1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy żywność w końcu będzie tańsza?
obrazek wpisu

Czy żywność w końcu będzie tańsza?

obrazek autora

10.12.2021

Rząd chwali się rozwiązaniami, które mają obniżyć wysokie koszty życia w Polsce. Przyjrzeliśmy się im dokładniej, aby sprawdzić, czy możemy liczyć na spadki cen żywności. Przeczytajcie, co wynika z naszych obserwacji!

Czy uda się obniżyć VAT na produkty spożywcze?

Według raportu „Czego Polacy nie wiedzą o podatkach? 58% Polaków i Polek uważa, że nie płacą podatku VAT.

A prawda jest taka, że każdy, kto robi zakupy, płaci VAT. Każda rzecz, która stoi na sklepowej półce, przypisana jest do konkretnej grupy produktów. A każda z tych grup objęta jest podatkiem o ustalonej wysokości. W zależności od grupy produktów, podatek VAT stanowi 5%, 8% lub 23% ceny każdego produktu.

Dlaczego o tym piszemy? Bo już niedługo podatek VAT na żywność może zniknąć. Polska złożyła do UE wniosek o czasowe stosowanie zerowej stawki VAT na niektóre produkty spożywcze. Niedawno zyskał wstępną akceptację unijnych urzędników.

Co będzie tańsze dzięki zerowej stawce VAT?

Zerowa stawka VAT ma obowiązywać przez 6 miesięcy i być rozwiązaniem panującej w naszym kraju drożyzny. Jednak czy takie rozwiązanie naprawdę znacząco odciąży portfele Polek i Polaków? Eksperci powątpiewają.

Wszystko dlatego, że mało jest na półkach produktów opodatkowanych najwyższą stawką, czyli 23%. Zdecydowaną większość produktów spożywczych, zwłaszcza tych podstawowych, obejmują niskie stawki — 5% i 8%. Przykładowe obniżki nie są więc spektakularne:

  • Kawa ziarnista 250 g — z 10 zł na 9,50 zł
  • Chleb pszenny 500 g — z 3 zł na 2,85 zł
  • Woda mineralna 1,5 l — z 2,50 na 2,30 zł
  • Mleko 1 l — z 3 zł na 2,85 zł

Na takich przykładowych zakupach zaoszczędzimy… 1 zł.

Specjaliści przewidują jednak, że ceny dla kupujących mogą nie zmienić się w ogóle. Według tego scenariusza, zamiast obniżać ceny, producenci i sprzedawcy żywności podniosą swoje marże, zostawiając w swoich kieszeniach wysokość anulowanego podatku.

Czy tarcza antyinflacyjna obniży ceny żywności? Eksperci wątpią

Co w takim razie z tarczą antyinflacyjną? Może ona sprawi, że ceny w sklepach spożywczych w końcu spadną? Niestety i tutaj ekonomiści nie pozostawiają nam złudzeń.

Dlaczego? Na koszt żywności duży ma wpływ m.in. koszt produkcji nawozów oraz pasz, który stale rośnie z powodu wzrostu cen gazu ziemnego. Co prawda tarcza antyinflacyjna przewiduje obniżkę cen tego surowca, ale działa ona oczywiście tylko w Polsce. Natomiast współczesna produkcja rolna opiera się na używaniu środków z całego świata, gdzie ceny gazu również poszły w górę.

Niestety, mimo wprowadzanych rozwiązań, nie mamy co liczyć na takie obniżki cen, które rzeczywiście dałyby wytchnienie domowym budżetom.