1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy jesteśmy eko podczas zakupów?

Czy jesteśmy eko podczas zakupów?

obrazek autora

13.02.2020

Czy jesteśmy eko podczas zakupów?

Obecnie dużo słyszymy o ekologii. W Mojej Gazetce jesteśmy ciekawi realnej postawy  ekologicznej Polaków podczas zakupów.

Przedstawione w raporcie dane pochodzą z badania ankietowego (próba 2562 osób).

Czy troska o środowisko ma wpływ na decyzje zakupowe Polaków?

Co prawda 61,3% respondentów przyznało, że świadomie stara się wybierać produkty, które nie są zapakowane w plastik, jednak tylko 26,5% zdarza się zrezygnować z zakupu z powodu nieekologicznego opakowania.

O ile respondenci nie są skłonni do rezygnacji z produktów, które postanowili kupić, o tyle chętnie dopłacają do opakowań przyjaznych środowisku – 42,9% deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej, jeśli produkt zapakowany jest ekologicznie.

W wynikach ankiety widać, że zdecydowana większość Polaków przyzwyczaiła się do wielorazowych toreb i uczyniła z nich niezbędny element codziennych wyjść do sklepu — korzysta z nich aż 96,3% respondentów. Mniej popularne są własne, wielorazowe opakowania na produkty sypkie, warzywa czy  owoce — używa ich jedynie 39,6%.


Czy Polacy zwracają uwagę na możliwości recyklingu?

Respondenci naszej ankiety okazali się wrażliwi na kwestie związane z recyklingiem oraz powtórnym wykorzystywaniem opakowań. 81,6% z nich zwróciło uwagę na małą dostępność opakowań zwrotnych i uznało je za przeszkadzające. Aż 98,2% uznało także, że automaty do zwrotu butelek z kaucją powinny być powszechniej dostępne.

Również papierowe gazetki reklamowe okazały się polem, na którym — zdaniem ankietowanych — jest wiele do poprawy. 91,1% z nich uważa, że powinny być drukowane w mniejszych nakładach, a 95,9% – że powinny być drukowane wyłącznie na papierze pochodzącym z recyklingu.


Kim byli respondenci?

W ankiecie wzięło udział 2563 osób, z czego 19,5% to mężczyźni, a 80,5% to kobiety.
83,9% respondentów to osoby w wieku 18-44 lat.

Pochodzą z miejscowości i miast o różnej wielkości, jednak wyniki w tej kategorii rozkładają się całkiem proporcjonalnie — od 14% do 26,7%.

 

Dodatkowo 8,3% wszystkich respondentów to przedsiębiorcy.


Jeszcze kilka ciekawostek


Raport stworzony przez zespół Moja Gazetka

Tylko w 2019 (i tylko do października) w Mojej Gazetce przejrzano już ponad 2 miliardy stron gazetek. Ich wydrukowanie w formie papierowej kosztowałoby ok. 160 tys. drzew

Moja Gazetka to:

  • największa w Polsce baza gazetek promocyjnych – 100sklepów z 15 kategorii
  • możliwość dopasowania wyświetlanych ofert do swoich preferencji
  • lista zakupów, kalendarz niedziel handlowych i karty lojalnościowe
    w aplikacji
  • Moja Gazetka miesięcznie odnotowuje ok. 350 tys. unikalnych użytkowników, którzy generują ponad 32 mln sesji (uruchomień aplikacji). Liczba instalacji aplikacji w Polsce przekracza 1,25 miliona.
  • z aplikacjami gazetkowymi obecni jesteśmy również w Europie Środkowo-Wschodniej (Czechy, Słowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina oraz – od tego roku – Rumunia). Działamy również w Azji – w Kazachstanie.

 
Pobierz raport:
Moja Gazetka – raport EKO 2019