1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sezon na przetwory – jak znaleźć owoce i warzywa w niskich cenach?
obrazek wpisu

Sezon na przetwory – jak znaleźć owoce i warzywa w niskich cenach?

obrazek autora

08.07.2021

Sezon na przetwory już w pełni, więc entuzjaści dżemów oraz kiszonek bacznie przyglądają się ofertom na ich ulubione warzywa i owoce. Jeśli i Ty chcesz w tym roku zrobić zapasy na zimę, upewnij się, że nie przepłacisz!

Obserwuj ceny

Aby wiedzieć, jaka cena jest atrakcyjna, trzeba mieć ogólne rozeznanie w cenach wybranego produktu. Warto śledzić zmiany cen od początku sezonu, żeby zaleźć moment, w którym są relatywnie niskie i stabilne.

Jaka cena jest „dobra”? Nie da się tego jednoznacznie powiedzieć. Im większa ilość przetworów do zrobienia, tym bardziej opłaca się polować na najniższe stawki.

Poczekaj na szczyt sezonu

Nie kupuj pierwszych owoców i warzyw, jakie się pojawiają. Pierwsze truskawki czy czereśnie są kuszące, ale tylko dlatego, że jesteśmy za nimi stęsknieni. W rzeczywistości nie są ani najtańsze, ani najsmaczniejsze.

W szczycie sezony wybór jest największy, a ceny najniższe. I to właśnie jest idealny moment na zakupy!

Sprawdzaj wszędzie

Polowanie na najniższe ceny wymaga porównywania ofert. Warto wiec regularnie śledzić ceny w supermarketach, na bazarach i w innych miejscach.

Pamiętaj! Porównuj nie tylko między bazarem a supermarketem, ale też między poszczególnymi bazarami, a nawet pomiędzy kilkoma stoiskami na jednym bazarze. Często dwa sąsiadujące z sobą punkty mają bardzo różne oferty!

Kupuj dużo naraz

Warto jechać na giełdę owocowo-warzywną lub odwiedzić kilka hurtowni i szukać dobrych ofert tam. W takich miejscach często im więcej kupujesz, tym cena za kilogram owoców jest niższa. Z tego powodu warto skrzyknąć się ze znajomymi, którzy również planują robić przetwory i kupić razem większą ilość.

Szukaj producentów

W lokalnych gazetach czy grupach na Facebooku możesz znaleźć oferty lokalnych rolników. Również u nich warto szukać owoców i warzyw. Osobie prywatnej mogą zaproponować wyższą cenę, niż dostaną w skupie, jednak dla kupującego wciąż będzie ona bardzo atrakcyjna.

Zakupy u producenta to również dobra okazja do targowania się. Zwłaszcza jeśli kupujesz duże ilości.

Kolejny plus to gwarancja świeżości – owoce i warzywa od rolnika można dostać bezpośrednio po zbiorze, czyli jędrne i świeże.

Korzystaj z Mojej Gazetki

Wbrew pozorom dobre owoce i warzywa można znaleźć nie tylko na bazarach i u rolników. W sezonie nawet w super- i hipermarketach sprzedawane są wysokiej jakości, polskie surowce na przetwory.

Przetwory to nie same warzywa i owoce. Trzeba kupić też sporo słoików, cukru, octu, przypraw czy tzw. „dżemfixów”. 

Przy dużych zakupach suma wydatków może być oszałamiająca, dlatego nawet kilkanaście groszy różnicy razem może dać spore oszczędności. Najlepsze oferty z hiper- i supermarketów znajdziesz w aplikacji Moja Gazetka, stworzysz z nich listę zakupów i wydasz mniej. Aplikację możesz pobrać, klikając tutaj.