1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy Polki i Polacy zwracają uwagę na opakowania produktów?
obrazek wpisu

Czy Polki i Polacy zwracają uwagę na opakowania produktów?

obrazek autora

31.08.2024

Czy świadomość ekologiczna konsumentów zmienia się? Czy chętnie sięgają po produkty w ekologicznych opakowaniach oraz czy mają świadomość nadchodzących zmian legislacyjnych dotyczących kaucji za butelki? Przeczytaj nasz raport i sprawdź!

Czy ekologiczne opakowania są ważne podczas zakupów?

Respondenci zostali zapytani, czy starają się wybierać produkty w opakowaniach ekologicznych. Odpowiedzi były mieszane — część osób potwierdziła, że stara się wybierać produkty w takich opakowaniach (61%, rok temu 59%), natomiast inni nie przywiązują do nich wagi (39%).

Osoby, które deklarują wybór opakowań ekologicznych, zostały zapytane także o to, co rozumieją przez „ekologiczne opakowanie”. Dla 42,5% to takie, które wykonane są z materiałów nadających się do recyklingu. Natomiast dla 37% to opakowania, które już zostały wykonane z surowców wtórnych.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Czy estetyka opakowań jest istotna?

Kolejne pytanie dotyczyło preferencji względem estetyki opakowań. Podobnie, jak przed rokiem, większość respondentów potwierdziła, że estetyka jest dla nich ważna (67%, rok temu 65%). 

Motywacje respondentów były różnorodne, jednak najliczniejsza grupa (45%) podkreśliła, że po prostu lubi korzystać z produktów ładnych opakowaniach.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Jakie informacje na opakowaniach są ważne?

Aż 88% badanych przyznało, że zwraca uwagę na informacje zawarte na opakowaniu produktu. To o 4% więcej, niż rok temu. Konsumenci zwracają szczególną uwagę na kilka kluczowych aspektów. 

W przypadku produktów spożywczych najważniejsze okazały się data ważności (82%) oraz skład produktu (77%). Co ciekawe, przed rokiem na skład produktu zwracało uwagę więcej osób, bo 84%.

Najmniej natomiast liczy się producent czy marka (25%). Informacje te pomagają w podjęciu świadomej decyzji zakupowej.

Trochę inne informacje liczą się w przypadku produktów niespożywczych. Respondenci dużą wagę przywiązują przede wszystkim do informacji o działaniu (61%) kupowanego produktu. Istotne są też kraj pochodzenia, marka lub producent, klasa energetyczna i lista funkcji — każda z tych odpowiedzi zebrała ponad 40% głosów.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Produkty bez opakowania i w opakowaniach zwrotnych

Większość respondentów (65%) przyznała, że stara się wybierać produkty sprzedawane luzem, gdy jest to możliwe. Przed rokiem było to 67%.

Trochę mniej (54%) stara się sięgać po napoje w butelkach zwrotnych, gdy mają taką możliwość. Warto jednak pamiętać, że póki co w Polsce w tego typu butelkach sprzedawane jest głównie piwo.

Butelki można oddawać w butelkomatach, o których pisaliśmy więcej tutaj: https://mojagazetka.com/blog/butelkomaty 

Po jakie opakowania sięgamy najczęściej?

Respondenci wskazali, że wolą średnie opakowania od dużych, a tylko 8% lubi opakowania o małej pojemności.

Co więcej, najliczniejsza grupa świadomie sięga najchętniej po produkty w opakowaniach szklanych (32%) i papierowych (30%), a także po prostu w opakowaniach ekologicznych (29%).

I choć 67% respondentów przyznało wcześniej, że estetyczne opakowania są dla nich istotne, to już podczas zakupów najchętniej sięga po nie tylko 11% (brak porównania do zeszłego roku).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Co robimy z opakowaniami?

W kwestii tego, co respondenci robią z opakowaniami po użyciu produktu, dominującą odpowiedzią było segregowanie odpadów i wyrzucanie ich do odpowiednich kontenerów (81%).

Podobnie, jak przed rokiem, 4% badanych niestety wciąż nie segreguje odpadów i wyrzuca wszystkie opakowania do odpadów zmieszanych.

Co więcej, 14% respondentów stara się ponownie wykorzystać opakowania, zwłaszcza te wykonane z trwałych materiałów, jak słoiki (80,5%) czy opakowania po lodach (67%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Co wiemy o nowym systemie kaucyjnym?

Prace nad stworzeniem systemu, który będzie pozwalał objąć kaucją puszki i butelki, trwają w Polsce od dawna i swój finał mają spotkać już w przyszłym roku.

69% ankietowanych ma świadomość nadchodzących zmian w ustawie dotyczącej kaucji za butelki, która ma wejść w życie w 2025 roku, a 79% tej grupy wie przynajmniej mniej-więcej, na czym ma polegać.

Dla osób, które mają świadomość, co przyniesie nowa ustawa, za najistotniejszą zmianę uważają możliwość oddawania butelek bez konieczności posiadania paragonu (51%).

Więcej o nowym systemie kaucyjnym pisaliśmy w tym artykule: https://mojagazetka.com/blog/sprawdz-co-oddasz-za-kaucje 

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 606 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 6-8 sierpnia 2024.

Zeszłoroczna ankieta, z której pochodzą dane porównawcze, znajduje się tutaj: https://mojagazetka.com/blog/opakowania-produktow