1. Strona główna
 2. Blog
 3. Ekologiczne sprzątanie domu jest tańsze, niż myślisz!
obrazek wpisu

Ekologiczne sprzątanie domu jest tańsze, niż myślisz!

obrazek autora

24.02.2023

Ekologiczne środki czystości są dostępne już w każdym większym supermarkecie i drogerii. Niestety eko-chemia w sklepach zazwyczaj jest droższa od tej tradycyjnej. Na szczęście wcale nie musisz przepłacać za bezpieczne środki czystości! Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka podstawowych składników, a wszystko będziesz w stanie przygotować własnoręcznie i w najniższej możliwej cenie.

Poniżej znajdziesz nie tylko przepisy na domowe środki czystości, ale też inne sposoby na oszczędne, bezpieczne sprzątanie.

Środki czystości domowej roboty

Na początek ważna informacja: podczas sprzątania nie łączymy sody oczyszczonej z octem! To często popełniany błąd, powielany na wielu blogach i portalach internetowych. 

Dodanie octu do sody wywołuje imponującą reakcję chemiczną… i tyle. Substancje czynne, na których działaniu nam zależy, utleniają się w trakcie reakcji, zamiast zadziałać na zabrudzenia.

Pasta sodowa — przepis

 • 200 g sody oczyszczonej
 • woda

opcjonalnie:

 • olejek eteryczny
 • 50 g mąki ryżowej

Sodę oczyszczoną wymieszaj z wodą, aby miała konsystencję pasty. Aby nadać jej mocniejszych właściwości ściernych, możesz dodać do niej mąkę ryżową, a także 2-3 krople olejku eterycznego dla ładniejszego zapachu.

Pastę sodową możesz stosować wszędzie tam, gdzie mleczko do czyszczenia.

Płyn do sprzątania na bazie mydła — przepis

 • 200 g szarego mydła lub płatków mydlanych
 • 200 g wody

opcjonalnie:

 • olejek eteryczny

Rozpuść mydło w ciepłej wodzie, opcjonalnie dodaj 2-3 krople olejku eterycznego. Produkt przelej do butelki, a przed każdym użyciem wstrząśnij. Możesz używać go tak, jak uniwersalnych środków do mycia powierzchni, czyli dodając 1-2 miarki do miski z ciepłą wodą.

Płyn do sprzątania bazie octu — przepis

 • 100 g octu 10%
 • 200-400 g wody przefiltrowanej lub destylowanej

opcjonalnie:

 • olejek eteryczny

Ten prosty płyn do sprzątania sprawdzi się podczas odkamieniania, mycia luster i okien, czyszczenia kabiny prysznicowej i armatury. Ważne jest, aby nie używać zwykłej wody z kranu czy czajnika, bo zawiera ona minerały, które będą widoczne na wymytych powierzchniach w postaci osadu.

Płyn do sprzątania bazie kwasku cytrynowego — przepis

Aby zrobić płyn do sprzątania na bazie kwasku cytrynowego, wystarczy w przepisie wyżej zamienić ocet na 1-2 torebki kwasku. Zastosowanie również jest takie samo.

Pranie w sodzie i occie

Dla wielu osób pranie w occie wydaje się kontrowersyjne z uwagi na octowy zapach. Całkiem niepotrzebnie, bo zapach octu znika, zanim pranie wyschnie. Kolejnym mitem jest rzekomy negatywny wpływ octu na pralkę. Wręcz przeciwnie — dzięki swoim właściwościom odkamieniającym ocet wpływa na pralkę lepiej niż standardowe środki piorące.

Jak prać w occie i sodzie? Do szufladki na proszek do prania należy wsypać pół szklanki sody oczyszczonej, a w miejsce na płyn do płukania wlać 50-80 ml octu. To wszystko!

Mycie naczyń w sodzie i occie

O myciu naczyń w sodzie i occie pisaliśmy niedawno w artykule o potrzebnych i niepotrzebnych produktach do zmywania: https://mojagazetka.com/czego-uzywac-w-zmywarce/ 

Ekologiczne środki czystości ze sklepów

Sklepowe ekologiczne środki czystości w zdecydowanej większości przypadków opierają się na tych samych składnikach, co opisane wyżej środki domowej roboty. Najczęściej nie ma więc dużego znaczenia, czy wybierzesz najtańszą, czy najdroższą opcję. Jeśli porównasz składy, może się okazać, że różnicą jest tylko cena lub pojemność i nieistotne dodatki, jak substancje zapachowe.

Czym się w takim razie kierować podczas zakupów, jeśli nie ceną? Składem. Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie informacji, jakie składniki są niezbędne w konkretnych środkach czystości, a jakie są zupełnie niepotrzebne.

Nie każdy jednak chce się uczyć nazw substancji chemicznych i ich działania, aby czytać składy środków czystości. Jeśli nie znasz się na składach nic straconego — patrz na certyfikaty, którymi oznaczone są ekologiczne środki czystości. Najważniejsze i najpowszechniejsze z nich to:

 • BDIH
 • ICADA
 • ECOCERT
 • ECOLABEL
 • COSMEBIO
 • NCCO
 • ICEA
 • SOIL ASSOCIATION
 • ECO GARANTIE

Oszczędne sprzątanie

Nie dozuj środków czyszczących na oko, bo zazwyczaj nalejesz czy nasypiesz ich więcej, niż trzeba. A skąd wiedzieć, „ile trzeba”? Na pewno nie z etykiety produktu!

Często, dozując środki czystości na podstawie informacji z opakowania, używamy ich zbyt wiele. W przypadku płynu do płukania, płynu i proszku do prania, tabletek do zmywarki najczęściej wystarczy tylko część tego, co zaleca producent. Z prostego powodu — im szybciej zużyjemy bieżące opakowanie, tym prędzej kupimy kolejne.

Mało kto wie, że używanie zbyt dużej ilości środków czystości w sprzętach AGD prowadzi do zapychania się instalacji urządzenia, korozji, awarii i niedokładnego domywania czy dopierania.

Zachęcamy do eksperymentów na własną rękę i sprawdzenie np. czy do mycia naczyń wystarczy połowa tabletki a do wyprania ubrań połowa porcji proszku podanej na opakowaniu.

Tryby eko w sprzętach AGD

Tryby ekologiczne w pralce i zmywarce zazwyczaj są bardzo długie. Trwają 3, 4, a nawet 5 godzin, dlatego mało kto chce z nich korzystać. Niesłusznie, bo dłuższy tryb zużywa mniej prądu i wody, dlatego warto się do niego przekonać.

Spróbuj zaplanować pranie i zmywanie np. zaraz po powrocie z pracy, aby program zakończył się do wieczora. Możesz skorzystać także z opcji zaprogramowania rozpoczęcia zmywania czy prania na wybraną godzinę, aby skończył się w momencie, gdy będziesz tego potrzebować.