1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czym jest Black Friday? Jak szukać promocji? Pytania i odpowiedzi.
obrazek wpisu

Czym jest Black Friday? Jak szukać promocji? Pytania i odpowiedzi.

obrazek autora

06.11.2018

Czarny Piątek, święto łowców okazji, znany jest niemal wszystkim. Jednak wciąż wiele osób ma sporo pytań na jego temat. Jak szukać promocji w Black Friday? Jakie sklepy biorą w nim udział? Czy to się w ogóle opłaca? Odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania!

Czym jest Black Friday?

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to w USA dzień rozpoczynający sezon zakupowy przed świętami Bożego Narodzenia. Tego dnia obowiązują inne niż zazwyczaj zasady działania większości sklepów. Wydłużone godziny pracy i atrakcyjne rabaty na znaczną część asortymentu to jego cechy charakterystyczne.

Zwyczaj ogłaszania przedświątecznych promocji przyjął się również w Polsce. Warto dodać, że Czarny Pątek obowiązuje zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Kiedy jest Black Friday?

Black Friday przypada zawsze w ostatni piątek listopada, po amerykańskim Święcie Dziękczynienia – w tym roku będzie to 23.11.

Black Friday – skąd nazwa?

Pochodzenie nazwy nie zostało jednoznacznie ustalone. Jedni wiążą je z ogromnymi korkami, inni z dawnymi masowymi zwolnieniami pracowników, którzy nie dostali pozwolenia na urlop po Święcie Dziękczynienia. Kolejna teoria głosi, że dzień szalonych wyprzedaży wziął swoją nazwę od koloru tuszu, którym sprzedawcy zapisywali w raportach niesamowicie wysokie wyniki sprzedaży. Inna związana jest z historycznym skokiem cen złota amerykańskiej giełdzie.

Black Friday – które sklepy biorą udział w akcji?

Setki, jeśli nie tysiące, sklepów internetowych i stacjonarnych biorą udział w Czarnym Piątku. Promocje znajdziemy chyba wszędzie: w drogeriach, sklepach odzieżowych, RTV/AGD, księgarniach, a nawet w… supermarketach! Warto kilka dni wcześniej zastanowić się, na co chcielibyśmy zapolować podczas Black Friday, przygotować listę zakupów oraz sklepów, w których znajdziemy wymarzone produkty. Początek listopada to również dobry moment na zapisanie się do newsletterów, bo sklepy najczęściej w ten sposób zapowiadają swoim klientom zbliżające się wyprzedaże.

Jak znaleźć promocje w Black Friday?

Jak wspomnieliśmy wyżej, dobrym pomysłem jest zapisanie się na newsletter przynajmniej 2-3 tygodnie przed akcją. Informacje o promocjach na Black Friday można znaleźć również na stronach internetowych i fanpage’ach sklepów, a w sklepach stacjonarnych – bezpośrednio u obsługi. Dobrym rozwiązaniem jest również przeglądanie gazetek promocyjnych w naszej aplikacji, jeśli liczymy na zniżki w marketach. Najczęściej wydawane są w cyklach kilkudniowych, dlatego informacje o planowanych rabatach często można znaleźć w nich odpowiednio wcześniej.

Czy Black Friday się opłaca?

Promocje podczas Black Friday niekiedy sięgają nawet 80%! Często można znaleźć zniżki rzędu 30-50%, a 10-20% to już niemalże standard. Dlatego odpowiedź brzmi: tak – zakupy w Czarny Piątek naprawdę się opłacają.

Czasami można jednak trafić na opinie, że Black Friday się nie opłaca, bo sklepy celowo zawyżają w tym dniu ceny, na które naliczają rabaty. Praktyka ta jest niezgodna z prawem, a jej stosowanie związane z ryzykiem poważnych kar. W rzeczywistości zdarza się dużo rzadziej, niż mogłoby się to wydawać. Jeśli jednak obawiacie się fałszywych przecen, przyjrzyjcie się cenom w sklepach już kilka tygodni przed promocją. Dzięki temu w dniu zakupów od razu zorientujecie się, jeśli ktoś będzie chciał w nie do końca uczciwy sposób zachęcić Was do zakupów.

Black Friday czy Cyber Monday?

Cyber Monday, czyli Cyberponiedziałek, to pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. Od Black Friday różni się tym, że obowiązuje jedynie w sklepach internetowych. Jest trochę mniej popularny, niż jego piątkowy odpowiednik, ale rządzi się podobnymi zasadami – jest dniem obniżek cen wielu rodzajów produktów.

Może macie inne pytania dotyczące Black Friday lub Cyber Monday? Zadajcie je w komentarzach, a my postaramy się odpowiedzieć! Zobaczcie też inne sposoby na oszczędzanie – np. programy lojalnościowe w supermarketach.