1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czy zbliża się koniec papierowych gazetek?
obrazek wpisu

Czy zbliża się koniec papierowych gazetek?

obrazek autora

06.09.2019

Gazetki promocyjne supermarketów stały się nieodłącznym elementem codziennego życia setek tysięcy konsumentów. Większość z nas nawet nie pamięta już czasów sprzed ich wprowadzenia. Czy potrafimy więc wyobrazić sobie ich zniknięcie?

Członkowie Kapituły Programu AdRetail Inspirio — złożonej z ekspertów branży retail i właścicieli największej w Polsce grupy serwisów zajmujących się emitowaniem gazetek online — wypowiedzieli się na temat przyszłości papierowych i elektronicznych gazetek promocyjnych. Dwaj z 8 ekspertów są niemal przekonani, że drukowane gazetki znikną w ciągu kolejnych 10 lat.

Czy zbliża się koniec papierowych gazetek?

Drukowanie papierowych gazetek promocyjnych staje się coraz mniej opłacalne. Branża marketingowa — chyba jak żadna inna — stara się być zawsze na bieżąco z nowymi, bardziej skutecznymi rozwiązaniami. To stawia przestarzałe sposoby reklamy w pozycji zagrożenia.

Koszty papieru i druku są coraz mniej atrakcyjne — zwłaszcza w obliczu stale rosnącej popularności gazetek elektronicznych. Już niemal 40% polskich internautów korzysta z Internetu za pośrednictwem smartfonu. Równocześnie 85% Polaków przegląda gazetki promocyjne codziennie lub prawie codziennie. Nie dziwi więc, że użytkownicy wybierają rozwiązania, które są dla nich najwygodniejsze — zawsze pod ręką, gdziekolwiek się znajdują.

Dodatkowym problemem jest także nieopłacalność dystrybucji gazetek reklamowych na obszarach wiejskich. Mieszkańcy wsi coraz rzadziej znajdują w swoich skrzynkach ulotki i gazetki sklepów, które znajdują się w najbliższym mieście. Również z tego powodu rośnie popularność gazetek dostępnych online.

W obliczu sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie środowisko naturalne, nie bez znaczenia pozostaje też aspekt ekologiczny. Widzimy to choćby po opiniach użytkowników Mojej Gazetki, którzy często zwracają uwagę na brak konieczności przynoszenia do domu „zbędnej makulatury” i zmniejszenie produkcji odpadów.

Popularność mediów cyfrowych wciąż rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie m.in. w spadku sprzedaży prasy drukowanej. Wyparcie gazetek papierowych przez aplikacje wydaje się zatem naturalną koleją rzeczy.

Gazetki zostaną, ale przejdą spore zmiany?

Jeśli spojrzymy na temat z innej perspektywy, zobaczymy, że papierowe gazetki mają swoje unikalne cechy, które trudno przenieść do cyfrowego świata.

Badania potwierdzają, że poziom zapamiętywalności logotypów oraz rozpoznawalności marki rośnie przy kontakcie z komunikatami drukowanymi. Co zaskakuje, ekspozycja na logo w mediach cyfrowych nie ma tak dużej mocy.

Mimo rosnącej popularności gazetek elektronicznych papier wciąż pozostaje lubianym nośnikiem informacji. Tak, jak wiele osób wciąż nie może przywyknąć do czytania e-booków, tak wielu konsumentów wciąż pozostaje zwolennikami papierowych ulotek. Wynika to z wieloletnich przyzwyczajeń i tradycji.

Rozczarują się jednak ci, którzy liczą, że gazetki pozostaną w niezmienionej formie. Jeśli porównamy aktualne ulotki Biedronki czy Lidla z tymi sprzed lat, zobaczymy ogromną różnicę w prezentacji produktów. Jeśli gazetki papierowe rzeczywiście pozostaną na rynku, trend ten będzie się utrzymywał. Ulotki staną się jeszcze bardziej atrakcyjne wizualne dzięki przemyślanym kompozycjom i pomysłowym sesjom produktowym. Specjaliści przewidują, że gazetki będą także wzbogacane o konkursy, krzyżówki i inne dodatkowe treści, których zadaniem będzie zatrzymanie konsumenta na dłużej przy ofercie danego sklepu.

Kolejnym przewidywaniem jest umocnienie wzajemnego przenikania się treści marketingowych. Przekazy reklamowe będą wielokanałowe — aby dowiedzieć się wszystkiego o ofercie i promocjach, z gazetki papierowej będzie trzeba przejść do strony internetowej lub odwrotnie. Komunikaty marketingowe będą dostarczane wszystkimi możliwymi kanałami, aby wygrać walkę o uwagę konsumentów.

To właśnie uwaga konsumentów jest tym, o co sieci handlowe będą walczyć coraz zacieklej. Konkurencja na polskim rynku jest bardzo mocna i zróżnicowana, a my coraz bardziej niechętnie przeznaczamy swój czas na chodzenie po sklepach. Sprzedawcy będą więc korzystać z takich środków, które dają najlepszy efekt. Z pewnością będą to gazetki promocyjne. Czy papierowe? Zobaczymy.