1. Strona główna
 2. Blog
 3. Kto ma najlepsze promocje na kosmetyki pielęgnacyjne? | RAPORT
obrazek wpisu

Kto ma najlepsze promocje na kosmetyki pielęgnacyjne? | RAPORT

obrazek autora

27.11.2023

Oferta kosmetyczna w gazetkach promocyjnych jest niezwykle bogata. Razem z portalem Wiadomości Kosmetyczne postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej i szczegółowo ją przeanalizować. Interesuje Cię, jakie kosmetyki są najmocniej przeceniane albo jaka sieć ma najwięcej promocji? Czytaj dalej!

Jak wyglądają promocje na kosmetyki pielęgnacyjne w znanych sieciach handlowych?

W badaniu wzięliśmy pod lupę 12 kategorii kosmetyków pielęgnacyjnych z 5 sieci handlowych — ALDI, LIDL, Kaufland, Biedronka i Carrefour. Badane kategorie to:

 • Mydła
 • Kosmetyki pod prysznic i do kąpieli
 • Dezodoranty i antyperspiranty
 • Maski, odżywki i szampony do włosów
 • Kosmetyki do oczyszczania twarzy
 • Balsamy do ciała
 • Kremy do twarzy
 • Kremy do rąk
 • Kosmetyki do opalania
 • Kosmetyki do higieny jamy ustnej
 • Kosmetyki do higieny intymnej
 • Pianki do golenia

Przeanalizowaliśmy 477 ofert z gazetek dostępnych w lipcu i październiku 2023.

Sieci handlowe stawiają na różnorodne formaty promocji

W gazetkach ALDI najczęściej pojawiały się promocje na pojedyncze kosmetyki, sięgające średnio 25% zniżki. Promocje od 1 sztuki to aż 93,8% wszystkich promocji z badanych gazetek.

W gazetkach sieci LIDL dominują natomiast promocje, które wymagają zakupu 2 sztuk tego samego produktu, wynoszące najczęściej 40%, 50% lub 60% zniżki na drugą sztukę. Tego typu oferty stanowią 86,5% wszystkich promocji.

Kaufland stawia na różnorodność. 38% promocji dostępnych jest już od jednej sztuki, 25,6% to promocje typu 2+1 (przy zakupie 2 produktów, trzeci jest gratis), a 12,8% to oferty typu 1+1.

W Biedronce najczęściej pojawia się zniżka procentowa na drugi produkt — to aż 78,5% wszystkich promocji opublikowanych w gazetkach tej sieci.

W gazetkach Carrefour znaleźliśmy jedynie 5 promocji, ale każda wymagała zakupu drugiego produktu. 3 z nich, czyli 60%, to oferty typu „drugi produkt za 1 grosz”.

Czy wszystkie oferty z gazetek to promocje?

Często zakładamy, że gazetki sklepów wypełnione są jedynie promocjami, jednak to nie prawda. Większość gazetek zawiera również sporo ofert produktów w cenach standardowych, informacji o nowościach itp. Ten sam mechanizm dotyczy także kosmetyków. Sprawdziliśmy, jaki procent ofert kosmetycznych w gazetkach stanowią rzeczywiste promocje.

W gazetkach ALDI znaleźliśmy 43 oferty na wybrane grupy kosmetyków, z czego 16 z nich było objętych promocjami (obniżką ceny, rabatem na drugą sztukę itp.). Widać więc, że oferty promocyjne dotyczą w przybliżeniu 37% analizowanego asortymentu.

Gazetki LIDL zawierały w badanym okresie 61 ofert, z czego 37 było ofertami promocyjnymi, co stanowi prawie 61% ogółu ofert.

Jak sytuacja wygląda w Kauflandzie? Na 96 ofert 47 to promocje, czyli niemalże 49%.

W Biedronce 130 oferty z 186 objęte są obniżką lub inną promocją, zatem oferty z obniżonymi cenami są równe prawie 70% ogółu ofert.

Natomiast w sklepach Carrefour tylko 5 z 91 pokazanych w gazetkach kosmetyków objętych jest promocją, co stanowi jedynie 5,5%.

Podsumowując, największy odsetek przecenionych kosmetyków znaleźliśmy w gazetkach Biedronki (70%), a najmniejszy w gazetkach Carrefoura (5,5%). Oferty promocyjne stanowią 49,3% ogółu ofert na kosmetyki pielęgnacyjne w analizowanych gazetkach.

Jakie kosmetyki sieci handlowe promują najchętniej?

W badaniu wzięliśmy pod uwagę 12 kategorii kosmetyków pielęgnacyjnych, o których wspominamy na samym początku tego artykułu.

Wyodrębniliśmy spośród nich te, które najczęściej pojawiają się w gazetkach i są to kosmetyki do kąpieli i pod prysznic, które stanowią 18% wszystkich ofert, szampony i odżywki do włosów (17,8%) oraz kosmetyki do higieny jamy ustnej (16,6%).

7,8% to natomiast promocje obejmujące wszystkie kosmetyki danej marki.

Jakie marki najczęściej dostępne są w promocji?

Przeglądając dane z dziesiątek gazetek, można zauważyć, że niektóre marki pojawiają się w nich częściej niż inne.

Marki, które najczęściej dostępne są na promocjach, to NIVEA (12% ofert), Fa i Garnier (po 5,5%), Dove (4,7%) oraz Luksja i Colgate (po 4,3%).

Sieci niechętnie promują kosmetyki marek własnych?

Kosmetyki marek własnych stanowią średnio 12,4% ofert na kosmetyki pielęgnacyjne w analizowanych gazetkach, jednak wyniki dla poszczególnych sklepów są niezwykle skrajne.

Podczas gdy w gazetkach Carrefour marki własne stanowią jedynie 1,1% asortymentu kosmetyków pielęgnacyjnych, w gazetkach sieci LIDL odpowiadają one za 24,6% publikowanych ofert.

Jakie kategorie kosmetyków objęte są najlepszymi promocjami?

Spośród 12 badanych kategorii, najgłębsze promocje objęły kremy do twarzy, kosmetyki do oczyszczania twarzy oraz balsamy do ciała. Każda z tych kategorii została w badanym okresie przeceniona średnio o ponad 30%.

Z kolei najmniej przecenione kosmetyki to kosmetyki do opalania (średnia zniżka o 21,8%) oraz te do higieny intymnej (średnia zniżka o 18%).