1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co podrożeje w 2022? Czy warto robić zapasy?
obrazek wpisu

Co podrożeje w 2022? Czy warto robić zapasy?

obrazek autora

27.12.2021

Koniec roku nie oznacza końca wzrostu cen. Nowy rok niestety nie powita nas spadkiem inflacji ani ustabilizowaniem się cen podstawowych produktów, które od miesięcy biją kolejne rekordy.

Co w 2022 podrożeje najbardziej? Czy w ciągu ostatnich kilku dni tego roku warto wybrać się na zakupy i zrobić zapasy? A może zatankować do pełna? Przeczytajcie!

Rosnące ceny prądu odpowiadają za wzrost cen wielu produktów

Jak donosi Business Insider, zdaniem analityków utrzymanie dotychczasowych hurtowych cen prądu pociągnie za sobą znaczne wzrosty cen wszystkiego, czego produkcja wymaga energii elektrycznej. A im bardziej energochłonne produkty, tym więcej zapłacimy za nie w 2022.

Co jeszcze odpowiada za wzrost cen?

Za prognozowane, coraz wyższe, ceny odpowiadają także m.in. rosnące ceny gazu ziemnego i nawozów, znana nam już bardzo dobrze inflacja, zmiany klimatyczne, a także postanowienia programu Polski Ład, który podwyższy koszty prowadzenia działalności, a tym samym wzrost cen usług i produktów.

Podrożeje przede wszystkim żywność

Analitycy zapowiadają, że znacznie podrożeje pieczywo i wyroby cukiernicze, ponieważ piekarnie i cukiernie to zakłady produkcyjne o bardzo wysokim zużyciu energii elektrycznej. Na wzrost cen chleba czy ciast ma wpływ również znaczny wzrost cen nawozów, niezbędnych do uprawy zbóż, z których produkuje się mąkę czy buraki cukrowe.

Kolejną grupą produktów, za które przyjdzie nam zapłacić więcej, jest mięso. To również wynik drożejącego prądu i gazu oraz pasz dla zwierząt, ale też m.in. szalejącej w 2021 roku ptasiej grypy.

Podrożeje także nabiał. Z podobnego powodu, co pieczywo — branża przetworów mlecznych jest bardzo energochłonna m.in. z uwagi na potrzebę pasteryzacji oraz chłodzenia produktów. Np. cena masła już dziś waha się w granicach 7-8 zł za kostkę.

Drożejący prąd odbije się też na cenach produktów mrożonych.

Dobrze więc planować zakupy, szukając promocji w aktualnych gazetkach.

Akcyza na używki pójdzie w górę

Rok 2022 to również czas podwyżek produktów objętych akcyzą — papierosów i alkoholu.

Ministerstwo Finansów planuje ponieść akcyzę na wyroby tytoniowe o 5%, a na alkohol o 10%.

Ceny paliw na stałym poziomie — przynajmniej przez jakiś czas

Tarcza antyinflacyjna będzie miała wpływ na niższe ceny paliw tylko do końca maja. W tym okresie będziemy mogli cieszyć się cenami niższymi o 10-20 groszy. Niestety, utrzymanie obniżek na stałe nie jest możliwe, bo rosnące ceny paliw wynikają m.in. z cen ropy.