1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy lubimy sklepy, w których robimy zakupy? RAPORT
obrazek wpisu

Czy lubimy sklepy, w których robimy zakupy? RAPORT

obrazek autora

08.02.2023

Czy ulubiony sklep to zawsze ten, do którego chodzimy najczęściej? Co tak naprawdę sprawia, że jedna sieć handlowa staje się naszą ulubioną? Czy mimo także szerokiej oferty supermarketów, brakuje nam konkretnych sklepów? O to wszystko zapytaliśmy użytkowników Mojej Gazetki, a odpowiedzi opracowaliśmy w poniższym tekście.

Który sklep jest ulubionym sklepem Polek i Polaków?

Badanie rozpoczęliśmy od zapytania ankietowanych od ich ulubiony sklep spożywczy. Spośród 18 sieci handlowych, największym uznaniem cieszy się Biedronka — oddało na nią głos aż 41,8% badanych. Na kolejnych pozycjach znalazły się LIDL (19,1%), Kaufland (12%) i Dino (8%).

Czy robimy zakupy tam, gdzie lubimy?

Nie zawsze sklep, który odwiedzamy najczęściej, jest naszym ulubionym. Czasami robimy zakupy tam, gdzie jest najbliżej lub gdzie aktualnie są najlepsze promocje. 

Okazuje się jednak, że nie są to częste przypadki — tylko 12,7% badanych przyznało, że najczęściej robi zakupy w sklepie, który nie należy do ich ulubionej sieci.

Gdzie najczęściej chodzimy na zakupy, jeśli nie do ulubionych sklepów?

Różnice między ulubionym, a najczęściej odwiedzanym sklepem dobrze widać w odpowiedziach na kolejne pytanie.

41% ogółu ankietowanych wskazało Biedronkę jako swój ulubiony sklep. Jednak ze wspomnianych wyżej 12,7% osób, które najczęściej robią zakupy w sklepach, które nie należą do ich ulubionej sieci, aż 56,7% ankietowanych zaopatruje się właśnie w Biedronce.

Kolejne miejsca na podium zajęły Delikatesy Centrum i Dino (każdy po 6,7%) oraz E. Leclerc, Intermarché, Lewiatan, LIDL, Netto, Żabka, Selgros, ALDI (każdy po 3,3%).

Gdzie najczęściej chodzimy na zakupy (wykres dotyczy tylko osób, które nie robią tych zakupów w swoim ulubionym sklepie)

Za co cenimy ulubione sklepy?

Dlaczego niektóre sklepy darzymy większą sympatią niż inne?

Ankietowani najczęściej wskazywali, że cenią swój ulubiony sklep za to, że jest blisko — przyznało to 42,8%. Niewiele mniej, bo 42,4% wybiera daną sieć dlatego, że w ofercie są ich ulubione produkty.

Inne, częste powody sympatii, to niskie ceny (31,9%), najlepszy asortyment (26,2%) oraz wysoka jakość produktów (16,2%).

Ponadto pojedynczy respondenci zwrócił też uwagę m.in. na pomocną obsługę, czystość, parking i polskie pochodzenie sieci.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Jakich sklepów nam brakuje?

Zastanawiało nas także, czy respondentom brakuje sklepów wybranych sieci handlowych w ich najbliższej okolicy. 

Jeśli weźmiemy pod uwagę odpowiedzi na poprzednie pytania, wyniki nie zaskakują — najbardziej pożądanym sklepem okazała się Biedronka (ok. 23%). Na kolejnych pozycjach znalazły się Carrefour (ok. 11,5%) oraz ALDI i LIDL (po 2,6%).

Demografia

W badaniu wzięło udział 68,4% kobiet i 31,6% mężczyzn.

Największa grupa ankietowanych to osoby w wieku 35-44 lat (37,2%).

Największa grupa ankietowanych to mieszkańcy miejscowości do 10 tys. mieszkańców (23,9%).

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 229 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 23.11-20.12.2021.