1. Strona główna
  2. Blog
  3. Idealny prezent na Dzień Dziecka istnieje!
obrazek wpisu

Idealny prezent na Dzień Dziecka istnieje!

obrazek autora

24.05.2024

Idealny prezent na Dzień Dziecka istnieje, ale… dla każdego dziecka będzie inny. 

Najważniejsze jest to, aby podarunek trafiał w gust i potrzeby dziecka oraz był dobrej jakości. Nie oznacza to, że musi być drogi! Zapraszamy do naszego poradnika, w którym podajemy przykłady prezentów dla dzieci w wieku od 0 do 18 lat!

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci?

Może się wydawać, że wystarczy wejść do sklepu z zabawkami lub otworzyć przeglądarkę i po prostu coś kupić. Niestety nie — aby wybrać bezpieczny prezent dla dziecka trzeba sprawdzić kilka rzeczy.

Wybierając zabawkę dla dziecka, koniecznie sprawdź oznaczenia wiekowe — zwłaszcza jeśli sam nie masz kontaktu z maluchami w wieku tego, którego chcesz obdarować prezentem. Zabawki mają oznaczenia dotyczące grupy wiekowej, dla której są przeznaczone, dlatego upewnij się, że zabawka jest odpowiednia dla wieku dziecka, aby uniknąć ryzyka związanego z małymi częściami czy nieodpowiednimi materiałami.

Skoro jesteśmy już przy materiałach, upewnij się, że zabawki są wykonane z materiałów nietoksycznych. Unikaj zabawek zawierających szkodliwe substancje, takie jak ftalany czy BPA. Wiadomo, że producenci nie piszą na opakowaniach, że ich produkty zawierają szkodliwe substancje, jednak warto poczytać opinie oraz obserwować komunikaty o wycofywanych produktach.

Szukaj też zabawek z certyfikatami bezpieczeństwa, takimi jak CE, EN71 czy ASTM. Te certyfikaty świadczą o spełnieniu europejskich i międzynarodowych standardów bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo to nie tylko składniki, ale też konstrukcja

Zabawki dla dzieci powinny być tak skonstruowane i na tyle wytrzymałe, aby nie rozpadły się łatwo i nie stanowiły tym samym zagrożenia dla bawiącego się nimi dziecka. Szczególnie w przypadku maluchów unikaj zabawek z małymi, ruchomymi lub przyklejanymi częściami, które mogą zostać połknięte lub wciągnięte do nosa.

Unikaj także ostrych krawędzi ani szpiczastych elementów, które mogłyby zranić dziecko oraz… magnesów! Zabawki z małymi magnesami mogą być bardzo niebezpieczne, jeśli te zostaną połknięte — mogą prowadzić nawet do uszkodzenia jelit. Podobnie sprawa ma się w przypadku baterii, dlatego zabawki zasilane w ten sposób powinny być bardzo dobrze zabezpieczone, aby dziecko nie było w stanie samo wyjąć ich ze środka.

Ponadto zabawki elektroniczne nie powinny mieć luźnych kabli ani przewodów, w które dziecko mogłoby się zaplątać.

Przed zakupem zawsze rzuć okiem na instrukcję obsługi i ostrzeżenia dotyczące użytkowania zabawki. Dowiedz się, jak prawidłowo z niej korzystać i jakie są ewentualne zagrożenia.

Dlaczego lepiej kupić zabawkę w supermarkecie, a nie na Temu albo Aliexpress?

Kusząco kolorowe i często niedostępne w polskich sklepach, a do tego niezwykle tanie-zabawki z Temu, Shein czy Aliexpress wydają się wręcz idealnym rozwiązaniem! Jednak „bezpieczne” to ostatnie, co można o nich powiedzieć.

To, że zabawki z tych serwisów mogą być wykonane z tanich, niskiej jakości materiałów, które łatwo ulegają uszkodzeniom, to najmniejszy problem.

Niestety wiele, a nawet zdecydowana większość zabawek sprzedawanych na tych platformach nie spełnia międzynarodowych standardów bezpieczeństwa, takich jak CE, EN71 czy ASTM. 

Produkty te często nie przechodzą także rygorystycznych testów, które są wymagane w krajach o wyższych standardach bezpieczeństwa, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Produkty ze wspomnianych serwisów — nie tylko zabawki, ale też ubrania, kosmetyki, akcesoria kuchenne itp. — szokująco często zawierają bardzo toksyczne substancje. Zabawki mogą zawierać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak ołów, ftalany czy BPA, które są szkodliwe dla zdrowia. Materiały używane do ich produkcji raczej nie są regulowane i kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa i higieny.

Zabawki nie mają przez to odpowiednich atestów ani certyfikatów bezpieczeństwa, co stwarza realne ryzyko dla dziecka.

Z kolei przedmioty sprzedawane w Polskich sklepach muszą spełniać wyśrubowane wymagania stawiane przez Unię Europejską, dlatego większość z wymienionych wyżej ryzyk ich nie dotyczy. Nawet jeśli sprzedawane są w supermarkecie.

Sprawdź aktualne katalogi z zabawkami takich sklepów, jak Lidl, Biedronka, Twój Market i innych, aby wybrać bezpieczne zabawki na prezent.

Pamiętaj, że lepiej kupić coś mniejszego, a dobrej jakości i bezpiecznego dla dziecka.

Jak wybrać prezent odpowiedni do wieku?

Małe dzieci rozwijają się bardzo szybko, a starsze często zmieniają swoje zainteresowania. To wszystko sprawia, że prezent, który mieliśmy na oku 2-3 miesiące temu, dziś może już nie być strzałem w dziesiątkę, tylko totalną klapą. Przed zakupami warto sprawdzić, jakie prezenty najbardziej ucieszą dziecko w danym wieku. Poniżej mała ściąga!

Niemowlęta (0-12 miesięcy) — miękkie zabawki, grzechotki, książeczki kontrastowe, analogowe zabawki muzyczne.

Małe dzieci (1-3 lata) — klocki, układanki, sortery kształtów, książeczki z obrazkami, miękkie piłki, jeździki.

Przedszkolaki (3-5 lat) — lalki, samochody, zestawy do udawania (np. kuchnie, narzędzia)), proste gry planszowe, zestawy do malowania i rysowania, układanki, zabawki do piasku.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym (6-8 lat) — proste eksperymenty naukowe, gry planszowe, książki dostosowane do wieku, zestawy do budowy (np. LEGO), zestawy artystyczne, instrumenty muzyczne dla początkujących, zestawy sportowe, skakanki.

Starsze dzieci (9-12 lat) składane modele, bardziej zaawansowane zestawy LEGO, zestawy do rękodzieła, gry planszowe strategiczne, książki przygodowe, komiksy, sprzęt sportowy, zestawy do nauki nowych umiejętności (np. programowanie).

Zawsze dobrze jest skonsultować się z rodzicami i zapytać, czym dziecko aktualnie się interesuje i z czego najbardziej się ucieszy. Najlepszy prezent to taki, który jest trafiony!

Jak kupić odpowiedni prezent na dzień dziecka?

Poszukaj inspiracji w gazetkach promocyjnych takich sklepów, jak Pepco, Action, Dealz.

Przede wszystkim wybierz zabawki, które będą interesujące i użyteczne przez dłuższy czas, a nie tylko na krótki okres. Są to np. klocki lub inne zabawki konstrukcyjne, które można uzupełniać o nowe elementy i w ten sposób je modyfikować.

Jeśli to Ty jesteś rodzicem i nie masz kogo zapytać o poradę, zwróć uwagę na to, czym dziecko się interesuje, jakie ma hobby i jak spędza wolny czas. Jeśli dziecko interesuje się określoną tematyką (np. dinozaury, kosmos, księżniczki), wybierz prezent związany z tym zainteresowaniem, bo to ucieszy je najbardziej!

Poczytaj też recenzje online i rankingi zabawek, aby upewnić się w swoim wyborze.

Co kupić starszemu dziecku?

Wybór prezentu dla starszego dziecka — w wieku powyżej 12 lat, ale jeszcze nie nastolatkowi — może być trudniejszy, ale i ciekawszy. Dzieci w tym wieku często mają już swoje hobby, ale też wciąż rozwijają różne umiejętności. To one powinny posłużyć Ci za podpowiedź, Oto kilka propozycji, które mogą trafić w gusta starszych dzieci:

Zabawki edukacyjne i kreatywne — zestawy do eksperymentów naukowych lub majsterkowania, modele do sklejania, mikroskop lub teleskop, bardziej zaawansowane klocki konstrukcyjne (np. LEGO Technic)

Zestawy artystyczne — farby, kredki, zestawy do robienia biżuterii, maszyna do szycia, tablet graficzny

Gry planszowe — logiczne, strategiczne, przygodowe, kooperacyjne

Książki i komiksy — przygodowe, fantasy, manga, obyczajowe dla młodzieży

Technologia i elektronika — czytnik e-booków, konsola do gier, zestawy do programowania IoT (Raspberry Pi, Arduino), zabawki STEM.

Sprzęt sportowy i rekreacyjny — rower, hulajnoga, deskorolka, longboard, zestaw do badmintona, plecak trekkingowy, namiot, hamak.

Instrumenty muzyczne — gitara, ukulele, harmonijka ustna lub lekcje gry na czymś.

Co kupić nastolatkowi?

Nastolatkowie zazwyczaj mają już nieco bardziej „dorosłe” zainteresowania — rozwijają hobby z młodości na wyższym poziomie, powoli myślą o swojej przyszłości, uczą się do matury. Sprawdź nasze pomysły na prezent dla dzieci w wieku powyżej 15 lat i zainspiruj się.

Vouchery i abonamenty — karty podarunkowe do platform z grami i sklepów z elektroniką, platform edukacyjnych i innych sklepów, może voucher do księgarni, sklepu odzieżowego czy galerii handlowej. A może pozwolenie na wymarzony kolczyk?

Technologia i elektronika — ładowarka bezprzewodowa do smartfona, smartwatch, głośnik Bluetooth, klawiatura mechaniczna, myszka gamingowwa, karta graficzna, aparat Instax

Sport — sprzęt do ulubionego sportu, warsztaty sportowe lub konsultacje z trenerem, karnet na basen lub ściankę wspinaczkową, kurs tańca lub jazdy konnej.

Doświadczenia i rozrywka — bilet na koncert, festiwal muzyczny lub mecz, wyjście do escape roomu z przyjaciółmi, wspólna wycieczka, kursy i warsztaty.

Nauka i rozwój osobisty — kurs programowania, języków obcych, fotografii, prenumerata czasopism.