1. Strona główna
 2. Blog
 3. Czy na pewno wiesz, jak płacić zbliżeniowo telefonem?
obrazek wpisu

Czy na pewno wiesz, jak płacić zbliżeniowo telefonem?

obrazek autora

21.01.2021

Płatności zbliżeniowe telefonem to wygodna i bezpieczna metoda, dzięki której nie trzeba zabierać na zakupy portfela. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak aktywować tę funkcję i korzystać z niej podczas zakupów, przeczytaj poniższe porady.

Jeśli interesuje Cię kwestia bezpiecznych płatności za zakupy, zobacz poprzedni artykuł z cyklu „Czy na pewno wiesz, jak płacić…”:

Płatności HCE = płatności NFC

Technologia, która umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem, to technologia HCE (ang. Host Card Emulation). W dużym skrócie pozwala utworzyć na telefonie wirtualną wersję karty płatniczej.

Płatności HCE nazywane są potocznie także płatnościami NFC, ponieważ technologia HCE wykorzystuje wbudowany w telefon moduł NFC do komunikacji między wirtualną kartą a terminalem płatniczym.

Jak płacić zbliżeniowo metodą HCE/ NFC?

Jak płacić telefonem metodą HCE? Tak samo, jak kartą zbliżeniową — wystarczy przybliżyć telefon do terminala płatniczego.

Przed tym należy jednak wykonać kilka czynności:

 • Włączyć moduł NFC w telefonie
 • Połączyć się z Wi-Fi lub internetem mobilnym, jeśli dany bank tego wymaga
 • Odblokować telefon i wybudzić ekran

Gdy wykonasz te kroki, przyłóż telefon do terminala we właściwy sposób, czyli anteną NFC. Antena NFC znajduje się najczęściej na górze lub na dole urządzenia. Najlepiej sprawdzić to w instrukcji, zapytać producenta lub zwyczajnie spróbować przy kasie, jakie ustawienie działa.

Jeśli kwota do zapłaty przekracza 50 lub 100 zł, koniecznie będzie dodatkowe potwierdzenie kodem PIN do wirtualnej karty. PIN może być inny niż ten do fizycznej karty, dlatego pamiętaj, aby go nie pomylić.

Co trzeba zrobić, aby móc płacić telefonem?

Aby płacić zbliżeniowo telefonem, potrzebujesz 3 rzeczy: kartę do konta w banku oraz systemu Android lub iOS i modułu NFC w swoim smartfonie.

Zakładając konto w banku, upewnij się, że daje ono możliwość płatności zbliżeniowych telefonem. Nie każda tego typu instytucja współpracuje z dostawcami płatności mobilnych, choć na szczęście robi to zdecydowana większość największych banków.

Zanim będziesz mógł/ mogła płacić zbliżeniowo swoim smartfonem, musisz upewnić się, że dysponujesz wystarczającą wersją systemu operacyjnego. 

 • Jeśli Twój smartfon to iPhone, musi być to model iPhone 6 lub późniejszy z oprogramowaniem w wersji iOS 8.0 lub wyższej.
 • Jeśli Twój smartfon działa na oprogramowaniu Android (np. telefony Samsung, Xiaomi), musi być ono w wersji 4.4 lub wyższej.

Wersję oprogramowania smartfonu można sprawdzić w ustawieniach urządzenia. Tak samo, jak obecność modułu NFC.

Jak skonfigurować płatności NFC w smartfonie?

Uruchomienie płatności zbliżeniowych będzie się różnić w zależności od banku i modelu smartfonu. Najczęściej konieczne będzie pobranie aktualnej wersji aplikacji mobilnej banku, skonfigurowanie wirtualnej karty i wykonanie kilku kroków zgodnie z instrukcją oraz uruchomienie połączenia NFC w ustawieniach telefonu.

W razie problemów najlepiej skontaktować się z bankiem, którego konto chcesz powiązać z płatnościami HCE.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem z Google Pay?

Google Pay to usługa, która umożliwia szybkie płatności telefon — zarówno online, jak i w sklepach stacjonarnych. Aby ją uruchomić, należy pobrać aplikację Google Pay, zalogować się do niej swoim kontem Google i dodać dane fizycznych kart płatniczych, które już posiadasz.

Więcej o konfiguracji i korzystaniu z Google Pay można przeczytać na tej stronie.

Aby zapłacić za zakupy zbliżeniowo, wystarczy odblokować telefon, wybudzić ekran i włączyć moduł NFC. Nie trzeba uruchamiać aplikacji Google Pay.

Jak płacić zbliżeniowo telefonem z Apple Pay?

Posiadacze iPhone’ów mogą korzystać ze zbliżeniowych płatności Apple Pay. Potrzebna jest do tego aplikacja Wallet, do której należy dodać fizyczne lub wirtualne karty płatnicze.

Będąc już przy kasie, należy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny na urządzeniu, wybrać odpowiednią kartę i zaakceptować płatność przy użyciu Face ID lub kodu. Można też przyłożyć palec do czytnika Touch ID. Niezależnie od poprzedniego kroku, następnie trzeba przyłożyć smartfon do terminala — podobnie, jak kartę.

Więcej o konfiguracji i korzystaniu z Apple Pay można przeczytać na tej stronie.

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Rozwój nowoczesnych metod płatność ma na celu nie tylko zwiększenie wygody użytkowników, ale też podniesienie bezpieczeństwa naszych finansów.

Płatności HCE/ NFC są przynajmniej tak samo bezpieczne, jak płatności zbliżeniowe kartą, a nawet bezpieczniejsze. Wyłączenie modułu NFC w smartfonie uniemożliwia przypadkowe pozbycie się pieniędzy z konta — karty nie można zdezaktywować w ten sposób.

W przypadku kradzieży telefonu złodziejowi trudno będzie dokonać płatności, jeśli nie zna kodu odblokowującego ekran. Warto więc zadbać o zabezpieczenie samego telefonu i korzystać z takich funkcji, jak np. weryfikacja odciskiem palca.

O czym warto pamiętać?

 • Upraszczając, płatność HCE = płatność NFC.
 • Zabezpieczenie telefonu i wyłączanie NFC, gdy nie jest używane, minimalizują niemal do zera ryzyko kradzieży pieniędzy z konta podpiętego do płatności zbliżeniowych.
 • Face ID na iPhone’ach nie działa, gdy użytkownik ma na twarzy maseczkę, więc w czasie pandemii warto korzystać z innych metod weryfikacji, np. Touch ID.
 • Wpisując PIN, zasłaniaj klawiaturę drugą dłonią.