Nie lubimy kolejek, ale mimo to uwielbiamy zakupy stacjonarne! RAPORT
Iwona Karczmarczyk
08.03.2024
Nie lubimy kolejek, źle oznaczonych cen i tego, że na miejscu czasem brakuje produktów, a mimo to większość z nas lubi zakupy stacjonarne. Przeprowadziliśmy badanie wśród użytkowników Mojej Gazetki, aby dowiedzieć się, co dokładnie lubią lub czego nie lubią, załatwiając sprawunki w sklepach.
Część wyników porównaliśmy z ankietami przeprowadzonymi rok temu. Bez zmian pozostało to, że ponad 90% respondentów lubi zakupy stacjonarne. A co się zmieniło? Przeczytaj!
Co lubimy w zakupach stacjonarnych?
Czy można lubić zakupy w aptece bardziej niż w księgarni? Czy codzienne zakupy w supermarkecie nie nudzą się konsumentom?
Respondenci przyznali, że najbardziej lubią zakupy spożywcze — zagłosowało na nie niemal 80%. Ok. 30% zaznaczyło, że lubi również zakupy odzieżowe, w sklepach z wyposażeniem domu, obuwnicze i kosmetyczne.
A za co lubią zakupy na miejscu? Głównie za możliwość sprawdzenia produktu na żywo — tę odpowiedź wybrało ponad 70% badanych. Dla wielu z nich liczy się również możliwość przeglądania, oglądania i wybierania produktów, które kupią — to istotne dla 55%.
Inne popularne powody to m.in. szukanie promocji na miejscu czy porównywanie ze sobą różnych produktów.
Mało kto docenia za to kontakt z innymi klientami (4%) czy wystrój i klimat sklepu (8%).
Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.
Aby zakupy były dla konsumentów komfortowe, muszą zostać spełnione konkretne warunki.
W odpowiedzi na pytanie, jakie to warunki, aż 60% odpowiedzi zostało wybranych przez ponad 30% ankietowanych (każdy głosujący mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź). Można więc nazwać je bardzo istotnymi i są to:
- Jasno oznaczone ceny — zagłosowało na nie aż 65%
- Porządek na półkach — 54%
- Krótkie kolejki do kas — 53%
- Łatwy do znalezienia skaner cen — 52%
- Kasy samoobsługowe — 39%
- Brak tłumów — 36%
- Przestronne alejki — 34%
- Wózki bez monet/ żetonów — 32%
- Otwarte kasy tradycyjne — 31%
Dla porównania, rok wcześniej konsumenci mieli te same wymagania, jednak ułożone w nieco innej kolejności. Większą wagę przywiązywano do jasno oznaczonych cen, które w 2023 były istotne dla aż 82%! Najważniejsze były:
- Jasno oznaczone ceny — 82%
- Porządek na półkach — 64%
- Brak tłumów — 57%
- Łatwy do znalezienia skaner cen — 55%
- Krótkie kolejki do kas — 51%
Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.
A czego nie lubimy?
Badanie pokazało, że jest sporo rzeczy, których konsumenci nie lubią w zakupach stacjonarnych.
Respondentów najbardziej irytują długie kolejki do kas, których nie lubi aż 60% z nich. Następne na niechlubnym podium znalazły się niejasno oznaczone ceny i/ albo promocje (45%) oraz sytuacje, gdy na miejscu nie zawsze są wszystkie produkty, które badany chce kupić (43%).
Natomiast niewielu osobom przeszkadza to, że produkty nie mieszczą się i gniotą w koszyku (5%) czy monotonia i powtarzalność zakupów (6%).
Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.
Zakupy bez pośpiechu i dla przyjemności
Większość respondentów robi zakupy bez pośpiechu. Tak, jak w 2023 roku, 68% deklaruje, że się nie spieszy, ale też nie przeciąga wizyty w sklepie.
Z kolei 15% dokładnie ogląda wszystkie produkty i spędza w sklepie sporo czasu. Co ciekawe, rok temu postępowało tak jedynie 8% badanych.
Zakupy to nie tylko czas na uzupełnienie domowych zapasów, ale też okazja, żeby zrobić sobie małą przyjemność. Prawie 100% respondentów kupuje sobie stacjonarnie coś dla przyjemności, choćby rzadko. Najliczniejsza grupa, prawie połowa badanych, robi to od czasu do czasu.
A co użytkownicy Mojej Gazetki kupują dla przyjemności w sklepach stacjonarnych? 50% wybiera słodycze i to najczęstszy wybór. Inne popularne odpowiedzi to kosmetyki (33%), dekoracje do domu (32%), słone przekąski oraz odzież i obuwie (obie odpowiedzi po 25%).
Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.
Miesięcznie na przyjemności ankietowani najczęściej wydają stacjonarnie 50-100 zł (34%) lub 100-500 zł (30%).
Ulubione supermarkety Polek i Polaków
W naszym badaniu chcieliśmy także sprawdzić, jakie są ulubione sklepy użytkowników Mojej Gazetki oraz co sprawia, że jedne sklepy lubią bardziej niż inne. Skupiliśmy się na supermarketach, bo w nich większość ludzi robi zakupy najczęściej.
Ulubionym sklepem respondentów (niekoniecznie najczęściej odwiedzanym) okazała się Biedronka, na którą zagłosowało 36% z nich (rok temu 42%). Na drugim miejscu znał się LIDL (24%; rok temu 19%), a na trzecim Kaufland (10%; rok temu 12%). Żaden inny sklep nie uzyskał w głosowaniu 2-cyfrowego wyniku.
Co sprawia, że sklep staje się czyimś ulubionym miejscem na zakupy? Najbardziej liczy się bogaty wybór produktów — wskazało go 42% respondentów. Dla 40% decyduje to, który sklep jest najbliżej. Natomiast dla 39% ważny jest dostęp do ulubionych produktów.
Rok wcześniej największa liczba badanych wskazała, że najbardziej lubią dany sklep, bo jest najbliżej (43%). 42% wybrało ulubiony sklep na podstawie tego, że ma ich ulubione produkty, a 32% dlatego, że jest najtańszy.
Dla 29% ankietowanych sklep, w którym robią zakupy najczęściej, to nie ten sam sklep, który lubią najbardziej. Liczba ta wzrosła od zeszłego roku ponad 2-krotnie, bo w 2023 wynosiła jedynie 13%.
Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.
A jakie sklepy ankietowani chcieliby mieć w swojej okolicy? Największej grupie brakuje Lidla — w swoim sąsiedztwie chciałby go mieć co 3 respondent. Na drugim miejscu znalazły się razem Kaufland i Auchan, które zebrały po 14% głosów.
Demografia
70,5% ankietowanych to kobiety, 29,5% to mężczyźni.
Najliczniejsza grupa ankietowanych to osoby w wieku 35-44 lat, które stanowią 36,7%.
Najliczniejsza grupa ankietowanych mieszka w miejscowościach o liczbie mieszkańców w granicach 10-50 tys. i stanowią 26,5%.
Szczegóły badania
Dane wykorzystane w badaniu pochodzą z ankiety przeprowadzonej w aplikacji Moja Gazetka w dniach 23-27.2.2024 na grupie 714 osób.
Dane z 2023 roku pochodzą z poniższych badań: