1. Strona główna
  2. Blog
  3. Najlepszy proszek do prania, ekologiczne pranie i oszczędności — wybór jest jeden?
obrazek wpisu

Najlepszy proszek do prania, ekologiczne pranie i oszczędności — wybór jest jeden?

obrazek autora

12.07.2024

Każdy ma swój ulubiony, najlepszy proszek do prania, płyn do płukania o preferowanym zapachu czy jedne, wybrane kapsułki. Czasami jednak warto zrewidować swoje przyzwyczajenia i sprawdzić, czy można wybrać coś lepszego — ten poradnik Ci w tym pomoże!

Proszek do prania, płyn do prania i kapsułki — co wybrać?

Który proszek do prania jest najlepszy? Najlepszy proszek do prania wybrał już jakiś czas temu UOKiK, porównując wiele parametrów najpopularniejszych produktów. Streszczenie tego badania znajdziesz na naszym blogu: https://mojagazetka.com/blog/uokik-wybral-najlepszy-proszek-do-prania

Nie tak dawno pytaliśmy też użytkowników Mojej Gazetki o ich ulubione środki do prania. Respondenci podali aż 18 marek! Możesz przeczytać o nich tu:

https://mojagazetka.com/ranking-produktow/najlepszy-proszek-do-prania

Ale co naprawdę jest lepsze — płyn do prania, proszek czy kapsułki? Wszystko zależy od potrzeb. Na większe zabrudzenia, w tym te zaschnięte, najlepiej wybrać proszek.

Płyn do prania przydaje się szczególnie do tkanin delikatnych oraz tych wymagających odświeżenia, ale nie odplamiania.

Kapsułki z kolei są rozwiązaniem najkosztowniejszym, ale też najwygodniejszym.

Standardowe, sklepowe środki czystości łączy m.in. skuteczność, ale też kilka negatywnych cech. Największe problemy, jakie mogą sprawiać, to reakcje alergiczne oraz oblepianie wnętrza pralki, co skutkuje brzydkim zapachem. Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku środków ekologicznych.

Ekologiczne środki do prania

W supermarketach i drogeriach jest coraz większy wybór ekologicznych proszków do prania. Przeglądaj gazetki Rossmanna, Natury, Hebe czy DM, aby zapoznać się z aktualną ofertą.

W sklepach stacjonarnych i internetowych można kupić ekologiczny proszek do prania, ale też ekologiczne płyny, liski, kapsułki czy całkowicie naturalne środki, jak orzechy. Są one jednak mniej lub bardziej kosztowne, dlatego chcemy przedstawić Wam najtańszy ekologiczny proszek do prania, którym jest… soda oczyszczona.

Pranie w sodzie oczyszczonej nie odbiega w zasadzie od prania w proszku. Odpowiednią ilość sody — zazwyczaj ok. 80 gramów — wsyp do przegródki na proszek… i to wszystko. Ustaw pranie jak zwykle.

5 kg sody oczyszczonej kosztuje zazwyczaj ok. 30 zł i 50-60 prań, co daje koszt ok. 50 groszy za jedno pranie.

Pranie w sodzie niesie ze sobą bardzo niskie ryzyko jakichkolwiek uczuleń, a ubrania są tak samo czyste, jak po praniu w sklepowym proszku.

Ekologiczny płyn do płukania

Kolejnym tanim i ekologicznym środkiem do prania, a raczej do płukania prania, jest… najzwyklejszy ocet.

Dla wielu osób pranie w occie wydaje się kontrowersyjne z uwagi na octowy zapach. Całkiem niepotrzebnie, bo zapach octu znika, gdy pranie wysycha.

Więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym artykule: https://mojagazetka.com/blog/ekologiczne-tanie-sprzatanie

Zaletą octu do płukania prania jest też jego dostępność. W Kauflandzie, Lidlu czy Biedronce oraz każdym innym sklepie kosztuje on ok. 3-5 zł za litr.

Czy wybielacz niszczy ubrania?

Wybielacze na bazie chloru są skuteczne przy ogromnej liczbie trudnych plam, jednak niestety chlor znany jest również ze swojego negatywnego wpływu na tkaniny. Włókna poddane działaniu chloru stopniowo stają się słabsze.

Alternatywą jest nadwęglan sodu, czyli tzw. aktywny tlen. To ekologiczny wybielacz, który można dodawać również do sody podczas prania białych ubrań.

Choć trudno dostać nadwęglan sodu w supermarketach, to stosunkowo łatwo dostać go m.in. w takich sklepach, jak Castorama, Obi, Leroy Merlin oraz przez internet.

W czym robić pranie dla dzieci i alergików?

W drogeriach takich jak Rossmann, Natura czy Super-Pharm nie brakuje hipoalergicznych środków do prania ubrań osób o szczególnych wymaganiach. Skóra dzieci i alergików wymaga większej troski, jednak wcale nie trzeba kupować specjalnych produktów do prania. Dlaczego?

Sklepowe środki czystości mają długi skład, najczęściej pełny niepotrzebnych dodatków, które mogą powodować reakcje uczuleniowe. Rozwiązaniem jest już wspomniane wyżej pranie w sodzie i płukanie w occie. To dwa najprostsze środki czystości, które niemal gwarantują bezpieczeństwo nawet dla najwrażliwszej skóry.

Dlaczego pranie śmierdzi lub wcale nie pachnie?

Dlaczego pranie z pralki nie pachnie? Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego pranie nie pachnie, sprawdź, czy dodajesz do prania wystarczająco dużo płynu do płukania (lub innego środka zapachowego). Niektóre produkty mają delikatny zapach i należy dodawać ich więcej. Warto też wyczyścić szufladkę na detergenty, bo mogła się zatkać, przez co do pralki nie trafia wystarczająca ilość płynu.

Czemu pranie brzydko pachnie? Jeśli pranie z pralki brzydko pachnie — najczęściej mówi się o zapachu stęchlizny — prawdopodobnie pralka nie była dawno czyszczona. Jak wyczyścić pralkę w środku?

  • Umyj uszczelkę drzwi w środku i z zewnątrz
  • Umyj bęben oraz szufladkę na detergenty
  • Odkręć i opróżnij filtr oraz wąż
  • Na koniec włącz tryb czyszczenia pralki, a jeśli go nie masz, dowolny tryb prania w 60°C z użyciem środka do czyszczenia pralki, sody oczyszczonej lub octu.

Czemu pranie śmierdzi wilgocią? Jednym z głównych powodów jest trzymanie wypranego prania zbyt długo w pralce, zwłaszcza w ciepłe dni. Jeśli nie masz pewności, czy będziesz w domu, gdy pranie się skończy, lepiej wstrzymaj się z uruchamianiem pralki lub zaprogramuj start na konkretną godzinę.

A jeżeli już jesteś w sytuacji, gdy pranie śmierdzi wilgocią, wlej do szufladki płyn do płukania lub ocet i ustaw tryb płukania.