1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co kupić na dzień dziecka? Przeczytaj, jak wybrać idealny prezent
obrazek wpisu

Co kupić na dzień dziecka? Przeczytaj, jak wybrać idealny prezent

obrazek autora

27.05.2021

Dzień dziecka już we wtorek! Jeśli jeszcze nie masz prezentu, nic straconego! Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak kupić prezent, który będzie strzałem w 10, a przy okazji nie zrujnuje Twojego domowego budżetu. Gotowy? Gotowa?

Prezent dopasowany do wieku

Prezent na dzień dziecka powinien być dopasowany do wieku młodego człowieka. Małe dzieci rozwijają się bardzo szybko, dlatego prezent dla 2-latka będzie bardzo różny od prezentu dla 3-latka. Z kolei moda wśród nastolatków zmienia się tak szybko, że trzeba mieć rękę na pulsie, by nie popełnić gafy.

Jeśli kupujesz prezent nie dla swojego dziecka, warto podpytać rodziców, czym ich pociechy interesują się w danym momencie.

Innym miejscem, gdzie znajdziesz pomysł na prezent, to blogi parentingowe. Wystarczy wpisać w Google np. prezent dla 5-latka i przebierać w propozycjach.

Bezpieczna zabawka

Zabawki – szczególnie te dla najmniejszych dzieci – powinny być bezpieczne. O bezpieczeństwie zabawek świadczą certyfikaty, takie jak m.in.:

  • Oznaczenie CE – produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia, ochrony środowiska
  • Norma EN 71 – to norma europejska, która określa wymogi bezpieczeństwa dla zabawek i zgodność z nią jest prawnie wymagana jeśli zabawka ma być sprzedawana w UE
  • Oznaczenie GS – produkt spełnia niemieckie wymogi bezpieczeństwa, a certyfikat może zostać nadany jedynie przez akredytowane laboratoria testujące

Więcej o normach – których jest naprawdę dużo! – przeczytacie tutaj: https://www.aktywnysmyk.pl/content/72-certyfikaty-normy-oznaczenia

Uniwersalny prezent dla dziecka

Czy istnieje coś takiego jak uniwersalny prezent? W pewnym sensie tak. Może nim być np. karta podarunkowa do ulubionego sklepu albo wspólne wyjście na lody, kręgle lub inną rozrywkę.

Zwłaszcza dla starszych dzieci dobrym prezentem będzie po prostu koperta z pieniędzmi, aby nastolatek sam wybrał najlepszy upominek dla siebie.

Niedrogi prezent na dzień dziecka

Kupowanie prezentów wielu osobom kojarzy się z dużym wydatkiem. Nie musi tak być – wystarczy wyśledzić odpowiednią promocję. W szukaniu tanich prezentów pomoże Ci aplikacja Moja Gazetka. Możesz zobaczyć w niej aktualne gazetki z większości sklepów dostępnych w Polsce, a najciekawsze propozycje dodać do listy zakupów. W ten sposób łatwo porównać oferty z różnych sieci bez wychodzenia z domu.

Ważna jest również normalizacja kupowania na prezent przedmiotów z drugiej ręki. Skoro kupujemy je dla siebie, czym różni się kupowanie ich dla kogoś? Poza tym, że ktoś kiedyś wymyślił, że „nie wypada”? Jest mnóstwo rzeczy, które nie tracą na jakości podczas używania – np. drewniane zabawki, konik na biegunach, huśtawka czy LEGO. Kupując z drugiej ręki, płacisz mniej, a w dodatku przykładasz się do ochrony środowiska.