1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy na pewno wiesz, jak płacić Google Pay stacjonarnie?
obrazek wpisu

Czy na pewno wiesz, jak płacić Google Pay stacjonarnie?

obrazek autora

08.04.2021

Google Pay to stosunkowo nowa forma płatności, która ułatwia głównie zakupy online. Ale czy wiesz, że Google Pay można płacić także w sklepach stacjonarnych? Z tego artykułu dowiesz się, jak to robić.

Przeczytaj też pozostałe artykuły z serii o bezpiecznych płatnościach i sprawdź, czy na pewno wiesz… 

Co to jest Google Pay?

Google Pay to globalny standard płatności mobilnych, który dostępny jest na smartfonach z systemem Android. 

Jako że Google Pay to rozwiązanie globalne, można z niego korzystać w niemal każdej szerokości geograficznej. Polska wprowadziła tę możliwość jako drugi kraj w Europie.

Jak włączyć Google Pay?

Aby móc korzystać z Google Pay, musisz mieć smartfon lub smartwatch wyposażony w funkcję NFC oraz system Android 5.0 lub nowszy.

Musisz też dysponować kartą do konta, które obsługuje ten typ płatności. Google Pay jest dostępne m.in. w bankach Pekao, Alior Bank, mBank, Nest Bank czy Millenium. Pełny wykaz znajdziesz na stronie https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/banks.

Gdy masz odpowiednie urządzenie oraz kartę, musisz kolejno:

  • Ustawić w urządzeniu blokadę ekranu
  • Zainstalować i skonfigurować aplikację Google Pay
  • Dodać do aplikacji kartę płatniczą

Podczas płatności Google Pay pieniądze są ściągane z podpiętej karty.

Jak płacić Google Pay przy kasie w sklepie?

Smartfonem lub smartwatchem, na którym skonfigurowane są płatności Google Pay, płaci się niemal tak samo, jak kartą zbliżeniową.

Gdy na ekranie terminala płatniczego zobaczysz kwotę do zapłaty, wybudź swoje urządzenie i zbliż je do terminala tak, jak zbliżasz kartę. Ważne, aby zbliżać telefon do terminala tym miejscem, w którym znajduje się moduł NFC. Tylko wtedy terminal odbierze sygnał. Po zakończeniu transakcji dostaniesz powiadomienie.

Aby zapłacić Google Pay stacjonarnie, nie musisz uruchamiać aplikacji. Przy kwotach wyższych niż 50 lub 100 zł (w zależności od banku) konieczne jest jednak podanie na terminalu kodu PIN karty.

Czy Google Pay jest bezpieczne?

Google Pay przy płatnościach przy kasie wykorzystuje technologię HCE. W dużym skrócie, pozwala ona utworzyć na telefonie wirtualną wersję karty płatniczej. Płatności HCE nazywane są potocznie płatnościami NFC, ponieważ wykorzystują wbudowany w telefon moduł NFC. Moduł ten służy do komunikacji między telefonem z wirtualną kartą a terminalem płatniczym.

Google Pay nie przetwarza ani nie autoryzuje wykonywanych transakcji. Odpowiada za szyfrowanie danych karty płatniczej, dzięki czemu jej numer nie jest widoczny dla sprzedawcy.

Ponadto płatność Google Pay wymaga odblokowania urządzenia (smartfonu lub smartwatcha) oraz autoryzację płatności powyżej 50 lub 100 zł. Jest o tyle bezpieczniejsze od płatności samą kartą, że po kradzieży telefonu złodziej nie wykona żadnej transakcji, póki go nie odblokuje. 

O czym warto pamiętać?

  • Zabezpieczenie telefonu i wyłączanie NFC, gdy nie jest używane, minimalizują niemal do zera ryzyko kradzieży pieniędzy z konta podpiętego do płatności zbliżeniowych.
  • Wpisując PIN, zasłaniaj klawiaturę drugą dłonią.
  • Banki czasem organizują promocje związane z Google Pay, wiec warto je śledzić.