1. Strona główna
  2. Blog
  3. Нова система повернення коштів за використану тару. Пояснюємо!
obrazek wpisu

Нова система повернення коштів за використану тару. Пояснюємо!

obrazek autora

19.01.2023

Робота над створенням системи, яка дозволить покривати повернення коштів за банки та пляшки у Польщі триває вже давно. На півночі та заході Європи повернення пляшок і банок зі скла, пластику та алюмінію було нормою принаймні кільканадцять років, але нарешті і Польща отримала справжню систему повернення коштів!

Нижче ми пояснимо, як працює нова система повернення коштів (так звана кауція) у Польщі. Нова система повернення кауції має запрацювати з 2023 року.

Що можна повернути за кауцію?

До цього часу кауцією або ж заставою покривалися лише окремі скляні пляшки – найчастіше пиво. А, наприклад, пляшки з-під кока-коли, мінеральної води чи солодких напоїв – ні.

Лише деякі магазини приймали пляшки без додаткових умов. В інших потрібно було показати чек на напої, придбані раніше саме в цьому магазині.

Що змінилося з новим законом про повернення коштів?

По-перше, згідно з новим законом пляшки можна повертати чи не в кожному магазині. Магазини площею понад 100 квадратних метрів зобов’яжуть приймати тару, а менші приміщення зможуть робити це добровільно.

По-друге, для повернення упаковки не знадобиться чек.

По-третє, збільшився перелік пляшок та іншої тари, яку можна повернути. Тепер за кауцію можна повернути:

  • алюмінієві банки місткістю до 1 літра. Наприклад тару з-під пива, великих та маленьких енергетичних напоїв або нестандартні рекламні банки збільшеної місткості;
  • скляні пляшки до 1,5 л. – пляшечки з-під дрібних фруктових соків, алкоголю;
  • пластикові пляшки до 3 літрів – пляшки з-під мінеральної води, солодких напоїв або молока.
Тепер за кауцію можна повернути не тільки пляшки з-під пива, а й пластикову тару. Фото - https://strefabiznesu.pl
Тепер за кауцію можна повернути не тільки пляшки з-під пива, а й пластикову тару. Фото – strefabiznesu.pl

Скільки можна отримати за пляшки?

Остаточні суми кауції поки невідомі. Можливо це буде кілька десятків грошів. Конкретний розмір завдатку буде визначено в розпорядженні до акта. Наприклад, в Німеччині кауція за пляшку становить 0,25 євро, що трохи більше за 1 злотий. Слідкуйте за нашим блогом, адже ми обов’язково напишемо докладніше про це, як тільки з’явиться нова інформація.

Тут ми писали, як повертати використані пляшки до магазинів Biedronka.

Які проблеми принесе нова система повернення коштів?

Після т. зв. податку на цукор та інфляції, депозитна система повернення стане третім елементом, який, безумовно, сприятиме черговому подорожчанню напоїв. Можливо, люди, які з різних причин не хочуть повертати пляшки, шукатимуть альтернативи, наприклад, у вигляді глечиків для фільтрування води.

Більш того, власники невеликих магазинів, площа яких трохи перевищує запропоновані 100 кв.м, скаржаться на проект нової системи повернення кауції. Вони стверджують, що не зможуть виділити достатньо місця для зберігання повернутих клієнтами пляшок. Якщо їм доведеться скорочувати торгові площі на користь пакувальних потужностей, їхній оборот і прибутковість бізнесу зменшаться. Деякі спеціалісти прогнозують, що ця нова система повернення коштів сприятиме черговій хвилі закриття невеликих місцевих продуктових магазинів.

А ми нагадуємо, що всі каталоги та знижки в магазинах Польщі ви можете знайти у нас на сайті та в мобільних застосунках “Акції та знижки Польщі” – Moja Gazetka на Android та на iOS.️