1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nowy Xbox Series X — jak długo musi pracować na niego Polak, Niemiec, Czech?
obrazek wpisu

Nowy Xbox Series X — jak długo musi pracować na niego Polak, Niemiec, Czech?

obrazek autora

29.10.2020

Sprzedaż nowej konsoli Microsoftu rozpocznie się już 10 listopada 2020. Wytrawni gracze i fani marki ostrzą sobie zęby na Xboxa Series X, a liczne sklepy z elektroniką już od dawna oferują go w przedsprzedaży.

W dniu oficjalnej premiery obowiązywać będą ceny ustalone przez producenta, które również znamy już od jakiegoś czasu. Można więc pokusić się o pytanie — czy nowy xbox jest drogi? Odpowiedź brzmi: to zależy od kraju.

Xbox Series X oraz Xbox Series S

Xbox Series X ma być szybszy, wydajniejszy, cichszy i lepiej chłodzony niż jego poprzednik. Jest wyposażony w dysk SSD o pojemności 1 TB oraz technologię ray tracing.

Xbox Series S, który wejdzie na rynek tego samego dnia, to jego tańsza wersja, przeznaczona wyłącznie do gier w formacie cyfrowym — bez obsługi fizycznych nośników.

Xbox Series X — jak długo trzeba pracować na nową konsolę?

Zestawiliśmy ze sobą średnie zarobki netto w poszczególnych krajach oraz obowiązujące tam ceny nowego Xboxa Series X. 

W Polsce oficjalna cena to 2249 zł, czyli ok. 58% średniego wynagrodzenia netto, ale już ponad 127% dominanty, czyli najczęściej wypłacanego wynagrodzenia w kraju.

Statystyczny Polak, otrzymujący średnie wynagrodzenie, będzie musiał pracować na konsolę 11,63 dnia roboczego, czyli 93 godziny. Polak, który zarabia dominantę, poświęci na to zdecydowanie więcej czasu — 204 godziny, czyli 25,5 dnia.

W naszym zestawieniu najdłużej na nową konsolę muszą pracować statystyczni obywatele Ukrainy — 309 godzin, czyli niemal 39 dni roboczych. Za to najłatwiej zakup Xboxa Series X przyjdzie przeciętnemu Szwajcarowi, który zarobi na niego w ciągu 11 godzin — przeznaczy więc na niego mniej niż 1,5 „dniówki”.

Jak wygląda sytuacja obywateli innych państw? Poniższy wykres przedstawia, ile godzin należy spędzić w pracy, by pozwolić sobie na  Xboxa Series X w 25 różnych krajach:

Ceny Xboxa Series X w poszczególnych krajach

Dla kogo Xboxa Series X jest najłatwiej, a dla kogo najtrudniej dostępny?

W zestawieniu ze średnimi zarobkami Xboxa Series X najłatwiej jest kupić:

  • Szwajcarom — 11 godzin pracy
  • Duńczykom — 13 godzin pracy
  • Finom — 23 godziny pracy

Natomiast najdłużej muszą pracować na niego obywatele:

  • Ukrainy — 309 godziny pracy
  • Białorusi — 289 godziny pracy
  • Rosji — 182 godziny pracy

Spośród 25 miejsc w rankingu, gdzie miejsce pierwsze oznacza najkrótszy czas pracy na nową konsolę Microsoftu, Polska zajmuje 19. pozycję.

Metodologia badania

Do naszych obliczeń użyliśmy cen Xboxa Series X 1 TB w wariancie bez subskrypcji, które obowiązują w danych krajach — podanych przez producenta lub oficjalnych, lokalnych dystrybutorów.

Średnie wynagrodzenia pochodzą z raportów udostępnianych przez urzędy statystyczne oraz serwisy dotyczące finansów i wynagrodzeń w wybranych krajach, są to kwoty netto.

Na cele badania założyliśmy, że miesiąc roboczy liczy 160 godzin, a dzień roboczy 8 godzin.

Możliwości zakupowe liczyliśmy, zakładając, że konsola jest jedynym wydatkiem przeciętnego obywatela.

 

Dane oraz materiały pochodzące z niniejszego badania można wykorzystywać w sposób dowolny – w celach niekomercyjnych lub komercyjnych. Prosimy jednak o podanie autorstwa badania (Zespół aplikacji Moja Gazetka) oraz linku do niniejszego wpisu.