1. Strona główna
  2. Blog
  3. Flaga na filecie, czyli nowe znakowanie mięsa od 30 września
obrazek wpisu

Flaga na filecie, czyli nowe znakowanie mięsa od 30 września

obrazek autora

08.09.2020

Liczne przepisy wymagają od producentów i sprzedawców umieszczanie na produktach coraz dokładniejszych oznaczeń. Dzięki nim konsumenci mogą podejmować bardziej świadome decyzje podczas zakupów.

Już 30 września wejdą w życie przepisy nakazujące stosowanie nowego, dodatkowego oznaczenia dla mięsa — flagi państwa, z którego pochodzi dana partia produktu. Przeczytaj więcej o tej zmianie!

Oznaczenia mięsa to nie nowość

Dotychczasowe oznaczenia na etykietach mięsa musiały zawierać następujące dane:

  • Kraj lub kraje hodowli
  • Kraj uboju
  • Kod identyfikacyjny danej partii mięsa

Te oznaczenia nie znikną ani się nie zmienią. Nowe oznaczenie zostanie dodane do już istniejących.

Dodatkowe oznaczenie mięsa — flaga kraju, z którego pochodzi

Nowym oznaczeniem, które uzupełni dotychczasowe informacje na etykietach, będzie flaga państwa, z którego pochodzi mięso.

Znak graficzny ma tę zaletę, że rzuca się w oczy bardziej niż tekst. Pozwala więc na szybszą identyfikację pochodzenia wybranego produktu.

Co w przypadku, jeśli firma kupuje mięso za granicą i sprzedaje je dalej? Na etykiecie będzie widniała flaga kraju, w którym wyprodukowano finalny produkt. Jednak na etykiecie wciąż widoczna będzie informacja o kraju hodowli zwierząt przeznaczonych na ubój.

Jakich produktów dotyczą nowe oznaczenia?

Wspomniane przepisy dotyczą mięsa świń, owiec oraz kóz, a także drobiu nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego.

Czy informacje o pochodzeniu mięsa będą widoczne także w gazetkach?

Przepisy nie stawiają takiego wymogu, dlatego można założyć, że wydawcy gazetek promocyjnych mogą nie przywiązywać wagi do podawania takich informacji. Kraj pochodzenia mięsa będzie trzeba — jak do tej pory — sprawdzać na miejscu, w sklepie.