1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co jest nie tak z pieczywem z supermarketu i jak znaleźć dobry chleb?
obrazek wpisu

Co jest nie tak z pieczywem z supermarketu i jak znaleźć dobry chleb?

obrazek autora

18.03.2022

Kupowanie pieczywa jest bardziej skomplikowane, niż może się wydawać! Ten artykuł przygotowaliśmy z myślą o osobach, które:

  • Kupują pieczywo w super- i hipermarketach
  • Nie wiedzą, jaki powinien być prawidłowy skład pieczywa
  • Chcą wiedzieć, jak kupować dobrej jakości pieczywo zarówno w piekarni, jak i markecie

Czy pieczywo z supermarketu jest zdrowe?

Pachnące, chrupiące i często jeszcze ciepłe — pieczywo w super- i hipermarketach bywa naprawdę kuszące! Trzeba jednak pamiętać o tym, że apetyczny wizerunek nie zawsze idzie w parze z dobrym składem.

Pieczywo produkowane z ciasta głęboko mrożonego, które stanowi zdecydowaną większość pieczywa do kupienia „luzem” w marketach, zawiera mnóstwo zbędnych substancji. Na liście składników znajdziemy m.in. l-cysteinę, propionian wapnia, sorbinian potasu. Co w nich złego?

  • L-cysteinę teoretycznie produkuje się ze zbóż, ale producenci często wybierają tańsze warianty, wytwarzane z ludzkich włosów lub kaczych piór.
  • Propionian wapnia i sorbinian potasu mogą przyczyniać się do powstawania reakcji alergicznych.

Podsumowując: To, że ciasto było wcześniej mrożone, nie ma wpływu na jakość pieczywa. Bo problem tkwi nie w mrożeniu, tylko w składzie.

Jak znaleźć dobre pieczywo?

Jaki więc powinien być skład dobrego pieczywa? Odpowiedź brzmi: krótki i naturalny. Aby upiec chleb, wystarczy mąka, woda i zakwas lub drożdże. Dla smaku można dodać różnego rodzaju ziarna, pestki lub suszone warzywa. I to wszystko.

Czy pójście po chleb do piekarni gwarantuje dobrą jakość? Niestety nie. Tak, jak w piekarni nie zawsze można dostać dobrej jakości pieczywo, tak nie każde pieczywo z supermarketu jest złe. Ale jest prosta metoda, aby ułatwić sobie zakupy — czytanie składów. Wystarczy rzucić okiem, czy na liście składników są inne niż te wymienione powyżej. Jeśli tak, lepiej odłożyć taki bochenek na półkę.

Pieczywo bogate w substancje odżywcze

Białe pieczywo przez wiele osób jest uznawane za najsmaczniejsze. Takie opinie wynikają z neutralnego smaku pieczywa, który dobrze komponuje się ze wszystkimi dodatkami: słodkimi i wytrawnymi.

Warto jednak raz na jakiś czas skusić się na coś innego — bogate w błonnik i inne substancje odżywcze pieczywo pełnoziarniste, graham lub żytnie.

Jeśli nie smakuje Ci ciemne pieczywo, spróbuj pieczywa jasnego z dodatkiem całych ziaren zbóż, pestek, orzechów, suszonych pomidorów.