1. Strona główna
  2. Blog
  3. 5 sposobów na jesienne oszczędności
obrazek wpisu

5 sposobów na jesienne oszczędności

obrazek autora

08.09.2023

Jesień już niedługo zapuka do naszych drzwi, przynosząc ze sobą chłodniejsze i bardziej deszczowe dni. Warto przygotować się na nadchodzące zmiany, zarówno w naszym otoczeniu, jak i w codziennym życiu. Jak zrobić to w sposób przyjazny dla portfela? Piszemy o tym poniżej!

1. Skompletuj wyprawkę w oszczędny sposób

Początek września to czas, gdy jeszcze wielu rodziców kończy kompletować wyprawkę szkolną dla swoich dzieci. To bardzo dobrze, bo właśnie wtedy zaczynają się przeceny na wszelkie szkolne akcesoria dostępne w supermarketach — warto przeglądać gazetki m.in. Biedronki czy Dealz.

Jednak promocje często nie wystarczą. Pisaliśmy w naszym raporcie, że aż połowy rodziców nie stać, by skompletować całą wyprawkę. Jednak nie zostawiamy naszych czytelników bez pomocy — na naszym blogu znajduje się poradnik, który pomoże sporo zaoszczędzić podczas zakupów szkolnych: https://mojagazetka.com/blog/tania-wyprawka-szkolna.

W poradniku znajdziesz sposoby na to, jak uniknąć kupowania niepotrzebnych rzeczy, jak podczas zakupów wydać jak najmniej oraz skąd wziąć dodatkowe pieniądze na pomoce naukowe dla uczniów.

2. Jedz sezonowo także jesienią

Odpowiedni wybór jedzenia może pomóc zachować harmonię nie tylko w naszym organizmie, ale też w domowym budżecie. Szukanie w gazetkach produktów na promocjach jest oczywiste, mniej oczywiste jest utrzymywanie diety sezonowej gdy robi się chłodno.

Jednak jesienią owoce i warzywa sezonowe wciąż są obficie dostępne na rynku, koszty ich produkcji są sporo niższe, a to przekłada się na niższe ceny w sklepach i na bazarach. Warto sięgać po sezonowe produkty również dlatego, że często są lepszej jakości niż produkty importowane. Są świeższe, dojrzalsze, pełne smaku

Jedzenie sezonowych owoców i warzyw często idzie też w parze z ideą lokalności. Te produkty zazwyczaj pochodzą z lokalnych źródeł, co oznacza, że nie muszą być transportowane z daleka. To zmniejsza koszty paliwa i ma korzystny wpływ na środowisko, a także na finalną cenę takiego produktu. Wybierając sezonowe owoce i warzywa, nie tylko dbasz o swój budżet — to korzystny wybór również dla zdrowia i środowiska.

3. Zrób przegląd ciepłych ubrań, zanim zacznie być zimno

Pierwsze chłodniejsze dni to sygnał, że nadszedł czas, aby przyjrzeć się swojej szafie i zrobić przegląd ciepłych ubrań. Dlaczego jest to tak ważne? Ubrania, które przez całe lato były nieużywane, mogą potrzebować pewnych napraw lub odświeżenia. Może to być drobna naprawa guzika, zacerowanie dziury lub po prostu wypranie i wyprasowanie.

Podczas tych porządków przemyśl swoje potrzeby względem jesiennej garderoby. To dobry moment, aby ocenić, czy masz odpowiednie ubrania do biura, na deszczowe dni, na wycieczki i spacery w mniej sprzyjającej aurze. Dzięki temu będziesz mieć możliwość zaplanować ewentualne zakupy, zamiast kupować ubrania spontanicznie lub w ostatniej chwili.

4. Jesienne dekoracje z małym budżetem

Dom może być przytulny bez wydawania majątku na nowe dekoracje. Sklepy kuszą ofertami, którym czasem ciężko się oprzeć, dlatego postanów sobie, że kupisz tylko jedną rzecz. Zastanów się, czy powinny to być np. światełka, świeczka czy może lampion albo jesienny plakat?

Jeśli chcesz sprawić, by w twoich czterech ścianach zapanowała przyjemna, jesienna atmosfera, wyciągnij z szafy najładniejsze koce i trzymaj je na wierzchu — na kanapie czy fotelu.

W drodze z pracy rozejrzyj się wokół siebie i zastanów, czy widzisz coś, czym możesz udekorować swój dom? Bukiet liści i suchych traw, gałązka jarzębiny, garść kasztanów — to wszystko stworzy przyjemny, jesienny klimat.

Tradycyjną jesienną ozdobą jest oczywiście dynia, chociaż szkoda postawić ją na półce, by powoli się psuła. Aby nie marnować tego pięknego, ale i smacznego warzywa, możesz co jakiś czas kupować nową dynię, a tę, która była dekoracją, zjadać.

5. Wpuść do domu jak najwięcej naturalnego światła

Pierwsze wrześniowe dni często niosą ze sobą załamanie pogody, jednak nie każdy od razu uruchamia ogrzewanie. Jeśli np. musisz czekać na decyzję spółdzielni, wcale nie musisz dogrzewać wnętrz grzejnikami elektrycznymi. Możesz wykorzystać słońce!

Musisz jedynie umyć dokładnie okna, zwłaszcza te po stronie wschodniej i południowej, bot o z tych stron pada najwięcej naturalnego światła. Przez czyste szyby przeniknie maksymalna ilość ciepłego promieniowania, która ogrzeje mieszkanie przynajmniej o parę stopni.

Pamiętaj też, aby wietrzyć intensywnie, ale krótki, a do tego nie zasłaniać niczym okien.