że przyjmuje wyłącznie butelki po napojach alkoholowych i bezalkoholowych, nieuszkodzone, całkowicie opróżnione i z etykietą producenta.

Butelkomaty stoją już przy kilkunastu sklepach, których lokalizacje można znaleźć na stronie https://www.lidl.pl/c/zwrot-butelek/s10014601

Butelkomaty w Biedronce

Butelkomaty testuje także Biedronka. Jak podaje portal dlahandlu.pl, sieć ma już 12 tego typu urządzeń, w których można odzyskać kaucję za butelki PET oraz puszki aluminiowe.

Wysokość kaucji jest taka sama, jak w Lidlu i wynosi 5 gr/ szt. Lista sklepów, które objęte są testami butelkomatów, znajduje się na stronie https://www.dlahandlu.pl/zakupy/w-tych-biedronkach-oddasz-puste-butelki,145055.html

Butelkomat w Kauflandzie

Butelkomaty w Kauflandzie to nie nowość. Sieć od lat korzysta z tych urządzeń i ma lepszą „ofertę” niż sklepy, które dopiero testują to rozwiązanie.

W Kauflandzie odbierane są bowiem butelki zwrotne po napojach, przy sprzedaży których Kaufland pobierał kaucje, czyli w praktyce głównie butelki zwrotne po piwie. W zamian konsument dostaje bon o wartości obowiązującej kaucji — obecnie jest to 50 gr za butelkę po piwie.

Butelkomat Carrefour

Również w wybranych sklepach Carrefour można skorzystać z automatów kaucyjnych. Sieć przyjmuje butelki PET oraz puszki aluminiowe i oferuje zwrot w wysokości 15 gr za sztukę. Kruczek jest taki, że bon należy wykorzystać tego samego dnia, w którym został otrzymany.

Listę sklepów, które umożliwiają zwroty, można znaleźć na stronie https://www.carrefour.pl/lp-nakarm-petfura

Butelkomaty w Żabce

Z kolei Żabka testuje EKOmaty, które za butelki PET i puszki aluminiowe oferuje klientom 10 żappsów za sztukę. Trzeba pamiętać, że w sklepach wyposażonych w EKOmaty nie ma możliwości zwrotu opakowań u kasjera.

Szczegóły na stronie https://www.zabka.pl/zielona-odnowa/

Regulaminy korzystania z recyklomatów dostępne są na stronach sieci handlowych.