1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybrać plecak szkolny? Porady i najlepsze promocje z supermarketów
obrazek wpisu

Jak wybrać plecak szkolny? Porady i najlepsze promocje z supermarketów

obrazek autora

10.08.2020

Nowy rok szkolny dla wielu dzieci oznacza nowy plecak. Mogłoby się wydawać, że dzięki ogromnemu wyborowi, jaki dają nam sklepy, można z łatwością wybrać idealny model. Niestety, czasem zbyt bogata oferta potrafi nas przytłoczyć i zdezorientować. Zastanawiasz się, jak wybrać plecak dla dziecka?

Przeczytaj nasz poradnik! Opisujemy w nich podstawowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Poszukajcie najlepszych okazji w Mojej Gazetce, a następnie wybierzcie się wspólnie, aby wybrać ten jedyny!

Jak wybrać odpowiedni plecak szkolny?

To, co najważniejsze w plecaku do szkoły, to ergonomia. Dobrze zaprojektowany plecak nie będzie nadmiernie obciążał kręgosłupa dziecka. Podczas zakupów należy więc zwrócić uwagę na kształt i sztywność tylnej części plecaka. Nie może być nieusztywniona, powinna za to być wyposażona w poduszki lub profilowanie odpowiadające budowie anatomicznej pleców dziecka. Plecak musi umożliwiać naturalne ułożenie łopatek oraz posiadać wypukłość stabilizującą odcinek lędźwiowy.

Sam plecak powinien być lekki, ale uwaga! Nie może najlżejszy z możliwych. Lepiej, jeśli plecak będzie cięższy, ale prawidłowo wyprofilowany, niż lekki, ale pozbawiony wsparcia dla pleców.

Na zakupy koniecznie trzeba zabrać dziecko, dla którego kupujemy plecak. Maluch musi go zmierzyć, aby rodzic mógł określić, czy plecak ma odpowiedni kształt i rozmiar. Górna krawędź plecaka powinna znajdować się na wysokości ramion, a dolna stykać się z górną częścią kości miednicy.

Czym jeszcze wyróżnia się wygodny plecak?

Warto zwrócić uwagę na poduszki profilujące plecy. Dobrze, jeśli dodatkowo zapewniają swobodny przepływ powietrza między tyłem plecaka a plecami dziecka — będą wtedy zapobiegać poceniu.

Plecak powinien być wyposażony także w elementy odblaskowe. Opaski na rękę zawsze można zapomnieć, a breloczek może się urwać — odblaski wszyte na stałe będą zawsze na swoim miejscu.

Jak dobrać plecak do potrzeb dziecka?

Poza ergonomią istotna jest też wygoda korzystania z plecaka. W zależności od potrzeb dziecka można zdecydować się na model z różną liczbą kieszonek. Starszym dzieciom wystarczy zazwyczaj główna komora z mniejszą kieszenią na zewnątrz oraz małym schowkiem w środku. Młodsze dzieci mogą jednak potrzebować więcej przegródek — nie tylko na książki czy śniadanie, ale też np. przybory plastyczne.

Dobrym, choć nieoczywistym pomysłem, jest zakup niewielkiego plecaka trekkingowego, turystycznego. 20- lub 25-litrowy plecak z powodzeniem zmieści niezbędne wyposażenie ucznia. Jego przewagą nad plecakami szkolnymi jest wyjątkowa wygoda. Takie plecaki wyposażone są w usztywnione plecy oraz zapinane pasy — biodrowy i piersiowy — które odciążają kręgosłup, rozkładając dźwigany ciężar proporcjonalnie na kilka partii ciała. Warto przemyśleć to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dziecko musi nosić do szkoły dużo ciężkich książek.

Jeśli jest taka potrzeba, można pokusić się o zakup osobnego plecaka na wycieczki szkolne. Podczas jednodniowych wyjazdów zazwyczaj nie trzeba nosić tylu rzeczy, co do szkoły, więc warto zastanowić się nad mniejszym i lżejszym modelem.

Jakie plecaki są teraz modne?

Odpowiedź brzmi: wszystkie! Kolorowe, klasyczne, w stylu retro, z postaciami z bajek i członkami drużyn sportowych, w kolorach fluorescencyjnych lub holograficzne. Pamiętajcie, że plecak kupujecie dla dziecka, nie dla siebie. Pozwólcie mu wybrać taki, który podoba mu się najbardziej.