1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak urządzić mały ogród na balkonie lub tarasie?
obrazek wpisu

Jak urządzić mały ogród na balkonie lub tarasie?

obrazek autora

26.03.2020

Wiosna już nadeszła, a to doskonały czas na zadbanie o ogród. Nawet jeśli nie dysponujemy dużą ilością miejsca, z powodzeniem możemy stworzyć mały ogródek na tarasie lub balkonie, który będzie prawdziwą ozdobą mieszkania. Nie musi być duży, by prezentować się efektownie!

Poniżej przedstawiamy Wam kilka pomysłów, a także propozycje sklepów. Wybrane produkty dostępne są w ofertach supermarketów — można zatem kupić je podczas standardowych zakupów spożywczych, bez konieczności odwiedzania dodatkowych sklepów. To doskonała możliwość odpoczynku dla każdego, kto zgodnie z zaleceniami pozostaje w ostatnich dniach w domu.

Co możemy sadzić w balkonowym ogrodzie?

Decydując się na stworzenie balkonowego ogródka, możemy wybierać spośród wielu różnych opcji. Najpopularniejszą są oczywiście kwiaty i rośliny ozdobne. Istnieje wiele gatunków, które doskonale radzą sobie nawet w niewielkich doniczkach. Poszukując odpowiednich, należy sprawdzić, czy balkon przez większą część dnia jest miejscem zacienionym czy nasłonecznionym. Taka wiedza umożliwi wybór najlepszych gatunków.

Kolejnym sposobem na aranżację balkonowego ogródka jest posadzenie w nim warzyw. Dzięki temu będzie nie tylko pięknym i zielonym miejscem na relaks, ale też źródłem pysznych składników domowego obiadu. Co można posadzić na małej powierzchni? Przede wszystkim różnego rodzaju zioła. Poza nimi bardzo dobrze sprawdzają się również krzewy pomidorków koktajlowych, cebula, sałata, pnące fasole, a nawet — w większych donicach lub skrzynkach — ziemniaki.

https://mojagazetka.com/gazetki-promocyjne/aldi

Kiedy rozpocząć prace nad balkonowym ogrodem?

Aranżowanie ogrodu na balkonie można rozpocząć już w kwietniu. To dobry czas na generalne porządki oraz zastanowienie się nad tym, gdzie i jakie rośliny chcemy umieścić. Możemy również zacząć sadzenie kwiatów takich jak bratek ogrodowy, stokrotka, prymulka oraz żonkile. To również dobry czas na sadzenie bulw bylin kwitnących.

W połowie kwietnia posadzić możemy sadzonki pomidorów, ziół oraz kwiaty — pachnący groszek, słoneczniki, chabry, nagietki i nasturcje.

W maju zajmujemy się siewem i sadzeniem gatunków takich jak: goździki, petunie, surfinie, pelargonie czy lwie paszcze. To również dobry czas na sadzenie w doniczkach krzewów owocowych i ozdobnych.

W czerwcu wciąż możemy sadzić popularne rośliny balkonowe, takie jak pelargonie, petunie, werbeny, lobelie oraz bakopy i scewole. Możemy również posadzić rośliny szybko rosnące — nagietki, komosy, maczki czy czarnuszki.

Sprytne rozwiązania do ogrodu na tarasie

Nie da się ukryć, że powierzchnia balkonu jest mocno ograniczona. Dlatego, aranżując ogród, warto stawiać na sprytne rozwiązania, dzięki którym można zaoszczędzić miejsce. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie roślin pnących, które będą rosły na balustradzie lub ścianie. Ciekawym rozwiązaniem jest też aranżacja ogrodu pionowego, np. w postaci doniczek podwieszanych jedna pod drugą. Z kolei na balustradzie można zawiesić skrzynki lub doniczki.

Nie ograniczać się wyłącznie do roślin! Aby stworzyć wyjątkowy, przytulny klimat, warto dodać kilka gadżetów. Przydadzą się m.in. girlandy, lampiony, drewniane meble lub miękki puf.

Jeśli posiadasz balkon, warto zadbać o jego odpowiednią oprawę. Nawet jeśli jest stosunkowo niewielki! Ozdobne rośliny, kwiaty i zioła sprawią, że chwile spędzone na nim będą znacznie przyjemniejsze!