1. Strona główna
  2. Blog
  3. Produkty do zmywarki, które możesz sobie odpuścić
obrazek wpisu

Produkty do zmywarki, które możesz sobie odpuścić

obrazek autora

17.02.2023

Czy zamiast soli do zmywarki można używać soli kuchennej? Czy nabłyszczacz jest konieczny, aby naczynia po myciu ładnie się prezentowały? Jak i czym naprawdę skutecznie wyczyścić zmywarkę?

To pytania, które często pojawiają się w głowach właścicieli i właścicielek zmywarek. Znalezienie na nie odpowiedzi opłaci się podwójnie! Po pierwsze, pomogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na środkach czyszczących. Po drugie, znacznie wydłużą żywotność zmywarki. Zainteresowani? Przeczytajcie!

Tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarki nie należą do najtańszych, a wciąż niewiele osób wie, że można zastąpić je sodą i kwaskiem cytrynowym. Poza tym wiele z nich zawiera substancje, które mogą oblepiać elementy zmywarki, prowadząc m.in. do zapychania dysz.

Zastosowanie sody i kwasku jest banalnie proste i bezpieczne. Przy mało i średnio brudnych naczyniach do szufladki na tabletki należy wsypać 2 łyżki sody. Jeśli naczynia są bardzo brudne, do tej mieszanki należy dodać jeszcze łyżkę kwasku cytrynowego.

Sól do zmywarki

Sól do zmywarki zmiękcza wodę, a tym samym zmniejsza intensywność odkładania się kamienia w zmywarce i instalacji. Sprawia także, że mycie jest bardziej efektywne. Sól jest więc składnikiem, z którego nie wolno rezygnować.

Nie trzeba jednak kupować najdroższych soli do zmywarki, bo w zasadzie nie ma między nimi różnicy. Jedyny składnik, jaki jest ważny, to chlorek sodu.

Czy można zastąpić sól do zmywarki solą kuchenną? Niestety nie. Sól kuchenna, kamienna, morska, himalajska i inne sole spożywcze zawierają dodatkowe minerały, które mogą niszczyć filtr zmywarki, powodować korozję i tworzyć zacieki na naczyniach.

Nabłyszczacz do naczyń

Nabłyszczacz do naczyń z powodzeniem można zastąpić octem. Wystarczy wlać go w miejsce przeznaczone na nabłyszczacz. Nie trzeba się bać, że naczynia po myciu będą pachnieć octem, bo zapach ten szybko znika.

Czy ocet niszczy zmywarkę? Nie, to mit. Ocet skutecznie usuwa kamień, więc wręcz wydłuża żywotność sprzętu.

Odświeżacz do zmywarki

Przeszkadza Ci nieprzyjemny zapach ze zmywarki? To znak, że trzeba ją porządnie wyczyścić, zamiast wieszać odświeżacz, który tylko maskuje problem.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że raz na miesiąc należy wyjąć ze zmywarki filtr, opróżnić go i umyć. Tak samo często trzeba wykręcać ramiona zmywarki i opróżnić je ze wszystkich zabrudzeń, które znajdują się w środku. Do tego konieczne jest także włączenie od czasu do czasu trybu samoczyszczenia albo, jeśli go nie ma, zwykłego zmywania, przy pustej zmywarce. Zanim przystąpisz do rozkręcania i czyszczenia zmywarki, przeczytaj instrukcję obsługi swojego modelu.

Brudna zmywarka to nie tylko przykry zapach. Brak regularnego czyszczenia wspomnianych elementów sprawia, że brud osadza się na czystych naczyniach podczas płukania, a sama zmywarka posłuży nam dużo krócej niż wtedy, gdyby była regularnie czyszczona.

Środki do mycia zmywarki

Dokładne umycie zmywarki nie wymaga kupowania żadnych specjalnych środków — płynów, tabletek, żeli itp. Tak, jak do mycia naczyń, wystarczy soda i ocet.

Jak umyć zmywarkę octem i sodą? Sodę wsyp do szufladki na kapsułki do mycia naczyń i ustaw program z najwyższą temperaturą. Gdy skończy się mycie wstępne, otwórz zmywarkę, wlej na jej dno szklankę octu i kontynuuj mycie.

Czy w zmywarce można używać płynu do mycia naczyń?

Zdecydowanie nie. Płyn do mycia naczyń przeznaczony jest wyłącznie do mycia ręcznego i ma całkowicie inne właściwości niż produkty do zmywarek.

W najlepszym wypadku grozi to wytworzeniem ogromnej ilości piany, który wypłynie z urządzenia i zaleje kuchnię. Najgorszy, ale bardzo możliwy scenariusz, to awaria zmywarki.