1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nie ograniczymy wyjazdów, ale wydamy dużo mniej na znicze — tak w tym roku Polacy zaplanowali Wszystkich Świętych | RAPORT
obrazek wpisu

Nie ograniczymy wyjazdów, ale wydamy dużo mniej na znicze — tak w tym roku Polacy zaplanowali Wszystkich Świętych | RAPORT

obrazek autora

26.10.2022

Koniec października to czas, gdy ruszamy na zakupy przed świętem Wszystkich Świętych. Jak każde inne zakupy w czasach wysokiej inflacji, również te upłyną pod znakiem szukania oszczędności

Na czym mamy zamiar oszczędzać, a jakie wydatki nie ulegną zmianie? Na co zwracamy największą uwagę, wybierając dekoracje na groby bliskich? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Jak będziemy oszczędzać na Wszystkich Świętych?

Aż 71,3% osób, które wzięły udział w badaniu, ma zamiar ograniczyć wydatki na Wszystkich Świętych. 

Zapytaliśmy je więc o to, czy z uwagi na wzrost cen (m.in. paliwa) mają zamiar zrezygnować z odwiedzania grobów najbliższych w innych miejscowościach niż ta, w której mieszkają.

Mimo rosnących kosztów i deklaracji ograniczenia wydatków jedynie 36,6% przyznało, że zrezygnuje z wyjazdów. 63,4% ankietowanych mimo wszystko pojedzie odwiedzić groby bliskich w innych miejscowościach.

Oszczędności będziemy szukać gdzie indziej — w dekoracjach. Wyraźnie widać, że w tym roku w wielu przypadkach będą one jedynie symboliczne, co opisujemy dokładniej w dalszej części badania. Poniżej znajdują się natomiast sposoby naszych ankietowanych na obniżenie kosztów związanych ze świętem.

Najpopularniejsze — wybrane przez ponad 75% ankietowanych — jest ograniczenie liczby zniczy. 14,8% kupi produkty niższej jakości, a 6,9% całkowicie z nich zrezygnuje.

22,8% deklaruje, że odwiedzi mniej miejscowości, gdzie ma groby najbliższych.

Pojawiły się także pojedyncze głosy, że badani kupią jedynie wkłady do zniczy, które już mają lub własnoręcznie wykonają dekoracje.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo każdy z badanych mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

O tym, jak zrobić oszczędne zakupy na Wszystkich Świętych i wydać mniej na dekoracje, pisaliśmy już w naszym artykule.

Jakie dekoracje grobów kupimy w tym roku?

Niepodważalnie faworytami w tym roku są małe i średnie znicze — aż 71,3% ankietowanych deklaruje, że to właśnie nimi udekoruje groby najbliższych.

Ok. 30% ankietowanych kupi też duże znicze oraz kwiaty w donicach. Ok. 20% zdecyduje się natomiast na sztuczną wiązankę lub sztuczny bukiet.

Najmniej osób skusi się na wiązanki i bukiety z naturalnych materiałów.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo każdy z badanych mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Na co zwracają uwagę badani, wybierając znicze w sklepie? Najbardziej liczy się cena — to ona jest najważniejsza dla ponad 77% badanych.

48,7% zwraca uwagę na wygląd, 20% na wielkość, a 9,8% na to, czy znicz pasuje do pozostałych dekoracji. Pojedyncze głosy padły też na takie cechy, jak czas palenia, jakość i ekologiczność.

Wyniki nie sumują się do 100%, bo każdy z badanych mógł wybrać więcej niż jedną odpowiedź.

Podsumowanie

Wyniki badania jasno pokazują, że dzień Wszystkich Świętych to kolejna okazja, która skłania Polki i Polaków do szukania oszczędności.

O ile nie zamierzamy oszczędzać na wyjazdach do miejscowości, w których spoczywają nasi bliscy, o tyle ograniczenie wydatków mocno odbije się na dekoracjach — ok. 70% badanych deklaruje, że wyda mniej, ale nie zrezygnuje z wyjazdów w tym dniu.

Najpopularniejsze sposoby na ograniczenie wydatków to kupienie mniejszej liczby zniczy lub wybranie produktów w mniejszym rozmiarze lub niższej jakości niż dotychczas.

Na co najbardziej zwracamy uwagę podczas zakupów? Przede wszystkim liczy się cena, a dopiero potem takie cechy, jak wygląd znicza czy jego rozmiar.

Demografia

69,3% badanych to kobiety, 30,7% to mężczyźni.

Ankietowani to w dużej mierze ludzie młodzi, w wieku 35-44 lat.

Ankietowani najczęściej mieszkają w małych miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców.

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 265 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 18-24.10.2022.