1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jaka dynia do czego? Wybierz najlepszą dynię na zupę, ciasto, do pieczenia i nie tylko
obrazek wpisu

Jaka dynia do czego? Wybierz najlepszą dynię na zupę, ciasto, do pieczenia i nie tylko

obrazek autora

19.10.2023

Przyszła jesień, a jesień to czas na pyszne, ciepłe otulające dania. Królową kuchni jest obecnie dynia, która wielu osobom przysparza jednak tyle samo radości, co kłopotów. Bo dyń jest wiele, więc którą wybrać?

Ty też zastanawiasz się, która dynia na co? Jaką dynię wybrać, aby przygotować wymarzone, jesienne danie? Jaka dynia jest najlepsza na ciasto, a jaka na zupę? Czy dynia pieczona w piekarniku z ziołami wyjdzie z każdej odmiany? 

Dynia jadalna ma obecnie tyle odmian, że trudno byłoby wymienić wszystkie. My jednak podpowiemy, które odmiany najlepiej nadają się do konkretnych dań — od tych najbardziej popularnych po mniej znane. Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię dyniowe pytania znajdziesz w poniższym poradniku jak wybrać dynię!

Jaka dynia na zupę?

Jaka jest najlepsza dynia na zupę? Wszystko zależy od tego, jaką zupę chcesz ugotować.

Jeśli zastanawiasz się, jaka dynia najlepsza na zupę krem, sięgnij po odmiany hokkaido, hopi orange czy dynię olbrzymią kabocha. Dzięki stosunkowo niskiej zawartości wody najłatwiej zrobić z nich gęsty, treściwy krem, który nie będzie się rozwarstwiał.

Jeżeli chcesz przyrządzić pyszny krem z dyni, przepis znajdziesz tutaj: Krem z dyni

Z kolei najlepsza dynia na zupę niekremową, rzadszą, to głównie odmiany muskat, gomez czy dynie thaitian — taką dynię pokrojoną w kostkę można wrzucić do bulionu i zagęścić śmietaną.

Jeśli przepis wymaga użycia purée z dyni pamiętaj, żeby zrobić je z dyni pieczonej, bo gotowanie pozbawi ją smaku i witamin.

Jaka dynia do pieczenia?

Upiec można w zasadzie każdą dynię — zwłaszcza, jeśli masz zamiar zrobić puree z dyni, potrzebne do zupy czy ciasta.

Jeśli jednak szukasz dyni, którą chcesz upiec i zjeść solo lub jako dodatek do obiadu, zdecyduj się na odmiany dyni żołędziowej (inaczej pieprzowej lub acorn). To dynia o przyjemnej strukturze miąższu i wyraźnym, słodkim smaku. Zazwyczaj jest niewielka, więc dobrze nadaje się też do nadziewania.

Z czym upiec dynię? Możliwości jest całe mnóstwo! Możesz upiec dynię z ziołami śródziemnomorskimi i oliwą, z żurawiną i orzechami włoskimi, z kardamonem i chilli, a tak naprawdę, z czym tylko zechcesz. Najsłodsze odmiany są pyszne nawet bez żadnych dodatków.

Jaka dynia na ciasto?

Najlepsza dynia na ciasto powinna być twarda, zwarta i o niskiej zawartości wody — zbyt wodniste odmiany trzeba naprawdę bardzo mocno odcisnąć na ścierce lub przepuścić przez wyciskarkę do soków. Dynia na ciasto musi być też słodka, aby wypiek miał wyrazisty, przyjemny smak. Jaka odmiana sprawdzi się więc najlepiej? Np. różne warianty dyni muscat (inaczej dyni piżmowej) lub oryginalna, niebieskawa queensland blue.

Jaka dynia do marynowania?

Do marynowania najlepiej wybrać dynię o zwartym, twardym miąższu. Koniecznie świeżą i młodą, która nie zdążyła zacząć mięknąć.

Najlepsza dynia marynowana wyjdzie z odmian takich, jak klasyczna dynia „halloween”, czyli np. odmiany gomez (okrągła, pomarańczowa). Dynia w occie z goździkami wyjdzie też z odmiany olbrzymia bambino (duża, jasnopomarańczowa, z grubą skórką). 

Jaka dynia na pumpkin spice latte?

Popularna jesienią dyniowa latte najlepiej wyjdzie z dyni hokkaido. To odmiana delikatnie orzechowa w smaku, która stworzy pyszną, harmonijną kompozycję z przyprawami używanymi do pumpkin spice latte.

Warto wiedzieć, że dyni hokkaido nie trzeba obierać ze skórki — wystarczy upiec ją na miękko i zmiksować. To szczególnie ważne dla osób, którym zależy na intensywnym kolorze dyniowej latte, bo skórka zawiera dużo więcej naturalnego barwnika niż miąższ.

Jaka dynia na purée?

Tu sprawa jest prosta, bo każda dynia nadaje się na purée. Jeśli robisz puree z dyni jako deser lub dodatek do obiadu, wybieraj odmiany o niskiej zawartości wody i wyrazistym smaku — kilka z nich wymieniliśmy wyżej. A jeżeli potrzebujesz dyniowego puree do ciasta, przetworów czy zupy, zawsze sugeruj się przepisem i dobieraj odmiany do konkretnej potrawy.

Jak zrobić puree z dyni? Dynię przekrój na pół i wydrąż pestki. Następnie pokrój na duże kawałki, połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i włóż do rozgrzanego piekarnika. Czas pieczenia jest różny w zależności od odmiany, więc musisz pilnować, by dynia się nie przypaliła i wyjąć ją, gdy będzie miękka. Po wystudzeniu wybierz miąższ łyżką lub — jeśli piekłaś odmianę z miękką skórką — wrzuć całe kawałki do blendera i zmiel na gładką masę.

Co można zrobić z dyni?

Na naszej stronie znajdziecie mnóstwo kulinarnych inspiracji, w tym wiele przepisów z dynią! W dodatku każdy z nich można jednym kliknięciem zmienić w listę zakupów. Oto kilka dyniowych propozycji od naszych kucharzy i kucharek:

Czy dynię można jeść na surowo?

Dynia nie jest popularną przekąską na surowo, ale tak — są odmiany, które świetnie nadają się do przegryzienia bez żadnej obróbki termicznej. Wystarczy pokroić je na słupki lub plasterki i ewentualnie posypać ulubionymi przyprawami. Szczególnie dobrze sprawdzą się w tej roli różne odmiany dyni muskat — prowansalski czy brazylijski, a także odmiany thaitian — słodkie i masłowe.