Ile kosztuje robienie przetworów? RAPORT
Iwona Karczmarczyk
22.07.2024
W ciemne, zimowe dni nic nie cieszy tak, jak smak lata zamknięty w słoiku. Truskawki, maliny, wiśnie, ogórki, pomidory, cukinia oraz wiele, wiele innych warzyw i owoców pomaga nam przetrwać szarugę i przywołuje wspomnienia o cieplejszych czasach. Czy to właśnie dlatego, mimo dostępności świeżych produktów przez cały rok, z takim zapałem przygotowujemy przetwory?
Odpowiedź na to pytanie leży nie tylko w kwestiach praktycznych, ale również w głębokim zakorzenieniu tej tradycji w naszej kulturze. W potrzebie zachowania naturalnych smaków i zdrowych składników, a także w satysfakcji płynącej z własnoręcznie wykonanych specjałów. Przeczytaj wyniki naszej ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników Mojej Gazetki!
Przetwory w (prawie) każdym domu
Polki i Polacy masowo robią przetwory, a tradycja ta nie słabnie. W tegorocznej ankiecie aż 87% ankietowanych potwierdziło, że wykorzystuje w ten sposób sezonowe warzywa i owoce. Rok temu ta liczba była niemalże identyczna!
A dlaczego w ogóle robimy przetwory? Tutaj również niewiele się zmieniło. Trzy najpopularniejsze odpowiedzi są takie same, jak przed rokiem. Respondenci uważają, że domowe przetwory są zdrowsze od tych sklepowych, bardziej im smakują, a poza tym mają dużo warzyw i owoców, które chcą wykorzystać.
Dżem truskawkowy zdeklasowany!
Rok temu ankietowani odpowiedzieli, że najczęściej robionymi przetworami są te słodkie — dżemy, powidła i konfitury. W tym roku ich okazało się, że najczęściej robili kiszonki i to one zajęły pierwsze miejsce na podium. To najczęstszy wybór aż 68% badanych!
Na dwóch kolejnych miejscach znalazły się przetwory słodkie (62%) oraz sałatki (45%).
Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.
Ulubione przetwory to jednak nie zawsze te, które robimy najczęściej. Częstotliwość może wynikać np. z upodobań innych członków rodziny czy dostępu do dużych ilości konkretnego warzywa. Zadaliśmy więc osobne pytania o to, jakie przetwory owoce i warzywne respondenci zjadają najchętniej.
W tym roku, podobnie z resztą jak w zeszłym, okazało się, że ulubione przetwory owocowe to dżemy, w tym głównie dżem truskawkowy. Natomiast w kategorii przetworów warzywnych największą sympatią cieszą się ogórki kiszone oraz korniszony, a także różnego rodzaju sałatki.
Jakie przetwory robimy w lipcu?
Do momentu zakończenia ankiety, czyli 22 lipca, ankietowani zdążyli już zrobić głównie ogórki kiszone i konserwowe, sałatki, dżemy i konfitury, kompoty i soki oraz inne kiszonki niż te z ogórków.
Więcej o tym, jakie warzywa i owoce warto kupić latem, pisaliśmy w poniższych artykułach. Zainspiruj się i zrób własne przetwory!
- Owoce i warzywa sezonowe w lipcu
- Owoce i warzywa sezonowe w sierpniu
- Owoce i warzywa sezonowe we wrześniu
Czy robienie przetworów w domu jest drogie?
Trudno jednoznacznie osądzić. Część osób, która co roku kupuje warzywa i owoce na przetwory, uzna to pewnie za kosztowne hobby, ale też inwestycję, która zwróci się, gdy nadejdzie zima.
Z kolei ci, którzy mają szczęście dysponować własnymi grządkami lub dostają owoce i warzywa od bliskich, zapewne częściej powiedzą, że to niewielki wydatek. I tych osób jest zdecydowanie najwięcej, choć o 6% mniej niż przed rokiem, co widać na poniższym wykresie.
Zapytaliśmy więc wszystkich ankietowanych robiących przetwory, ile wydają na ich przygotowanie w ciągu całego roku. Dla największej liczby osób to wydatek, który mieści się w granicach 100-200 zł. Niemal tyle samo osób przyznało też, że owoce i warzywa ma z własnych upraw.
Mało kto wydaje więcej niż 500 zł. Rok temu wszystkie wyniki były bardzo zbliżone.
Pamiętajmy, że kupić należy nie tylko owoce i warzywa, ale też szereg innych produktów: cukier, sól, przyprawy, słoiki i zakrętki itp.
A co z tymi, którzy przetworów nie robią?
Prawie 13% respondentów przyznało, że nie robi przetworów. Postanowiliśmy dowiedzieć się dlaczego.
Zdecydowanie najliczniejsza grupa, bo aż 35%, jako powód podała brak czasu. Jest jednak lepiej niż przed rokiem, kiedy to prawie 10% więcej osób nie miała czasu na przetwory.
Inne, nieco mniej popularne odpowiedzi, to m.in. brak miejsca do ich przechowywania czy niechęć do robienia przetworów.
Szczegóły badania
Ankieta została przeprowadzona na grupie 660 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 18-22.7.2023.
Dane zeszłoroczne pochodzą z raportu: https://mojagazetka.com/blog/dlaczego-robimy-przetwory