1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak rozpoznać polskie truskawki?
obrazek wpisu

Jak rozpoznać polskie truskawki?

obrazek autora

15.05.2024

W tym sezonie polskie truskawki dostępne są już od pierwszej połowy maja. Na początku były to owoce z upraw tunelowych, ale z czasem coraz więcej pojawia się tych gruntowych.

Choć polskie truskawki w tym okresie są wciąż droższe od importowanych, jednak warto wydać te kilka złotych więcej, bo ich smak jest tego wart. Tylko jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych?

Jak rozpoznać polskie truskawki?

Jak odróżnić polskie truskawki od tych importowanych z Hiszpanii, Grecji czy Węgier?

Jeśli owoce są pakowane, sprawa jest prosta. Na opakowaniu lub etykiecie z ceną zawsze podany jest kraj pochodzenia — być może czasami małym drukiem, ale przy odrobinie wysiłku można tę informację znaleźć.

W przypadku truskawek kupowanych na wagę na bazarze jest trudniej, bo każdy sprzedający będzie zapewniał, że sprzedaje krajowe owoce. Jak więc rozpoznać polskie truskawki? Trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

Szypułka — powinna być świeża, a w truskawkach z importu może być przywiędnięta z powodu długiego czasu, jaki spędziła w transporcie.

Wielkość — wyjątkowo duże, pękate truskawki rzadko zdarzają się w polskich uprawach. Krajowe truskawki są małe lub średnie.

Kształt — polskie truskawki mają kształt stożka, serca lub są nieregularne, a zagraniczne częściej są bardziej idealne i dłuższe.

Kolor — krajowe truskawki często bywają nierównomiernie czerwone, jedne jaśniejsze, inne ciemniejsze, a przy szypułce białe lub zielone. Zagraniczne natomiast najczęściej mają równomierny, mocno czerwony kolor.

Smak i zapach — to najważniejsza cecha, która pozwoli odróżnić polskie truskawki od zagranicznych. Krajowa, gruntowa truskawka jest słodka i bogata w smaku. Truskawki sprowadzane niestety w najlepszym wypadku są tylko słodkie, a często jedynie słodkawe lub nawet bezsmakowe.

Jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych? Stosować się do powyższych rad oraz po prostu poprosić sprzedawcę o możliwość skosztowania. Szybka degustacja rozwieje wszelkie wątpliwości.

Najlepsze przepisy z truskawkami

Gdy już kupisz dobre truskawki, przez pierwsze kilka dni pewnie będziesz zajadać się nimi bez żadnych dodatków. Jednak gdy pierwszy truskawkowy szał minie, warto rozejrzeć się za przepisami na różne truskawkowe przysmaki!

Na szczęście na naszej stronie ich nie brakuje. Znajdziesz tam przepisy na truskawkowe ciasta, desery, kremy, letnie obiady i wiele innych pyszności. A gdy już znajdziesz wymarzony przepis, jednym kliknięciem zmienisz go w listę zakupów!

Przepis na ciasto z truskawkami:

Przepis na deser z truskawkami:

Przepis na obiad z truskawkami

Przygotuj się też na robienie przetworów z truskawek!

Przetwory to smak lata zamknięty na chłodne, zimowe wieczory, więc warto poświęcić na nie trochę czasu.

W dobie różnych dietetycznych fake newsów wiele osób zastanawia się, czy truskawki tracą na wartości po przetworzeniu? Co prawda najbardziej odżywcze są surowe owoce, ale nie znaczy to, że po przetworzeniu truskawki stają się bezwartościowe!

Zimą zdecydowanie lepiej jeść przetworzone owoce niż nie jeść ich wcale, dlatego wiosną latem warto przygotować przetwory. Kompot truskawkowy zawiera wiele cennych składników pochodzących z owoców, z których został ugotowany. Mrożone owoce i warzywa, w tym truskawki, są niemal tak samo odżywcze, jak te świeże. A na pewno smaczniejsze niż importowane truskawki kupowane zimą w supermarkecie. Domowe dżemy o prostym składzie również możemy bez przeszkód uwzględnić w diecie i jeść je dla czystej przyjemności.

Więcej o przetworach z truskawek dowiesz się z naszego artykułu:

https://mojagazetka.com/blog/dlaczego-warto-jesc-truskawki

Jak wybrać truskawki na przetwory?

Koniecznie zwróć uwagę, by truskawki na przetwory były dojrzałe, słodkie i soczyste. Wtedy dżemy i mrożonki będą najsmaczniejsze i nie będzie trzeba dodawać do nich dużo cukru. Truskawki zbierane po dużych deszczach niestety są wodniste i kwaśne – lepiej zrobić z nich np. słodzony kompot.

To jednak nie wszystkie zasady, którymi warto kierować się podczas kupowania truskawek do przetworzenia. O tym, jak wybrać najlepsze truskawki na poszczególne przetwory, pisaliśmy w tym artykule:

https://mojagazetka.com/blog/najlepsze-truskawki-na-przetwory