1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sklepy z polskim kapitałem — robisz w nich zakupy?
obrazek wpisu

Sklepy z polskim kapitałem — robisz w nich zakupy?

obrazek autora

30.04.2022

Jeśli chcemy robić zakupy w sklepach z polskim kapitałem, nie wejdziemy ani do Biedronki, ani Lidla, ani Żabki. Lista polskich sklepów jest jednak dłuższa, niż można podejrzewać!

Polskie supermarkety i sieci spożywcze

Dino — sieć, której historia sięga 1999 roku. Pierwsze sklepy Dino powstały ponad 30 lat temu w województwie wielkopolskim, dziś można znaleźć je na terenie całego kraju. Dziś Dino jest jedną z najszybciej rozwijających się polskich sieci supermarketów i może pochwalić się 1900 sklepów.

Polomarket — sieć rozpoczęła swoją działalność w 1997 roku, zaczynając z 27 sklepami. Dziś Polomarket składa się z ponad 280 nowoczesnych lokali na terenie całego kraju. Sklepy odwiedza miesięcznie prawie 9 mln klientów, a zatrudnienie znajduje w nich ok. 5,5 tys. osób.

Społem — wywodzą się z Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem” (PSS „Społem”), założonej w 1868 roku! Sklepy kładą nacisk na działania lokalne, dlatego różnią się między sobą asortymentem i gazetkami promocyjnymi.  Co ciekawe, sklepów społem jest w Polsce więcej niż Biedronek, bo aż ponad 4000! Społem oferuje również zakupy internetowe.

Stokrotka — powstała w 1994 roku w Lublinie, jednak obecnie należy do litewskiej grupy Maxima. Liczy ponad 650 sklepów w całej Polsce.

Topaz – sieć handlowa, która od 1993 roku funkcjonuje we wschodniej Polsce. Jak czytamy na stronie sieci: “Choć najważniejszym trzonem działalności TOPAZ są sklepy spożywcze, rozwijamy własne stacje benzynowe, punkty gastronomiczne, browar restauracyjny, galerię handlową, inwestycje deweloperskie.” (cyt.)

Inne znane sklepy z polskim kapitałem to m.in.:

  • Polska Chata
  • Max Xavier
  • Słoneczko
  • Jubilatka
  • Chorten
  • Arhelan
  • Gama
  • Frac

Polskie drogerie i sklepy kosmetyczne

Wśród polskich drogerii sieciowych można wymienić 

Drogerie Natura — to jedna z największych, a także najstarszych polskich sieci sklepów kosmetycznych. Powstała w 1997 roku i dysponuje ponad 260 sklepami stacjonarnymi, a także sklepem internetowym. W latach 2014, 2015, 2016 i 2017 otrzymała tytuł Superbrands Created In Poland. 

Drogerie Polskie — to, według informacji na stronie, najszybciej rozwijająca się franczyzowa sieć drogerii w Polsce. Zrzesza już ponad 75 sklepów, głównie południu i zachodzie Polski.

Drogerie Koliber — sieć, która na polskim rynku obecna jest już od 2000 roku. Od tej pory otworzyła ponad 170 drogerii w 10 województwach.

Sklepy Inglot — marka powstała w Przemyślu w 1983 roku. Zdobyła globalną popularność i dziś dostępna jest w ponad 800 lokacjach na 6 kontynentach.  95% produkcji odbywa się w Przemyślu.

Sklepy Ziaja — firma założona przez małżeństwo farmaceutów w 1989 roku w Gdańsku. Dzisiaj w Polsce i za granicą znajduje się ponad 200 sklepów firmowych.