1. Strona główna
 2. Blog
 3. Nie lubimy kolejek, ale mimo to uwielbiamy zakupy stacjonarne! RAPORT
obrazek wpisu

Nie lubimy kolejek, ale mimo to uwielbiamy zakupy stacjonarne! RAPORT

obrazek autora

08.03.2024

Nie lubimy kolejek, źle oznaczonych cen i tego, że na miejscu czasem brakuje produktów, a mimo to większość z nas lubi zakupy stacjonarne. Przeprowadziliśmy badanie wśród użytkowników Mojej Gazetki, aby dowiedzieć się, co dokładnie lubią lub czego nie lubią, załatwiając sprawunki w sklepach.

Część wyników porównaliśmy z ankietami przeprowadzonymi rok temu. Bez zmian pozostało to, że ponad 90% respondentów lubi zakupy stacjonarne. A co się zmieniło? Przeczytaj!

Co lubimy w zakupach stacjonarnych?

Czy można lubić zakupy w aptece bardziej niż w księgarni? Czy codzienne zakupy w supermarkecie nie nudzą się konsumentom?

Respondenci przyznali, że najbardziej lubią zakupy spożywcze — zagłosowało na nie niemal 80%. Ok. 30% zaznaczyło, że lubi również zakupy odzieżowe, w sklepach z wyposażeniem domu, obuwnicze i kosmetyczne.

A za co lubią zakupy na miejscu? Głównie za możliwość sprawdzenia produktu na żywo — tę odpowiedź wybrało ponad 70% badanych. Dla wielu z nich liczy się również możliwość przeglądania, oglądania i wybierania produktów, które kupią — to istotne dla 55%.

Inne popularne powody to m.in. szukanie promocji na miejscu czy porównywanie ze sobą różnych produktów.

Mało kto docenia za to kontakt z innymi klientami (4%) czy wystrój i klimat sklepu (8%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Aby zakupy były dla konsumentów komfortowe, muszą zostać spełnione konkretne warunki. 

W odpowiedzi na pytanie, jakie to warunki, aż 60% odpowiedzi zostało wybranych przez ponad 30% ankietowanych (każdy głosujący mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź). Można więc nazwać je bardzo istotnymi i są to:

 • Jasno oznaczone ceny — zagłosowało na nie aż 65%
 • Porządek na półkach — 54%
 • Krótkie kolejki do kas — 53%
 • Łatwy do znalezienia skaner cen — 52%
 • Kasy samoobsługowe — 39%
 • Brak tłumów — 36%
 • Przestronne alejki — 34%
 • Wózki bez monet/ żetonów — 32%
 • Otwarte kasy tradycyjne — 31%

Dla porównania, rok wcześniej konsumenci mieli te same wymagania, jednak ułożone w nieco innej kolejności. Większą wagę przywiązywano do jasno oznaczonych cen, które w 2023 były istotne dla aż 82%! Najważniejsze były:

 • Jasno oznaczone ceny — 82%
 • Porządek na półkach — 64%
 • Brak tłumów — 57%
 • Łatwy do znalezienia skaner cen — 55%
 • Krótkie kolejki do kas — 51%

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

A czego nie lubimy?

Badanie pokazało, że jest sporo rzeczy, których konsumenci nie lubią w zakupach stacjonarnych.

Respondentów najbardziej irytują długie kolejki do kas, których nie lubi aż 60% z nich. Następne na niechlubnym podium znalazły się niejasno oznaczone ceny i/ albo promocje (45%) oraz sytuacje, gdy na miejscu nie zawsze są wszystkie produkty, które badany chce kupić (43%).

Natomiast niewielu osobom przeszkadza to, że produkty nie mieszczą się i gniotą w koszyku (5%) czy monotonia i powtarzalność zakupów (6%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Zakupy bez pośpiechu i dla przyjemności

Większość respondentów robi zakupy bez pośpiechu. Tak, jak w 2023 roku, 68% deklaruje, że się nie spieszy, ale też nie przeciąga wizyty w sklepie.

Z kolei 15% dokładnie ogląda wszystkie produkty i spędza w sklepie sporo czasu. Co ciekawe, rok temu postępowało tak jedynie 8% badanych.

Zakupy to nie tylko czas na uzupełnienie domowych zapasów, ale też okazja, żeby zrobić sobie małą przyjemność. Prawie 100% respondentów kupuje sobie stacjonarnie coś dla przyjemności, choćby rzadko. Najliczniejsza grupa, prawie połowa badanych, robi to od czasu do czasu.

A co użytkownicy Mojej Gazetki kupują dla przyjemności w sklepach stacjonarnych? 50% wybiera słodycze i to najczęstszy wybór. Inne popularne odpowiedzi to kosmetyki (33%), dekoracje do domu (32%), słone przekąski oraz odzież i obuwie (obie odpowiedzi po 25%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Miesięcznie na przyjemności ankietowani najczęściej wydają stacjonarnie 50-100 zł (34%) lub 100-500 zł (30%).

Ulubione supermarkety Polek i Polaków

W naszym badaniu chcieliśmy także sprawdzić, jakie są ulubione sklepy użytkowników Mojej Gazetki oraz co sprawia, że jedne sklepy lubią bardziej niż inne. Skupiliśmy się na supermarketach, bo w nich większość ludzi robi zakupy najczęściej.

Ulubionym sklepem respondentów (niekoniecznie najczęściej odwiedzanym) okazała się Biedronka, na którą zagłosowało 36% z nich (rok temu 42%). Na drugim miejscu znał się LIDL (24%; rok temu 19%), a na trzecim Kaufland (10%; rok temu 12%). Żaden inny sklep nie uzyskał w głosowaniu 2-cyfrowego wyniku.

Co sprawia, że sklep staje się czyimś ulubionym miejscem na zakupy? Najbardziej liczy się bogaty wybór produktów — wskazało go 42% respondentów. Dla 40% decyduje to, który sklep jest najbliżej. Natomiast dla 39% ważny jest dostęp do ulubionych produktów.

Rok wcześniej największa liczba badanych wskazała, że najbardziej lubią dany sklep, bo jest najbliżej (43%). 42% wybrało ulubiony sklep na podstawie tego, że ma ich ulubione produkty, a 32% dlatego, że jest najtańszy.

Dla 29% ankietowanych sklep, w którym robią zakupy najczęściej, to nie ten sam sklep, który lubią najbardziej. Liczba ta wzrosła od zeszłego roku ponad 2-krotnie, bo w 2023 wynosiła jedynie 13%.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

A jakie sklepy ankietowani chcieliby mieć w swojej okolicy? Największej grupie brakuje Lidla — w swoim sąsiedztwie chciałby go mieć co 3 respondent. Na drugim miejscu znalazły się razem Kaufland i Auchan, które zebrały po 14% głosów.

Demografia

70,5% ankietowanych to kobiety, 29,5% to mężczyźni.

Najliczniejsza grupa ankietowanych to osoby w wieku 35-44 lat, które stanowią 36,7%.

Najliczniejsza grupa ankietowanych mieszka w miejscowościach o liczbie mieszkańców w granicach 10-50 tys. i stanowią 26,5%.

Szczegóły badania

Dane wykorzystane w badaniu pochodzą z ankiety przeprowadzonej w aplikacji Moja Gazetka w dniach 23-27.2.2024 na grupie 714 osób.

Dane z 2023 roku pochodzą z poniższych badań:

Czy lubimy sklepy, w których robimy zakupy?

Co lubimy w zakupach stacjonarnych?