1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak supermarkety starają się być eko?
obrazek wpisu

Jak supermarkety starają się być eko?

obrazek autora

03.10.2019

W obliczu kryzysu klimatycznego każde działanie na rzecz środowiska jest na wagę złota, jednak pojedyncze jednostki nie zdziałają wiele, jeśli duże firmy pozostaną obojętne. Na szczęście coraz więcej sklepów wprowadza rozwiązania, które sprzyjają dbaniu o naszą planetę. Zobacz, co robią supermarkety, aby być bardziej eko!

Auchan i Carrefour – zakupy do własnych opakowań

Idea less waste zadomowiła się w sklepach sieci Carrefour oraz Auchan. Aby ograniczyć zużycie plastiku, a tym samym produkowanie plastikowych odpadów, sieci promują przyjazne środowisku nawyki zakupowe i zachęcają klientów do pakowania produktów na wagę do własnych opakowań.

Korzystanie z własnych opakowań jest bardzo proste. Na stoisku samoobsługowym własnoręcznie pakujemy np. owoce czy kaszę do swojego woreczka, zamiast do jednorazowej foliówki. O tym, skąd wziąć wielorazowe woreczki, wspomnieliśmy przy okazji sprawy nowej opłaty recyklingowej.

Na stoiskach obsługiwanych przez pracowników wystarczy powiedzieć, że mamy własne pudełko czy słoik. Pracownik powinien wytarować je na wadze, aby nie doliczyć jej do ceny produktu, po czym nałożyć wybrany nabiał, wędliny, mięso czy sałatki. Ponadto, w bistrach Carrefour’a można korzystać z własnych, wielorazowych kubków na kawę.

W różnych sklepach czasem można usłyszeć, że nie ma możliwości pakowania do własnych pojemników, gdyż zabrania tego Sanepid. To mylne założenie, które najczęściej wynika z niedokładnej znajomości przepisów lub wewnętrznego regulaminu.

Carrefour — bardziej ekologiczne opakowania

Carrefour zobowiązał się, by do 2025 roku wszystkie opakowania produktów marek własnych nadawały się do kompostowania lub przynajmniej do recyklingu. Do 2022 roku chcą także wprowadzić torby na zakupy wykonane w 100% z odpadów, a także zredukować o 5% ogólną masę opakowań na produkty własnych marek. Wydaje się, że sieć jest na dobrej drodze — już w 2018 roku udało się wyprodukować niemal 2 tony plastiku mniej.

Tesco – „brzydkie” warzywa i papierowe torby

„Perfectly Imperfect” to akcja Tesco, w ramach której „nieładne” owoce i warzywa sprzedawane są w obniżonych cenach. Działanie ma na celu zredukowanie bezpodstawnych uprzedzeń konsumentów, że tylko „doskonałe” produkty warte są zakupu.

Produkty oznaczone jako „Perfectly Imperfect” to pełnowartościowe warzywa i owoce — są tak samo świeże, jak pozostałe, a ich niższa cena nie wynika z wad jakościowych. Znajdziemy tam m.in. podwójne marchewki, zrośnięte ziemniaki czy pomidory o nietypowym kształcie.

Akcja Tesco pomaga ograniczać marnowanie jedzenia oraz wspiera polskich rolników, którzy nie muszą przeznaczać „nieidealnych” plonów na mniej opłacalne cele.

Drugą pozytywną inicjatywą ze strony Tesco jest wprowadzenie papierowych toreb do zakupów online. Od września 2019 roku zakupy zamówione przez Internet nie będą już dostarczane w foliowych reklamówkach. Koszt papierowych toreb jest stały i wynosi 2 zł niezależnie od wielkości zamówienia. Wciąż pozostaje także dotychczasowa możliwość zamówienia zakupów bez jakichkolwiek dodatkowych opakowań. Rezygnacja z foliówek pozwoli zapobiec wytworzeniu ok. 63 ton plastiku rocznie.

Lidl – zakupy w duchu zero waste

Półka z szyldem „Kupuję, nie marnuję” znalazła się już w ponad 200 sklepach Lidl w Polsce. Na specjalnie wydzielonym regale znajdziemy m.in. owoce i warzywa z kończącym się okresem przydatności oraz pieczywo z poprzedniego dnia. Wszystko oczywiście w odpowiednio niższych cenach.

Zero waste — jak robić to samemu?

O niemarnowanie jedzenia oraz redukcję odpadów warto także dbać na własną rękę i stopniowo wprowadzać zmiany w życiu codziennym. Podpowiadamy kilka rozwiązań na dobry początek:

  • Gromadzenie resztek warzyw w pojemniku w zamrażarce i wykorzystanie ich do przygotowania bulionu
  • Wykorzystywanie nie pierwszej świeżości owoców do ciast i kompotów
  • Hodowanie własnych ziół na balkonie lub parapecie
  • Wybieranie produktów na wagę lub w szklanych i papierowych opakowaniach

__

Źródła:

  • https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po-zakupy-do-carrefoura-z-wlasnym-sloikiem-lub-pudelkiem-w-calej-polsce
  • https://tesco.pl/perfectly-imperfect/
  • https://tesco.pl/torby-papierowe/
  • http://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/polka-quot-kupuje-nie-marnuje-quot-w-150-sklepach-lidl,77459.html