1. Strona główna
 2. Blog
 3. Czy na pewno wiesz, jak płacić kartą podarunkową?
obrazek wpisu

Czy na pewno wiesz, jak płacić kartą podarunkową?

obrazek autora

25.02.2021

Karty podarunkowe to dobry sposób na prezent, premiowanie pracowników czy przekazywanie kieszonkowego dzieciom, które mieszkają poza domem. Płacenie kartą podarunkową jest intuicyjne, jednak są z nim związane kwestie, które budzą wątpliwości.

Z tego powodu w kolejnym artykule z serii ”Czy na pewno wiesz, jak płacić…” zgromadziliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje o płaceniu kartami podarunkowymi.

Chcesz być świadomym konsumentem i płacić bezpiecznie? Przeczytaj nasze pozostałe artykuły i sprawdź, czy na pewno wiesz… 

Czym są karty podarunkowe?

Karta podarunkowa – inaczej karta prezentowa lub voucher – to elektroniczny odpowiednik bonu towarowego. Karta pozwala płacić za zakupy do wartości równiej kwocie doładowania karty.

Płacenie kartą podarunkową wygląda podobnie do płacenia tradycyjną kartą płatniczą, jednak podczas transakcji nie trzeba podawać kodu PIN.

Kart podarunkowych jest tak wiele, jak sklepów, które je wydają. W związku z tym zasady korzystania z poszczególnych kart trochę się między sobą różnią. W tym artykule opisujemy ogólne reguły, które występują najczęściej. Przed wyjściem na zakupy, za które chcesz zapłacić kartą podarunkową, przeczytaj regulamin – powinien znajdować się na stronie wybranego sklepu.

Jak płaci się kartą podarunkową?

Płatność kartą podarunkową jest bardzo prosta. Przed rozpoczęciem transakcji uprzedź sprzedawcę, że chcesz zapłacić właśnie w ten sposób.

W momencie płatności wystarczy podać kartę sprzedawcy i ewentualnie dopłacić różnicę między kwotą na karcie a kwotą do zapłaty. To wszystko! 

W związku z tym, że regulaminy kart podarunkowych różnią się w zależności od jej wydawcy, możesz:

 • Mieć lub nie mieć prawa do otrzymania reszty
 • Płacić kartą tylko raz lub wielokrotnie
 • Mieć lub nie mieć możliwości doładowania karty
 • Wykorzystać kartę jedynie we wskazanym terminie lub bezterminowo

Karty podarunkowe zazwyczaj są na okaziciela – to znaczy, że tą samą kartą może posługiwać się dowolna osoba. Mogą jednak występować również karty imienne – to kolejna rzecz, którą warto sprawdzić, zanim np. przekażesz własną kartę innej osobie.

Za co można zapłacić kartą podarunkową?

Czasami kartą podarunkową nie można zapłacić za wszystkie produkty z asortymentu sklepu. Przykładowo, Biedronka oferuje 3 rodzaje kart podarunkowych:

 • Uniwersalne
 • Dla pracowników
 • Dla dzieci

Pierwsza i druga umożliwiają płacenie za dowolne produkty z oferty Biedronki, ale trzecią nie można zapłacić za wyroby tytoniowe i alkohol.

Gdzie można płacić voucherem podarunkowym?

Karty podarunkowe mogą być wydawane przez sieci – można wtedy płacić nimi w sklepach stacjonarnych, a czasami tez w sklepach internetowych danej sieci. Jest tak np. w sklepach DUKA czy IKEA.

Karty podarunkowe wydają także niektóre galeria handlowe. Taką kartą można płacić we wszystkich lub wybranych sklepach znajdujących się w galerii. Szczegółowe informacje na ten temat powinny znajdować się na stronie centrum handlowego lub w punkcie informacyjnym.

Czy kartę podarunkową można zamienić na gotówkę?

Nie znaleźliśmy przykładu karty, której wartość można wymienić na gotówkę. Istnieje jednak możliwość zwrotu kupionej karty podarunkowej. Warunki zwrotu różnią się między sklepami, jednak najczęściej spotykane są następujące:

 • Kartę może zwrócić tylko osoba, która ją kupiła i ma dowód zakupu.
 • Kartę można zwrócić tylko w określonym okresie od zakupu – często w ciągu 7, 14 lub 30 dni.
 • Kartę można zwrócić jedynie, jeśli nie została podpisana, aktywowana ani użyta.

Czy karty podarunkowe są bezpieczne?

Można założyć, że płacenie kartą podarunkową jest tak samo bezpieczne, jak płacenie gotówką. Dużo zależy od posiadacza karty.

Gdy zostanie zgubiona lub skradziona, raczej nie będzie możliwości, by odzyskać środki. Złodziej czy znalazca nie ma jednak dostępu do konta, jak w przypadku kradzieży karty bankowej.

Tak samo, jak gotówkę, karty trzeba trzymać w bezpiecznym miejscu.

O czym warto pamiętać?

W związku z tym, że zasady dotyczące kart podarunkowych tak bardzo się od siebie różnią, mamy tu tylko jedną radę: przed zakupami sprawdź regulamin swojej karty.