1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nie kupujesz do własnych opakowań? Czas się do tego przekonać!
obrazek wpisu

Nie kupujesz do własnych opakowań? Czas się do tego przekonać!

obrazek autora

06.05.2022

Zakupy do własnych opakowań w ostatnich latach zyskały na popularności. To rozwiązanie ekologiczne, a co równie ważne, często też tańsze. Czy korzystacie z nich na co dzień?

Lidl ze stacjami do napełniania butelek…

…ale póki co, tylko testowo i tylko w Wielkiej Brytanii. Możemy jednak liczyć, że jeśli pomysł przypadkie do gustu brytyjczykom, sieć zdecyduje się wprowadzić go również w innych krajach.

Na czym to polega? W sklepie ustawiono stację do napełnienia butelek 4 rodzajami środków czystości, które dostępne są w Lidlu. Aby korzystać z tej nowości, wystarczy kupić jedną wielorazową butelkę — wykonaną z tworzywa z recyklingu.

Wielorazowa butelka jest wyposażona w czip, dzięki któremu urządzenie rozpoznaje ją i napełnia odpowiednią ilością wybranego detergentu. Co istotne, cena nie różni się od standardowej ceny tych samych produktów w zwyczajnych opakowaniach. Często produkty ekologiczne są bowiem droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Czy łódzki Rossmann powieli swój sukces w innych miastach?

Od 2020 roku w łódzkiej Manufakturze z powodzeniem działa nietypowa drogeria Rossmann. Nietypowa, bo wyposażona w automaty do napełniania wielorazowych opakowań kosmetykami. Do wyboru są m.in. szampon, żel pod prysznic, płyn do prania i do mycia naczyń.

Wszystkie produkty w stacji refill sygnowane są przez marki Only Bio i Only Eco. Sama stacja jest w pełni zautomatyzowana i wyposażona w system dezynfekcji.

Nie znaleźliśmy jednak informacji o tym, czy sieć planuje otworzyć podobne placówki w innych miastach.

Restauracje i kawiarnie od dawna świecą przykładem

Branża gastronomiczna od dawna wiedzie prym w opakowaniach wielokrotnego użytku. Prośba klienta o zapakowanie dania do własnego pojemnika dziś już nikogo nie dziwi, podobnie jak branie kawy na wynos do własnego kubka.

Wybierając się na miasto zawsze warto brać ze sobą plastikowe lub szklane pudełko i mały termos, aby nie dać się zaszkoczyć i nie korzystać z jednorazówek.

Produkty na wagę do własnego woreczka

Zarówno w osiedlowych warzywniakach, jak i w super- i hipermarketach możemy korzystać z własnych, wielorazowych woreczków na produkty na wagę. A jeśli waga ma opcję tarowania, można korzystać też z pojemników — wytarowanie po położeniu pustego pudełka sprawi, że jego waga nie doliczy się do ceny kupowanych produktów.

Woreczki można kupić lub uszyć samodzielnie, np. ze starych firanek. To jednorazowy wydatek lub godzina pracy przy maszynie do szycia, które zaowocują ogromnymi ilościami zaoszczędzonego plastiku.