1. Strona główna
  2. Blog
  3. Kosmetyki z supermarketów – hit czy kit?
obrazek wpisu

Kosmetyki z supermarketów – hit czy kit?

obrazek autora

10.10.2024

Zakupy kosmetyków w supermarketach mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Czy naprawdę warto je tam kupować? Zadaliśmy to pytanie uczestnikom naszej ankiety! Analiza wyników pozwala poznać preferencje konsumentów, a także ich obawy związane z zakupem kosmetyków w sklepach innych niż drogeria czy apteka.

“Czy kujesz kosmetyki w supermarketach?” Większość mówi: TAK!

Zdecydowana większość respondentów (około 85%) odpowiedziała twierdząco na pytanie, czy zdarza im się kupować kosmetyki w supermarketach. Pozostali jednak nie decydują się na zakupy kosmetyków w takich miejscach. Skąd bierze się ich entuzjazm, a skąd uprzedzenia?

Osoby, które kupują kosmetyki w supermarketach, podają różne powody. Do najczęściej wymienianych należą dobre promocje (52%), niższe ceny (38%) i wygoda (25%).

Zdaniem ankietowanych kosmetyki w supermarketach są często tańsze niż w drogeriach. Niektórzy ankietowani wybierają supermarkety również ze względu na kosmetyki, które trudno znaleźć w innych miejscach. Podkreślają: „Supermarkety mają kosmetyki, których nie ma w drogeriach (np. marki własne)”. Podczas zakupów spożywczych kosmetyki bywają kupowane po prostu przy okazji lub pod wpływem impulsu. Szczególnie jeśli produkty są odpowiednio wyeksponowane.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Jakie marki i produkty królują w supermarketach?

W ankiecie zapytaliśmy również o najczęściej kupowane marki i rodzaje kosmetyków. Popularne są zarówno marki własne supermarketów, jak np. Be beauty (marka Biedronki), jak i globalne brandy takie jak Dove, Axe, Schauma. Największą popularnością cieszą się:

  • Nivea (45,5%)
  • Marki własne supermarketów (40%)
  • Dove (37%)
  • Eveline i Ziaja (po 34%)

Jeśli chodzi o rodzaje kupowanych produktów, ankietowani najczęściej wybierają:

  • Żele pod prysznic, mydła i płyny do kąpieli (79,5%)
  • Szampony, odżywki i maski do włosów (64%)
  • Dezodoranty (61%)

Te produkty to zazwyczaj podstawowe kosmetyki codziennego użytku, które wygodnie podczas wizyt w supermarkecie.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Które supermarkety są najlepszym źródłem kosmetyków?

Respondenci zadeklarowali, że najczęściej kupują kosmetyki w supermarketach takich jak:

Biedronka, ze swoimi własnymi markami kosmetyków, jest jednym z liderów na tym rynku. Niektórzy respondenci wskazali, że kupują kosmetyki w różnych supermarketach w zależności od ich dostępności.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Jak często kupujemy kosmetyki w supermarketach?

Większość ankietowanych osób zadeklarowała, że kupuje kosmetyki w supermarketach czasami (60%). Może to oznaczać, że są one traktowane jako produkty kupowane przy okazji codziennych zakupów, a nie w sposób regularny.

Mniej, bo 26% kupuje je bardzo często, a 14% rzadko.

Dlaczego nie wszyscy kupują kosmetyki w supermarketach?

Wróćmy jeszcze na moment do osób, które nie są przekonane do zakupu kosmetyków w czasie zakupów spożywczych (15% wszystkich ankietowanych). Ankietowani, którzy unikają kupowania kosmetyków w supermarketach, jako powód wskazywali głównie na braki w ofercie (72%) — w supermarketach zwyczajnie nie ma kosmetyków, których używają.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Kosmetyki z Action i Dealz – czy to dobra alternatywa?

W ankiecie zapytaliśmy też o zakupy w dyskontach takich jak Action i Dealz, jednak większość respondentów odpowiedziała, że nie kupuje tam kosmetyków (59%). Powody to najczęściej brak dostępności preferowanych marek (44%) oraz wątpliwości dotyczące jakości produktów (28%).

Jednakże część respondentów, podobnie jak w przypadku supermarketów, przyznaje, że kupuje kosmetyki w tego typu sklepach z uwagi na atrakcyjne ceny (47%) i dobre promocje (45%), a także ofertę, której brakuje w innych sklepach (36%).

Wyniki nie sumują się do 100%, bo ankietowani mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Szczegóły badania

Badanie przeprowadzono na grupie 314 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 25.09-7.10.2024.